Originální název: Spalovač mrtvol

ISBN: 80-207-1127-9

Academia (2007) 80-207-1127-9 154
Odeon (2003)
Mladá fronta (1983)

Příběh o „spalovači mrtvol", trochu podivínském a pilném zaměstnanci pražského krematoria Karlu Kopfkinnglovi, patří do prvního období spisovatelovy tvorby. Vyšel roku 1967 a spojoval bolestnou reakci na předválečné dramatické situace republiky a celé Evropy s groteskními a černými psychologickými a dějovými motivy.
Jestliže se tato próza označuje jako psychologický horor, správně to vystihuje autorovu a vypravěčovu fascinací zlem a smrtí. Charakterizovala i titulní postavu, jež se v průběhu překotných událostí a pod vlivem mefistofelského přítele ochotně přizpůsobovala nabídnuté příležitosti ke kariéře „vyvoleného" a končila vraždami a izolací. Je ovšem třeba připočítat smutně ironický Fuksův vypravěčský styl, který jakoby neosobně, věcně nebo cituplně vede dialogy a popisuje a „hraje". Působí nejenom drasticky, ale i panoptikálně.
Příběh, odehrávající se na samém konci 30. let v pražských kulisách v době mnichovské kapitulace a okupace, působí až obludně logickým vývojem malého člověka k přijetí zla; patologický případ sleduje až k dovětku s datem pětačtyřicátého roku. Díky vnitřnímu napětí lidského příběhu a literárním kvalitám a rovněž díky úspěšnému filmovému zpracování se Spalovač mrtvol počítá k nejlepším prózám Ladislava Fukse. (Založil/a: MrVogler)

Ariko
  16. 11. 2014, 13:16
Kraťoučké a bohužel pro mě nezajímavé. Měla jsem dle hodnocení lepší mínění, ale nezaujalo mě to ani na začátku, ani v průběhu.
Anael
  31. 8. 2012, 20:39
Všechno se odehrálo jen tak mimochodem. Prostě šup... oběsím ženu, upálím dítě. Mít doma kalendář spalování? No fuj. Je to prostě hnusné, ale i brilantně napsané. Skvělý je i film, kde pan Hrušínský zahrál Kopfrkingla tak slizounsky, že víc už to nešlo :)
Tiwala
  3. 10. 2012, 21:36
Poněkud morbidní, ale skvěle napsaná próza, u které se mi dělalo místy nevolno. Oběsit svou ženu a umlátit svého syna tyčí a následně ho spálit je přeci úplně normální.
Kůstka
  10. 11. 2012, 21:56
Skvěle napsáno, nečekala jsem, že to půjde tak dobře číst, i když mi sem tam vadilo Kopfrkinglovo opakování spojeních "nekouřím, nepiji, jsem abstinent", "bílý tvrdý límec" nebo "růžolící dívka".. Ale asi to k tomu prostě patří. Pro mě jinak jedna z těch depresivních knih, člověk se nechá během chvilky úplně zmanipulovat, oběsí svou manželku, zabije děti, které dá do už obsazených rakví a nechá je spálit, poté kývne na jakýsi experiment - plynové komory za bílý Mercedes. Brrr.
jatox
  25. 4. 2011, 11:00
Docela mi vadilo, jak se tam pořád opakujou určitý věty, slovní spojení. Samozřejmě, že to je naschvál, ale prostě mě rozčilovalo číst postopadesátý "růžolící dívka v černých šatech" apod. Často mi přišlo, že tam ty věty sou tak nějak navíc. I když mě to vyloženě nenudilo. Ten konec mi přišel trošku divnej. Ale každopádně, dobrá kniha. Ne excelentní, dost dobrá určitě. Větší výhrady bych měla spíš k filmovýmu provedení.
ForFreedom
  2. 4. 2011, 20:51
Mistrovská próza, jejímž velkým plusem je zkloubení minimálního počtu stránek s působivým, šokujícím námětem, který si v ničem nezadá se zahraničními kolegy obdobných geniálních, chladných myšlenek.
Fuksův výtříbený styl, zahrnutí nezvyklých slovních výrazů a obratů, ledově chladné, slizké a nepříjemné vystupování bezpáteřního samozvaného mesiáše Kopfrkingla - důkladné prostudování těchto červíčků, kteří na své hrudi nosí to takzvané blaho světa...
Fuks si se čtenářem zejména hraje - dost pochybuju, že to někdo někdy dokáže pojmout nějak víc detailněji, než jen z takové té komplexní stránky o otázce rasismu, války, bezpáteřnosti, o otázce člověka, který je největší nýmand pod Sluncem, ale hraje si na Boha a konání dobra...
Dlouhou dobu jsem z toho nemohla vydedukovat závěr a názor a odkrýt klíč k hloubce s jakou tam Fuks nechal kus své patologické duše se mi vskutku nepovedlo...Přijde mi velice smutné, že je takový velikán mezi jinými autory opomíjen a běžný člověk by o něm nebýt filmu téměř nevěděl.
Romanka
  19. 2. 2015, 9:57
Život je jen bytím k smrti. Nepřekonatelná kniha i nepřekonatelný film. Kultovní počin ke kterému není třeba víc dodávat.
Antonín
  21. 10. 2015, 17:02
No jak to říct ... Pan Kopfrkingl, no mně připadal jako psychopat už od začátku. Ale bravurně popsaná postava, to se musí nechat. Zakomponování vzestupu nacistické strany a jednání a naléhání přítele, nacisty Wilhelma Reinkeho o pravosti německé kapky krve, dokázali s pana Kopfrkingla udělat zrůdu a vraha. Rychlá proměna z všedního muže "dneška" na nacistu a člověka prahnoucí po bohatství a společnosti ve vyšších kruzích. Vše řeší takovým způsobem jako by to bylo úplně normální a hlavně správné rozhodnutí. Dalo by se říci, že takto může dopadnout každý, kdo věří vše všem. Při čtení mi přišlo, že Pan Kopfrkingl byl obětí tzv. Norimberských trychtýřů !!! Vše hltal a věřil všemu!!! Přečíst ???? Budu Vám bránit zda odpověď zní "NE"!!! Kniha je určitě důležitým dílem české literatury a měl by ji určitě přečíst každý kdo se jen trochu zajímá o českou klasiku !!!! =)
achilles
  2. 4. 2014, 18:59
Dal jsem 5 hvězd, protože jsem knihu četl po shlédnutí filmu a všechny věty pana Kopfrkingla jsem si představoval hereckým pojetím Rudolfa Hrušínského. Ale i bez filmu je dílo chytlavé a poněkud se vymyká klasické próze,což je jenom dobře. Slova jako nebeská,nadnebeská,čarokrásná jsou jedinečná.
Rames
  3. 5. 2013, 16:42
Různé slovní obraty a přívlastky nebo motivy se opakují jako refrén, věty mají neobvyklou stavbu, slova jsou přeslazená, spojení myšlenek a představ je někdy překvapující , osobní jména jsou neběžná a matoucí. A všude se rozlévá mimořádná vlídnost, jež jako by předznamenávala i to ostatní, co mělo teprve následovat.
Naprosto souhlasím s Milošem Pohorským.
Všivák
  29. 9. 2012, 15:19
Tohle mě nějak extra nechytlo, na knihu jsem poměrně brzy zapomněl. Psychopat to tedy byl slušný ten pan Hrušínský. Nikoho jiného jsem si nedokázal představit.
teola
  19. 5. 2014, 21:22
Obsahuje spoiler spoiler Tíživé, ponuré, geniální. Už od počátku je člověku jasné, že s Kopfrkinglem není něco v pořádku. A když se blíží mrazivé finále, skoro nedýcháte. Kratičká scéna týkající se vraždy manželky je téměř elektrizující, úderná a šokující.
Abigor
  28. 4. 2013, 9:51
Skoro vůbec se mi to nelíbilo... Drtivou většinu knihy se nic neděje, všechny postavy mi byly nesympatický a hlavně ten Kopfkinngl, to byl teda... Konec byl zajímavej, ale rozhodně nevyvažuje celou tu vatu před ním. Holt legenda, která zklamala. Škoda.
Tojaheva
  4. 1. 2015, 13:34
Na tuto knížku sem se těšila, ale bohužel mě hodně zklamala. Zajimavej děj se začíná odehrávat až teprve v 11.kapitole, což už celou knihu nezachrání. Od filmu mě to ale tento nezdar neodradí, tak doufám, že u něj budu víc spokojená.
Potulný mnich
  6. 5. 2016, 12:54
Do pana Koprfkingla jsem se úplně vžil, prožil jsem tu jeho zvrácenost, nadšení ke smrti a jeho posedlost zkrátit utrpení živým tvorům. Opravdu sympaťák :-)

"Nic není v životě jisté," s úsměvem zakroutil pan Kopfrkingl hlavou, "budoucnost je vždycky nejistá. Jediné, co je v životě jisté, je smrt."
Bernadette
  11. 11. 2016, 21:43
Upozaděná, pasivní rodina a o to více zdůrazněná vyšinutá hlavní postava. To, že Kopfrkingl není úplně v pořádku je patrné už od úplného začátku, ale o to zajímavější je sledovat všechny ty drobné projevy, které se u něj objevují. Způsob, jakým Kopfrkingl věci podává a (ne)prožívá... Děsivé, uvěřitelné a zcela strhující, jedna z mých nejoblíbenějších knih.
ondrasek
  22. 10. 2012, 7:11
Filmové zpracování jsem neviděl, o čem je kniha jsem nevěděl, do čtení jsem se pustil, protože se mi líbil název. SPOILER! 100 stran jsem sledoval dobrotivého a laskavého pana Kopfrkingla, který ze všeho nejvíc žije a vše dělá pro svou rodinu. A pak, aniž by se v něm odehrála nějaká změna osobnosti, svou rodinu se stejnou laskavostí pomorduje, ježto mu brání v kariéře. Hustě.
Nantong
  6. 2. 2013, 19:30
Dlouho jsem si tuto knihu chtěla přečíst...zároveň jsem dlouho měla strach, že to nebude kniha pro mě, a že bych ji nedočetla. Opak byl pravdou....kniha je psána úžasným stylem, velmi se mi líbila.
Lucy Sisk
  21. 6. 2012, 15:45
Přesně tak Blondie.... to co si člověk z toho nejvíce zapamatuje je právě tohle. Tak si ještě z toho pamatuju jak ho facinovalo východní náboženství a pak si reinkarnaci vysvětloval podle svých pohnutek nebo podle vlivu svého okolí.
Pim
  9. 8. 2013, 9:08
Kdysi dávno jsem viděla film, někdy na střední - a ten mě dostal. Celé chmurné pojetí, ztvárnění Kopfrkingla Rudolfem Hrušínským, už od pohledu depresivní Lakmé, slaboučký Milli... Takže při četbě knihy jsem prostě tyto obrázky nemohla nevidět. Ale kniha mi poskytla hlubší pohled. Myslím, že právě opakující se fráze jsou přesně to, co autor zamýšlel. Kopfrkingl je dokonalý slizoun. Pořád mele a mele a vytváří si obrázek dokonalého světa a dokonalého sama sebe, jaksi si uzpůsobuje realitu tak, aby z ní dobře vyšel sám před sebou a získal přitom co nejvíce a ano, zpočátku pomaleji ale pak už naplno změní vše... Bylo však těžké to unést... Knihu s filmem neporovnávám, jelikož filmový Kopfrkingl je nezapomenutelný, v knize je více řečeno.
vanous95
  8. 9. 2012, 22:32
Pro mě skvělý, poutavě napsaný psychologický román. Film jsem neviděl a nevím, jestli bych si na něj troufnul. Brr... stačilo mi to, co jsem přečetl. Chladnokrevnost pana Kopfrkingla mě ke konci až děsila. Nicméně musím smeknout před tím, jak dokázal Fuks vnést do knihy úvahy o životě a smrti: ,,...před námi je tma a po nás je tma, ten život je jen chvilka mezi dvojím temným nekonečnem."
smajlinka
  21. 4. 2014, 22:09
Děsivá kniha, ale přesto se mi líbila. Opakující se fráze mi nevadily, naopak oslovení jako "čarokrásná" nebo "nebeská" dokonale sedí k jeho narušené povaze. Dokonalá personifikace zla, která vystihuje danou dobu. A film s panem Hrušinským - perfektní výkon, člověku běhá po zádech mráz
Jokolo
  20. 9. 2015, 12:13
Tak tohle bylo fakt divný. Fakt dost. Jako hodně.
Těžko se zbavíte mrazení, když něco takovýho přečtete. Kopfrkingl je tak vymazlenej, až to hezký není. Je strašně zajímavý pokusit se ho rozebrat z rádoby psychologickýho hlediska. Jak se postupně proměňuje pod vlivem a nátlakem okolností a lidí kolem sebe, jen ne pod vlivem své rodiny a svých blízkých. Je to vlastně strašně prázdný charakter. Neříká a nedělá nic, co by neřekl už někdo před ním. Když projeví vlastní názor před někým charizmatičtějším, okamžitě ho zase veme zpět a převezme názor druhého. A ten pak opakuje pořád dokola, slovo od slova. Výborně vymyšlené! Jediné, co v knize udělá z vlastní vůle, jsou jeho činy na konci knihy. Ty sou tak strašně divný, dokonale se v nich mísí tragičnost, děsivost a hororovost, ale zároveň vtip, elegance a jakýsi šarm.
Je fakt výborný, jak dokázal Fuks na pár stránkách zakomponovat do knihy tolik rovin (charakter Kopfrkingla, jeho prázdnost, nacistická okupace, nálada v Československu, jeho postupné šílenství, tolik různorodých a důležitých charakterů, strašně moc filosofie, téma prázdnoty života) a tolik symboliky. Proto je to asi všechno napsáno tak rychle, stručně a úderně.
A fakt to funguje, je to vynikající.
Karliiina
  22. 9. 2014, 17:16
Ze začátku mě kniha hodně překvapila, a to vlastnostmi a povahou hlavní postavy. O to víc mě šokoval konec. Nad touto knihou mi zůstává rozum stát, ale na všechny, kdo chtějí doporučit nějakou dobrou knihu, křičím Spalovač mrtvol!
Veveruna*
  31. 5. 2013, 16:31
Styl, jakým to je napsané; nebeské a něžné, můj Chrám smrti a nejvznešenejší jízdní řád smrti a pořád dokola a dokola, 100 stránek plkání typu jsem abstinent a nekouřím, Kopfrkinglovy monology (jsem abstinent) v dialozích, všechno příliš dokonalé na to, aby to byla pravda. Protože nebyla. Závěr knihy bych rozhodně nečekala takový, jaký je, nicméně odnesu si z toho minimálně fakt, že smrt je doopravdy vysvobozením, protože je. A tahle životní filozofie je mi zvláštním způsobem blízká. No, moc mi to nesedlo, podruhé to číst nemusím, ale až se mi to trochu uleží, nebudu váhat a podívám se na film.
inhalium
  24. 5. 2013, 18:48
Zcela chápu čtenáře, kteří se u Spalovače mrtvol dovolávají děje - - už sám název a základní informace o románu přislibují něco akčního. A ono se nakonec jedná o takřka nesyžetovou prózu, prošpikovanou symboly a divnými motivy, které se objevují v jakýchsi refrénech a které je dost těžké dešifrovat (je-li to vůbec možné).

Mně to samozřejmě nevadilo, jinak bych bývala už psala zlostný komentář, ale to rozčarování chápu.
Alduin
  13. 6. 2014, 14:09
Spalovač mrtvol je dobrá kniha. Ukazuje pološíleného otce, který má židovskou manželku a děti a chce být součástí něčeho většího, světového - Třetí říše. Musí se ovšem zbavit své rodiny. Jeho chorá mysl si to ale transponuje tak, že je vlastně bude očisťovat. Smrt je přece očištění a on koná mrtvým poslední a nejcennější službu. Má rád východní kulturu, své manželce lichotí neuvěřitelným způsobem, až si říkáte, jestli ten člověk nespadl na koleno, kde má centrum myšlení. Vzor má v arijské rodině, která je dobrými známými našim Kopfrkinglovým. Nakonec hrůzný čin vykoná, oběsí svoji manželku, která svůj osud přijímá, zabije svého syna a chce i dceru. Nakonec úplně zešílí a odvezou ho pryč. Po válce vidí přijíždět lidi a myslí si, že je všechny zachránil on. Jednou větou je to naprosto šílená kniha, která by se hodila Poeovi do krámu.
ilon-a
  17. 2. 2013, 12:44
Moje úplně první kniha z povinný četby. Začla jsem ji číst jen kvůli jejímu názvu.

Kdo chce knihu číst, rouhodně doporučuju přečíst si jen první dvě a poslední dvě kapitoly. První dvě mě bavily, protože zde hlavní postava Karel Kopfrkingl popisuje svou práci v krematoriu, jak se zachází s pecí, jak probíhají obřady spalování mrtvol a podobně. A v úplně poslední kapitole jen tak mimochodem vyvraždí svoji rodinu, což teda bylo trochu morbidní. Zbytek knihy stojí absolutně za prd, ten se může klidně vynechat.

Celkově ale knihu hodnotim rozhodně výborně.
MsAndy
  21. 11. 2016, 18:31
Až téměř hororový psychologický román o velmi zvláštním příběhu jednoho člověka. Hlavní postava inspirovaná učením Dalajlámy a rozrůstajícím se nacismem, jejíž hodnoty jsou vlivem těchto věcí značně pokrouceny, je velmi dobře zpracována. Kniha působí přitažlivě i odpudivě zároveň, nicméně některé pasáže jsou opravdu morbidní. I když neholduji tomuto žánru, tak doporučuji k přečtení.
dalimoni
  4. 6. 2011, 20:44
Zajímavá kniha a popis té doby před válkou, kdy se lidé měnili, jejich názory...Dost děsivé, ale té době to docela odpovídá, i když hororem bych to určitě nenazýval, četl jsem už děsivější napínáky.
Ann-K.
  13. 6. 2016, 9:42
Pan Kopfrkinngl je opravdu sympatický pán. Je abstinent, nepije, nekouří a stará se o svoji rodinu :D Z hlavní postavy nebudu mít dobrý spaní asi ještě hodně dlouho. Kam se hrabe Stephan King (omlouvám se všem jeho fanouškům :)) a všichni ostatní spisovatelé hororu. Podstatou hororu by neměly být jen hromady mrtvol a vnitřností, ale nejdůležitější je atomosféra. Ta úzkost, to hmatatelné zlo, temnota ... Vše je plně obsaženo ve Spalovači mrtvol. Knihu jsem četla až po filmu. Obě dvě díla jsou naprosto skvělá, ale v knize si spíše všimneme detailů, které nám ve filmu unikly. (Psychologický) horor všech hororů. No a nejlepší věta: ,,Co abych tě, drahá, oběsil?" Naprosto geniální :D
Taylor
  13. 2. 2015, 21:18
Kniha je prostě skvělá, uzasna, vyborne napsana! Jazyk i styl knihy je zvláštní a knihu odlisuje od všech ostatních. Jde vidět, že Fuks byl hodně zvláštní a divnej brouk. Samotný příběh je misty dost brutální a nechutny. Jinde mi zas přišel celkem humorný. Kniha se urcite nebude líbit každému a pro každého také není, ale pokud najdete odvahu...pusťte se do čtení. ;-)
Terůů
  1. 12. 2013, 11:42
"Co abych tě, drahá, oběsil?" Naprosto mě ta věta a vlastně celé vyvraždění vlastní rodiny šokovalo. A pan Kopfrkingl, ten na mě působil nesmírně úlisně, slizky a taky trochu vyšinutě, to jeho prapodivné oslovování a celkově jeho mluva, fascinující. Ale dobře se mi kniha četla, i neustále opakující se některé motivy mi přišly spíše zajímavé než otravné.
Trina1
  11. 1. 2011, 16:16
Knížku jsem začala číst s obavami a nevěděla jsem, zda ji přečtu až do konce. Ale kupodivu se mi i přes ten hrůzný příběh velmi líbila. Bohužel jsem ale ani já, stejně jako ANNABLOND, nějak nepochopila konec.
MiriamBlahova
  18. 2. 2016, 14:40
Lehce průměrné... oproti filmu, kde pan Hrušinský odvedl mistrovskou práci jsem se do knihy nemohla položit. Nehledě na krátký obsah a chybějící emoce a pocity hlavního hrdiny. Jako plus musím vyzvednout nápad! Ne tak často se člověk setká s rozloženou psychikou tak, jako zde. "Že by rakvičku? Nebo věneček...?"
24601
  10. 7. 2013, 12:02
Dost mi vadilo, že se v knize opakovaly téže věty, především jsem nesnášela samotného pana Kopfrkingla. On neustále opakoval to, co již bylo řečeno, jakoby neměl svůj vlastní názor! Hrál si na Boha a na Anděla Smrti, který koná dobro. A přitom svým strašlivým systémem mnoha pecí způsobil tolik utrpení.
Ra-Amon
  10. 6. 2013, 18:02
Po přečtení této knihy mám trošku rozpolcené pocity. Na kladné straně zajímavý příběh z jednoho nejtemnějších období české země. Pohled na to jak strašná doba to byla nejen na světových bojištích. Co se týče záporného názoru,tam bych viděl,že prvních 90 stran bylo tak nějak odněkud nikam a trošku se člověk nudil,rovněž konec nemusel být tak useknutý. Ale jsem rád,že jsem si knihu přečetl a nutno podotknout,ještě že v této době nežijeme,byť toho násilí a bezcitnosti je kolem nás stále dost. Určitě bych tuto knihu nedával do povinné školní četby, v době školní docházky by mi ta kniha toho moc neřekla.
gofis
  2. 3. 2012, 11:02
Z počátku se kniha jevila docela nevinně. Pan Kopfrkingl pracuje v krematoriu, miluje svou rodinu a má strach z nadcházející doby fašismu, germanizace a války. Pak ale zůstane ovlivněn svým přítelem nacistou a začíná se měnit v chladnokrevného člověka. Kniha je většinou psána monologem hlavní postavy, velmi dobře jsou popsány pasáže, kdy pan Kopfrkingl mluví o svém zaměstnání, kde je viditelná filozofie Schopenhauera. Ten tvrdil, že člověk během života trpí, setkává se ze zlem, které mu působí bolest a jedinou spásou je smrt. Některé symboly a vyprávění se v knize opakují. Velmi podařený je i film režiséra Juraje Herza.
katheriin
  28. 2. 2014, 21:11
Je to sice morbidní, ale děsivě krásně napsaný. Ani jejich jména nejsou skutečná, jako by všechno byla přetvářka.
we.ri
  4. 12. 2012, 20:25
Snad jediný příběh, který jsem kdy četla, kdy byl lepší film než knížka. Knížka mě nudila, usínala jsem u ní, film mě dostal. Každopádně Ladislav Fuks byl podle mě docela mešuge.
Morloth
  4. 4. 2010, 13:09
Doposud se mi zřejmě nestalo aby knižní předloha a filmová adaptace spolu natolik kolorovali. Pokud lze Herzův počin považovat za jeden z vrcholů České nové vlny, především za fakt, že dokázal tomuto nekoherentnímu uskupení filmařů nabídnout velmi zdařilý žánrový počin, musíme chápat Fuksovo dílo jako vrchol stylistických, ale i jinotajných schopností. Osobně se domnívám, že se autorovi již nikdy nepodařilo překročit Spalovačův stín.
Bifftekk
  28. 10. 2013, 15:43
Kniha mě velice rozčilovala. I když má pouhých 154 stránek, četl jsem ji snad jeden světelný rok. Celou dobu se nic neděje, jen se střídají dialogy o smrti a "jak má vypadá echt Němec", ale konec byl strašně čtiví, ale za to krátký. Šup, šup oběsím ženu a co s tím zženštilým synem? Zabiji ho tyčí! Ano, celé to je na "budku", ale co není?
Kaat
  29. 2. 2012, 22:38
,,Nepiji ani nekouřím, jsem totiž abstinent."
,,A co abych tě Lakmé, oběsil?"
nemám slov. Výborný horor. Ten konec s mnichem mi ale musel osvětlit až film.
Honey0105
  14. 12. 2010, 16:10
Tak kde začít? Vlastně abych byla upřímná, tak po knize jsem nesáhla z toho důvodu, že by mě nějak lákala, ale protože to je poviná četba k maturitě a navíc dílo čítá docela málo stránek, tak jsem si říkala, že bych to mohla zvládnout.
Knihu jsem rozečetla asi na začátku listopadu a vlastně jsem jí dočetla až teď v polovině prosince. Není to tím, že by se mi kniha nelíbila nebo, že by mě nebavila. Jde zkrátka o to, že poslední dobou moc nečtu a jsem znuděná každou knížkou, která se mi dostane pod ruku, proto jsem asi se čtením měla problém.
Zezačátku pro mě bylo největší obtíží správně se naučit jméno Koprfingl. To byl opravdu oříšek, když jsem o knize mluvila, tak jsem zezačátku říkala, že je hlavní hrdina nějaký Kurfajnl nebo Kofajn a další možné hlouposti.
Když jsem byla asi v polovině, tak jsem zrovna jela se školou do Osvětimi. Knihu jsem nechala doma a neviděla jsem jí až do teď. A proč do toho pletu tu Osvětim? Vlastně musím říct, že když jsem dnes knihu dočítala, tak na mě velice silně působila a dávám to za vinu právě Osvětimy! Jsem strašně ráda, že jsem se tam mohla podívat, protože mi to hodně dalo! A dalo mi to hrst vědomostí i k této knize. Když jsem četla o ovlinění člověka jiným člověkem, tak by mi to dříve přišlo velice absurdní! Celý příběh by mi přišel dost absurdní, ale jelikož si teď dokážu danou dobu vyobrazit lépe, tak mi běhal mráz po zádech.
Jednu hvězdičku dávám ale pryč, jelikož mě někdy styl psaní trochu nudil. Příběh je jinak tedy velice silný a hlavně u konce se stanou velice nečekané věci!
Stirecka
  24. 7. 2010, 20:59
Kniha naprosto dokonalá, jako milovník černého humoru a cynik jsem si ji opravdu vychutnala. Po této knize jsem pochopila, proč je Fuks v zahraničí jedním z nejznámějších českých autorů, ač je u nás /pro mě nepochopitelně/ celkem neznámý... DO knížky jsem se zcela zamilovala po pár stránkách a rozhodně se k ní ještě vrátím. Zároveň je jedním z mála děl, kde je filmové zpracování přinejmenším stejně kvalitní jako knížka. Z R. Hrušínského mi běhal mráz po zádech během první minuty a některé scény jsou opravdu dokonale morbidní. Pro mě stěžejní dílo české literatury..
Brightone
  30. 9. 2016, 13:23
Z knihy kape od zacatku az do konce chut venecku a rakvicek pohrebnich hostin. Roman Koprfingl, pokrytec bez vlastniho nazoru s 20-letou praxi spalovace mrtvol, se stava nadobou pro nacisticke bludy sveho pritele Rielkeho. Poblouznen, znici zivoty svym pratelum, spolupracovnikum a rodine, aby nakonec zcela ztratil pricetnost.
Benka
  14. 3. 2016, 23:11
Pri cteni knizky me sice chvílemi hodne mrazilo, ale soucasne jsem se od pribehu nemohla odtrhnout. Proste skvele napsane. Film je pro me taky naprosto fenomenalni!
Sandalkar
  14. 11. 2015, 21:11
Mistrně napsané, ale šílené. Stejně tak film, pouštěli jsme s ho ve škole a chlupy mi vstávají hrůzou ještě dnes. Musím smeknout před autorem, doporučit, ale brr. Už to číst nebudu :-).
Pets
  27. 6. 2014, 9:16
"Tak počkej, mlsné zvíře ... Tumáš, kup si eskymo. Tumáš, kup si také věneček."

Tato kniha mě nijak nezaujala. Zápletku jsem znala ještě ze střední školy, ale že budou proslavené dvě tři věty hlavního hrdiny to jediné zajímavé z celé knihy, mě opravdu nenapadlo. I přesto, že kniha má sotva 160 malých stran, jsem s ní zápolila příliš dlouho. Snad i proto na mě nedýchla žádná atmosféra. Věčné opakování monologů pana Kopfrkingla mě rozčilovalo, chatrnou zápletku prvních 140 stran nezachránili ani pánové Beran, Vrána, Srnec a Zajíc. Pro někoho třeba dobré počtení, pro mě šlápnutí vedle.
Sygi
  9. 5. 2013, 5:38
Ke konci, asi při stopadesátém výskytu růžolící dívky s mládencem a pána s červeným motýlkem jsem myslel, že knihu švihnu někam do rohu :D Pan Kopfrkingl není můj šálek kávy ...