Cesta do zaslíbené země a jiné povídky

Cesta do zaslíbené země a jiné povídky
Originální název: Cesta do zaslíbené země a jiné povídky
Poprvé vydáno celosvětově: 1991

Horizont - 1991
ISBN: 80-7012-049-5

Horizont (1991) 80-7012-049-5 161

Strhující příběh o patnácti bohatých vídeňských Židech, kterým je po anšlusu "dovoleno" emigrovat po Dunaji na vratké kocábce. "Nemáte průjezdní víza, loď nesmí nikde přistát..." Nejprve si cestu užívají, ale pak dojde k poruše motoru. Třikrát se pokoušejí s lodí s hákovým křížem přistát, třikrát jsou zahnáni zpět na řeku. Přistanou na liduprázdném slovenském břehu, opraví závadu ale mezitím klesne voda a loď je na suchu, nemají sílu ji dostat k vodě, hledají řeku, postupně ztrácí veškerou naději. Zbytky trosečníků nalezne slovenský kněz, přesvědčuje je ....aby se pokusili, nevdzali, zachránili .... Rabbi říká: Pořád někdo někoho pronásleduje a bere volnost, pořád někdo někoho viní, štve a bere mu život. Pořád někdo utlačuje jiné ve jménu pravdy....pořád někdo někomu brání jíst, spát, bydlet, hledat štěstí a žít. A Židé na to od počátku dopláceli nejvíc. Proto volají šalom, mír vzdáleným i blízkým, mír všem. Cesta do zaslíbené země vede už jen vzhůru. V den, kdy začala válka, volí dobrovolně smrt. Představuje vrchol Fuksovy povídkové tvorby. Motivem, kdy se ze ctihodných, slušných lidí během krizové situace velmi rychle stanou špinavé a jakékoli akce neschopné trosky, může poněkud připomínat Goldingova Pána much.

Zdroj: wikipedia.org (Založil/a: MrVogler)

Luci-ye
  1. 12. 2015, 21:36
To mě dostalo. Myslím titulní povídku. Připomnělo mi to Modlitbu pro Kateřinu Horovitzovou. Tady ale Židé nekončí v rukou nacistů, ale jsou rozdrceni, či jak to napsat, přírodním živlem. Moc se mi líbila vyrovnaná postava rabína, chápala jsem pohrdavé reakce Kerstorffa a pak naopak sebezpytující nářky dam: "Kéž bychom vás byli poslechli.." Hrozné. 5*