Evropa: Dějiny jednoho kontinentu

Evropa: Dějiny jednoho kontinentu
Originální název: Europe: A History.
Poprvé vydáno celosvětově: 1996

Prostor - 2005
ISBN: 80-7260-138-5

Prostor (2005) 80-7260-138-5 1365
Academia (2005) 80-200-1334-2 1365
Prostor (2000) 80-7260-014-1 1365

Rozsáhlá syntetická práce profesora historie Londýnské univerzity patří k nečetným dílům, která se v jednom svazku snaží zhostit celku evropských dějin od prehistorických počátků až po pád komunismu počátkem devadesátých let. Daviesova práce je pozoruhodná především tím, že provádí skutečnou syntézu politických, náboženských, kulturních a sociálních dějin Evropy a zároveň přináší ohromné množství objevných analýz a sond do málo známých nebo zapomenutých jevů evropských dějin. Kniha je vybavena rozsáhlými dodatky obsahujícími data, statistické přehledy, tabulky, mapy a grafy. (Založil/a: venalce)

dov
  17. 5. 2015, 10:17
Tak se mi ji podařilo zhruba v průběhu roku přečíst. Možná bych mohl začít znovu, protože si určitě nepamatuji vše, tak jak bych chtěl a mnoho by šlo znovu promýšlet. Odnáším si přemýšlením nad otázkou, co je vlastně Evropa. Vidím víc souvislosti geografických podmínek s dějinami. Trochu mi vyvstává kontinuita dějinných událostí a že s trochou mála to mohlo být i jinak. Kniha mi pomohla vidět naše dějiny ne jako pupek světa a dala mi příležitost kouknout na opravdu pořádný celek. Jsem vděčný za všechny boxy s exkurzemi k jednotlivým tématům a vždy jsem se moc těšil na případovou studi na konci kapitoly, nejen pro její naznačení konce epizody, ale dává textu další rozměr. No prostě krásná knížka :-).