Mí černovlasí bratři

Originální název: Mí černovlasí bratři
Poprvé vydáno celosvětově: 1964

Československý spisovatel - 1964

Československý spisovatel (1964) 110

Sbírka šesti povídek o osudech pěti gymnazistů za druhé světové války (z nichž tři jsou židovského původu a tím se dostávají mimo společnost); spojuje je postava rasistického učitele zeměpisu. Hlavní postavou knihy je chlapec Michael, alter ego autora, který je postupem času nucen postavit se smrti svých kamarádů - „bratrů“ tváří v tvář; židovští chlapci totiž jeden po druhém mizí,ať už v koncentračních táborech či tragicky(sebevražda). Pro knihu je charakteristický leitmotiv „Smutek je žlutý a šesticípý jako Davidova hvězda“, který vystihuje Michaelovy myšlenky a pocity dítětě, které je náhle postaveno před strašlivou pravdu války a umírání.

Zdroj: wikipedia.org (Založil/a: MrVogler)

rt12
  5. 2. 2015, 3:11
,,Smutek je žlutý a šesticípý jako Davidova hvězda". Tak toto byla síla slova a projevu. Přečetla jsem knihu na jeden zátah a to se mi poslední dobou nestává tak často. U povídek jsem cítila smutek a až fyzickou bolest. Vyprávění dospívajícího kluka, který ve svém věku plně nechápal co se to okolo něj děje za zvrácenosti.
VerenaLord
  7. 2. 2013, 1:48
Docela drsná kniha o drsných a velice nehezkých částech historie. Přesto doporučuji přečíst, člověk má možnost zjistit detaily zlé doby 2. světové války.
Palahniuk
  21. 4. 2015, 10:06
Fuks je mistr dusivé atmosféry. On je vlastně génius. Taková lidská hovada jako je Kopfrkingl (Spalovač mrtvol) a nebo zeměpisář z této knihy, umí dokonale vykreslit snad jedině on. Všechnu hrůzu doby, strach a hnus můžete cítit z každé jednotlivé stránky. Fakt nevím o nikom jiném, kdo by tohle uměl.