Můj život s Martinem Lutherem Kingem

Můj život s Martinem Lutherem Kingem Originální název: My Life with Martin Luther King, Jr.

Vyšehrad - 1976

Vyšehrad (1976) 301
Vyšehrad (1967)

Vzpomínky ženy a spolupracovnice L. Kinga, nositele Nobelovy ceny míru, přinášejí bezprostřední svědectví o životě a osobnosti jednoho z nejvýznamnějších černošských vůdců, který až do své smrti stál v čele nenásilného boječernochů za jejich práva. Autorka vypráví o své i manželově rodině, o postavení černochů ve spojených státech a velmi podrobně popisuje Kingův neúnavný zápas za odstranění rasové diskriminace, jeho boj proti chudobě a za mír mezi rasami a národy.

Nikdo jiný, než manželka M.L.Kinga, nemohla vylíčit s takovou naléhavostí životní příběh muže, který se už za svého života stal legendou. Její kniha vznikla bezprostředně po atentátu 4.dubna 1968, kdy zákeřný výstřel ukončil v 39 letech život jejího manžela. Své vyprávění začíná od slavnostního rozhodnutí, jímž byla M.L.Kingovi udělena Nobelova cena míru pro rok 1964.

Odtud se pak vrací až do svého mládí a líčí těžký všední úděl barevných obyvatel, jimž byla upírána nejen základní lidská a občanská práva, ale kteří byli běžně ponižováni přímo ve své lidské důstojnosti. Už jako student hledal M.L.King své místo v zápase s tímto rasistickým útlakem.
Záhy poté, co nastoupil do úřadu jako pastor ve městě Montgomery, byl už si jist, že hnutí za osvobození černošských obyvatel povede v duchu nenásilného odporu.

Inspirován Gándhím postavil se beze zbraně proti rasovému bezpráví. Vydal se tak na cestu neustálého ohrožení. Na jeho dům dopadly bomby, byl několikrát zraněn a více než dvacetkrát uvězněn. Každý den mohl být jeho dnem posledním. Snad ani nelze pochopit míru utrpení, která nesla jeho rodina se čtyřmi malými dětmi. A přesto neustal hlásat nenásilí a vše přemáhající sílu lásky.

Dokázal naopak připojit k cílům černošského hnutí i boj proti chudobě a za mír mezi rasami a národy. Proto vzbudilo svědectví paní Kingové pozornost na celém světě a budou se k němu jistě i vracet i budoucí generace. (Založil/a: venalce)

Coretta Scott King Coretta Scott King
*27.04.1927 - †30.01.2006