Originální název: Power and the Glory

Vyšlo jako audiokniha

Radioservis (2011) 8590236085923 Vyšlo jako audiokniha. čte: Josef Somr
Vyšehrad (1990) 80-7021-022-2 190
Vyšehrad (1947)

Děj se odehrává v Mexiku v první třetině 20. století, v době tvrdého pronásledování katolické církve. Kostely jsou zavřeny, biskupové a kněží vyhnáni nebo popraveni. Sloužení mše a udělování svátostí se stávají hrdelním zločinem. Před revoluční mocí prchá poslední kněz. Nejen geografické a historické souřadnice, ale i mnohé postavy tohoto románu mají reálný podklad.
V roce 1938 odcestoval Greene do Mexika, aby zde nasbíral materiál pro knihu o pronásledování katolické církve. Za neuvěřitelných útrap procestoval několik mexických států; dva z nich, Tabasco a Chiapas, se pak stávají dějištěm románu Moc a sláva.
Poslední kněz v zemi, prchající před revoluční mocí, má k obrazu mučedníka za církev hodně daleko: pije, hřeší snad proti všem přikázáním včetně šestého, bojí se smrti a bolesti. Jeho protihráč, představitel revoluční moci, je naopak silný, nepochybuje o sobě ani o své pravdě a za jejím prosazením jde doslova přes mrtvoly. Jejich "hra" na život a smrt udržuje napětí od první do poslední kapitoly.

zdroj: www.kosmas.cz (Založil/a: rennie)

moniii_ch
  15. 9. 2016, 15:16
Ani nevím, jestli mám vůbec komentovat, protože budu čistě subjektivní.
Pro mě tohle bude asi poslední Greene. Knížka mě chytla teprve v poslední čtvrtině, nezaujala mě tématem, ani absurdně nešťastným humorem, který obvykle doprovází Greenyho jiná díla, ale tohle ne. Absurdně nešťastná (?nuda?).
Gawain
  23. 10. 2015, 22:30
Velice silný příběh.
Slabý nehodný a starý kněz versus mladý neomylný důstojník Revoluce.
Dechberoucí především závěr knihy.

Zajímavá historicko-náboženská paralela s románem Mlčení (Šúsaku Endó).
Plk. Cathcard
  23. 6. 2015, 21:22
Kniha inšpirovaná prenasledovaním katolíkov v Mexiku v 30. rokoch 20. storočia. Hlavný hrdina je viac ako netradičný - kňaz, ktorý má problémy s alkoholom a dieťa s jednou ženou. Napriek svojim osobným problémom, či tvrdému prenasledovaniu zo strany úradov sa snaží vykonávať svoj úrad čo najdôstojnejšie.

Román je analógiou sužovaného človeka 20. storočia, ktorý, ak si chcel zachovať svoju vieru, musel čeliť totalitám, vlastným morálnym pokleskom a vedomím, že na tomto svete nebude nikdy dokonalým. Napriek tomu bolo treba bojovať až dokonca.

Kniha si hlavne za posledné silné strany zasluhuje plný počet, i keď pri niektorých pasážach si treba zachovať trošku trpezlivosti.
Mala_Tygrice
  1. 4. 2014, 10:56
Je to vynikající. Člověk bojující za vyšší dobro, aniž by o to sám stál, prostě se tak stalo samo, během toho, co byl namyšlený a chlastal. Závěr je naprosto dojemně úchvatný - nic není ztraceno...rozhodně doporučuji každému, kdo rád čte chytré knihy.