Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Velký samočinný větostroj a další povídky

87%
4 27
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Velký samočinný větostroj a další povídky
Autor:
Originální název: The collected short stories

Nejnovější vydání:
Volvox Globator - 2007
ISBN: 978-80-7207-667-3
Počet stránek: 128
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 4x v oblíbených
v přečtených 45x v přečtených
v knihovně 10x v knihovně
k přečtení 6x k přečtení
právě čte 0x právě čte
si přeje 0x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Volvox Globator (2007) 978-80-7207-667-3 128

Přítomný výbor nabízí časově značně široký výsek z Dahlovy tvorby (od let padesátých až k létům osmdesátým). Dvě povídky z posledního tvůrčího období (Chirurg a Antikvář) dostávají navíc českou podobu poprvé.
Společného jmenovatele mají všechny povídky v precizní dějové stavbě - což vytváří text detektivní nikoli námětem, ale právě konstrukci - a rafinovaným využíváním žánrových a stylistických literárních prostředků, které dávají pozornému čtenáři stopy, náznaky, klíče k řešení a které i čtenář méně pozorný (upnutý především k rozuzlení) může ocenit zpětně, až při druhém čtení. Není proto náhodou, že Dahl třikrát obdržel Cenu E. A. Poea.
V titulní povídce se setkáme s technickým géniem Adolfem Knipem, jehož touha ale míří k umění a tvorbě, a s chytráckým vydřiduchem panem Bohlenem, vlastníkem společnosti, v jejichž zdech je postaven Velký samočinný větostroj. Vypravěč, původně neutrální a neviditelný, se v posledních odstavcích stává součástí vyprávěného světa a vstupuje do něj.
Síla metamorfní, snad až zhoubná schopnost fantazie živené dětskou touhou, se ukazuje ve zcela jiném, krátkém příběhu Přání, v němž se imaginární hra proměňuje ve smrtelně nebezpečnou cestu do neznáma.
Žánrově fascinující je povídka s lakonickým názvem Prase, černočerná pohádka naruby o tom, jak prosťáček Lexington, vyznavač vegetariánství, ve městě New Yorku ke štěstí nepřišel.
Povídka Voják nahlíží do vědomí mladíka navrátivšího se z války, který prožívá nejen krizi manželství, ale - jak postupně zjišťujeme - i krizi vlastní duševní integrity.
V povídce Chirurg zavítáme do prostředí Oxfordu, Radcliffské chirurgie a místního klenotnictví a seznámíme se s jedněmi z nejkladnějších Dahlových postav. Robertem Sandym a jeho ženou.
Na zcela opačném pólu společenské prospěšnosti se nachází Antikvář Buggage a jeho účetní slečna Tottlová, dvě postavy, které rozšiřují Dahlovu galerii podvodníků oklamaných vlastní lstivostí.

Povídky:
- Velký samočinný větostroj (The Great Automatic Grammatizator)
- Přání (The Wish)
- Prase (Pig)
- Chirurg (The Surgeon)
- Voják (The Soldier)
- Antikvář (The Bookseller)

(více)  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

kamie
  24. 10. 2011, 15:43
Dahlovy povídky jsou pohlazení po duši. Tento soubor není vyjímkou, je jedním z lepších. Pro člověka s láskou ke knihám musí být úžasná úvodní a zároveň titulní povídka. Dokladem skutečně nečekaného konce, pro Dahla tak typického, je povídka Prase či Antikvář.
claudel
80% 80% 80% 80% 80%
  4. 12. 2010, 1:35
Já jsem si Dahlovy povídky docela dost oblíbil, nicméně každý jeho povídkový soubor mi připadá nevyvážený. Nejsem s to zjistit, zda důvod spočívá v uspořádání na české straně či tomu tak bylo i původně. Stejně jako u Příběhů nečekaných konců se i zde střídají naprosto vynikající povídky (Prase a Chirurg) s dosti slabými až nudnými (Voják, Přání). Přesto u mě převládá pozitivní dojem.