Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Můj život s Martinem Lutherem Kingem

90%
5 4
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Můj život s Martinem Lutherem Kingem Originální název: My Life with Martin Luther King, Jr.

Nejnovější vydání: (Všechna vydání)
Vyšehrad - 1976
Počet stránek: 301
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 2x v oblíbených
v přečtených 7x v přečtených
v knihovně 2x v knihovně
k přečtení 6x k přečtení
právě čte 0x právě čte
si přeje 0x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Vyšehrad (1976) 301
Vyšehrad (1967)

Vzpomínky ženy a spolupracovnice L. Kinga, nositele Nobelovy ceny míru, přinášejí bezprostřední svědectví o životě a osobnosti jednoho z nejvýznamnějších černošských vůdců, který až do své smrti stál v čele nenásilného boječernochů za jejich práva. Autorka vypráví o své i manželově rodině, o postavení černochů ve spojených státech a velmi podrobně popisuje Kingův neúnavný zápas za odstranění rasové diskriminace, jeho boj proti chudobě a za mír mezi rasami a národy.

Nikdo jiný, než manželka M.L.Kinga, nemohla vylíčit s takovou naléhavostí životní příběh muže, který se už za svého života stal legendou. Její kniha vznikla bezprostředně po atentátu 4.dubna 1968, kdy zákeřný výstřel ukončil v 39 letech život jejího manžela. Své vyprávění začíná od slavnostního rozhodnutí, jímž byla M.L.Kingovi udělena Nobelova cena míru pro rok 1964.

Odtud se pak vrací až do svého mládí a líčí těžký všední úděl barevných obyvatel, jimž byla upírána nejen základní lidská a občanská práva, ale kteří byli běžně ponižováni přímo ve své lidské důstojnosti. Už jako student hledal M.L.King své místo v zápase s tímto rasistickým útlakem.
Záhy poté, co nastoupil do úřadu jako pastor ve městě Montgomery, byl už si jist, že hnutí za osvobození černošských obyvatel povede v duchu nenásilného odporu.

Inspirován Gándhím postavil se beze zbraně proti rasovému bezpráví. Vydal se tak na cestu neustálého ohrožení. Na jeho dům dopadly bomby, byl několikrát zraněn a více než dvacetkrát uvězněn. Každý den mohl být jeho dnem posledním. Snad ani nelze pochopit míru utrpení, která nesla jeho rodina se čtyřmi malými dětmi. A přesto neustal hlásat nenásilí a vše přemáhající sílu lásky.

Dokázal naopak připojit k cílům černošského hnutí i boj proti chudobě a za mír mezi rasami a národy. Proto vzbudilo svědectví paní Kingové pozornost na celém světě a budou se k němu jistě i vracet i budoucí generace. (Založil/a: venalce)

(více)  

Štítky

více  
Coretta Scott King Coretta Scott King
*27.04.1927 - †30.01.2006


KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace