Hon na lišku

Originální název: Sometime Never

Volvox Globator - 2009
ISBN: 978-80-7207-723-6

Volvox Globator (2009) 978-80-7207-723-6 200

Má-li být knížka o válce, atomové bombě, budoucnosti a šotcích úspěšná u čtenářské veřejnosti, musí být zatraceně dobrá. Hon na lišku se zabývá všemi zmíněnými tématy a dobrý je. Příběh začíná vměšováním gremlínů do bitvy o Británii, sleduje osudy tří pilotů - Petrskoče, Valdy a Pohorka - až po třetí světovou válku a popisuje nárůst lidské pošetilosti kulminující v přespříštím konfliktu. Vůbec to není povzbudivé čtení, jakkoliv je požitkem knihu číst. Je to duchaplná satira se spoustou čistokrevného humoru. Soucítí a zároveň si nebere servítky. Polechtá vám bránici i vyděsí. Je napsaná s chutí, chytře a se škálou imaginace, která snese srovnání s velkými satirickými romány minulosti.

Ghoulman
  26. 4. 2016, 15:13
Zpočátku vás Dahl nepřekvapí. Fantaskní popisy gremlinů a jejich pohádkový základ jsou ovšem pouhým nevinným začátkem. Ale pokračování… Inu nechci spoilovat, nicméně z konce vám rozhodně dobře nebude.
LadyEsik
  24. 4. 2011, 10:13

Od tohoto spisovatele jsem už četla Matyldu, Karlík a továrna na čokoládu a Danny, mistr světa, což je spíš pro mladší. Tuto knihu mi doporučila knihovnice a jsem ráda, že tak udělala, protože se mi moc líbila, i když především co se jazyka týče. Skvělý spisovatel a určitě i skvělý překladatel. Je to ten typ knihy, kdy bych četla klidně i debilní děj, protože využití našeho jazyka, použitá slova, výrazy - chápete - se mi moc líbí a snažím se z toho co nejvíce čerpat. Napsala bych ,,lahodné" nebo libozvučné :). Dějem to ale taky není špatný. Druhá světová válka, hodně ze života letců (to se mi taky moc líbí, jejich pohled) + neočekávaně malí gremlíni, co níčí Angličanům letouny. Pak se stáhnou, že si počkají, až se lidi zabijí sami. To jejich nadšení při zjišťování, co vše jsme vymysleli, jak jednou bombou zabít statisíce lidí, a že doktoři šli proti své přísaze, že hledali a vylepšovali nemoci, aby zabili co nejvíc lidí a pak ta radost, když už na naši zemi dopadaly bomby... A popis toho, co udělala bomba s lidma, taky drsný. Grilovačka. A zjišťování ztrát apod., zajímavý. Sice si nemyslím, že by takto vypadala budoucnost, ale vše, co psal se stát může a někdy se to asi stane. Není to nereálný, až na ty gremlíny.