Příběh 47 róninů

XYZ - 2010
ISBN: 978-80-7388-380-5

XYZ (2010) 978-80-7388-380-5 264
BB art (2004)

Napínavý román se pokouší poskládat příběh japonských hrdinů, čtyřiceti sedmi róninů, tedy tehdejších samurajů, stejně jako události doby, ve které žili. Na počátku 18. století bylo Japonsko zemí zmítanou neklidem a žilo v izolaci od okolního světa. John Allyn vypravuje příběh o statečnosti a hrdinství, jak se jak asi mohl odehrát v oněch barvitých dobách, kdy životy japonských mužů ovládaly dávné tradice. (Založil/a: Lygidy)

John Allyn John Allyn
*17.05.1917 - †29.04.1979

janeicka
  5. 7. 2014, 8:54
Tento klasický příběh o samurajské cti a vzepření se příkazům šóguna je pro mne srdcovou záležitostí, takže nemohu ohodnotit jinak, než plným počtem. Velmi dobře jsou zmapovány zvyky a chování samurajů, stejně jako období plánování pomsty. Nejzajímavější pro mne byla prostřední část věnovaná Óišimu a jeho cestě k ponížení svého hrdého postavení, což pro něho nebylo vůbec lehké, ale vše dělal s příslibem pozdější pomsty smrti svého pána.

"Byl studený zimní den, velmi podobný dni, kdy zemřel kníže Asano. Takové myšlenky běžely Óišimu hlavou, když pomalu a důstojně kráčel ke svému místu na plošině, před níž ležela obřadní dýka. V duchu znovu viděl slzy své ženy, slyšel smějící se Okadu, vzpomněl si na statečnost svého syna, na nekonečnou oddanost mužů, jako byli Hara, Kataoka, Mimura, Jošida, Onodera a všichni ti ostatní. Pak už se soustředil na sebe. Zbývala již jen poslední věc, a on ji chtěl vykonat tak, jak se od něj očekávalo. Když napřáhl dýku k poslednímu rychlému bodnutí, děkoval bohům na nebesích i na zemi, že mu dali příležitost dokázat, že je samuraj. Neboť jen na téhle jediné věci v konečném součtu záleží. Člověk sám trvá jen potud, dokud trvá jeho život, ale jeho jméno bude žít navěky."
Desmond
  31. 12. 2013, 13:55
John Allyn vzal do rukou skutečný příběh róninů, kteří se na počátku 18. století rozhodli pomstít svého někdejšího pána, odsouzeného k trestu smrti za útok na úplatkářského dvorského hodnostáře. Zní to slibně a zajímavě. Jenže k onomu aktu odplaty se víceméně začíná schylovat až v poslední třetině knihy. Do té doby čtenář "pouze" sleduje plánování a chystání, o nějaké výraznější akci si může nechat jen zdát. Na druhou stranu pro čtenáře, který se zajímá (nejen) o historii a společnost feudálního Japonska, nabízí román úžasný vhled na společenské chování, kulturu, právo a náboženství lidí, kteří se nám Evropanům zdají exotičtí, až podivínští. Ale o to přitažlivější.
Daniel IV
  4. 8. 2016, 15:12
Od knihy jsem tolik nečekal a byl jsem opravdu velmi překvapen. Děj ubíhá svižným tempem a ani chvíli jsem se nenudil. Příběh je opravdu silný a zasazení do Japonského feudálu mu dává i silnou formu. Škoda, že je to jediné dílo tohoto autora. Velmi doporučuji.