Velký samočinný větostroj a další povídky

Velký samočinný větostroj a další povídky
Originální název: The collected short stories

Volvox Globator - 2007
ISBN: 978-80-7207-667-3

Volvox Globator (2007) 978-80-7207-667-3 128

Přítomný výbor nabízí časově značně široký výsek z Dahlovy tvorby (od let padesátých až k létům osmdesátým). Dvě povídky z posledního tvůrčího období (Chirurg a Antikvář) dostávají navíc českou podobu poprvé.
Společného jmenovatele mají všechny povídky v precizní dějové stavbě - což vytváří text detektivní nikoli námětem, ale právě konstrukci - a rafinovaným využíváním žánrových a stylistických literárních prostředků, které dávají pozornému čtenáři stopy, náznaky, klíče k řešení a které i čtenář méně pozorný (upnutý především k rozuzlení) může ocenit zpětně, až při druhém čtení. Není proto náhodou, že Dahl třikrát obdržel Cenu E. A. Poea.
V titulní povídce se setkáme s technickým géniem Adolfem Knipem, jehož touha ale míří k umění a tvorbě, a s chytráckým vydřiduchem panem Bohlenem, vlastníkem společnosti, v jejichž zdech je postaven Velký samočinný větostroj. Vypravěč, původně neutrální a neviditelný, se v posledních odstavcích stává součástí vyprávěného světa a vstupuje do něj.
Síla metamorfní, snad až zhoubná schopnost fantazie živené dětskou touhou, se ukazuje ve zcela jiném, krátkém příběhu Přání, v němž se imaginární hra proměňuje ve smrtelně nebezpečnou cestu do neznáma.
Žánrově fascinující je povídka s lakonickým názvem Prase, černočerná pohádka naruby o tom, jak prosťáček Lexington, vyznavač vegetariánství, ve městě New Yorku ke štěstí nepřišel.
Povídka Voják nahlíží do vědomí mladíka navrátivšího se z války, který prožívá nejen krizi manželství, ale - jak postupně zjišťujeme - i krizi vlastní duševní integrity.
V povídce Chirurg zavítáme do prostředí Oxfordu, Radcliffské chirurgie a místního klenotnictví a seznámíme se s jedněmi z nejkladnějších Dahlových postav. Robertem Sandym a jeho ženou.
Na zcela opačném pólu společenské prospěšnosti se nachází Antikvář Buggage a jeho účetní slečna Tottlová, dvě postavy, které rozšiřují Dahlovu galerii podvodníků oklamaných vlastní lstivostí.

Povídky:
- Velký samočinný větostroj (The Great Automatic Grammatizator)
- Přání (The Wish)
- Prase (Pig)
- Chirurg (The Surgeon)
- Voják (The Soldier)
- Antikvář (The Bookseller)

kamie
  24. 10. 2011, 15:43
Dahlovy povídky jsou pohlazení po duši. Tento soubor není vyjímkou, je jedním z lepších. Pro člověka s láskou ke knihám musí být úžasná úvodní a zároveň titulní povídka. Dokladem skutečně nečekaného konce, pro Dahla tak typického, je povídka Prase či Antikvář.
claudel
  4. 12. 2010, 1:35
Já jsem si Dahlovy povídky docela dost oblíbil, nicméně každý jeho povídkový soubor mi připadá nevyvážený. Nejsem s to zjistit, zda důvod spočívá v uspořádání na české straně či tomu tak bylo i původně. Stejně jako u Příběhů nečekaných konců se i zde střídají naprosto vynikající povídky (Prase a Chirurg) s dosti slabými až nudnými (Voják, Přání). Přesto u mě převládá pozitivní dojem.