Originální název: Myši Natálie Mooshabrové

Odeon (2004) 80-207-1153-8 300
Český spisovatel (1994) 80-202-0501-2 312
Odeon (1977) 01-054-77 310
Československý spisovatel (1970) 290

V řadě Fuksových próz představují Myši Natálie Mooshabrové (1970) první román, v němž spisovatel opustil židovskou tematiku a přesunul se k žánru grotesky a hororu. Nadále vyjadřoval svou existenciální úzkost, tentokrát ale své postavy s podivnými jmény a příběhy posunul do prostředí neskutečného a bizarního. Příběh sledující bezmocnost vůči lidské špatnosti a zlu však opět vyprávěl v každodenních a jakoby současných situacích. Vznikla suverénně vystavěná próza připomínající svou fabulí, napětím a tajuplností řešení kriminálního případu. Sledujeme starou paní Mooshabrovou, zraněnou pocitem ohrožení; marně se snaží čelit i době, jež je rovněž nejistá. Lidé kolem ní, upnutí k banálním radostem a svému trápení, se chovají téměř nevšímavě k hrozivým silám přesahujícím možnosti jejich jednání. Ladislav Fuks zde v mnohém využil postupů absurdní literatury. Z konfliktů člověka a osudu vyplývají kuriózní situace a černá komika - a tentokrát ústí do překvapivé pointy. Paní Mooshabrová, vdova po kočím z pivovaru, pronásledovaná strachem z "myší", na něž nastražuje pasti, se v závěru představí jako osoba naprosto odlišná a významná, jakkoli stejně končí tragicky. V prvním svém hororovém příběhu Ladislav Fuks zaujal zejména sugestivním líčením z reality vymknutého světa, zvláštních postav a vyprávěním jejich nemilosrdných příběhů, v nichž pak pokračoval i v dalších dílech. (Založil/a: MrVogler)

VerenaLord
  18. 2. 2013, 19:03
Přiznávám, že jsem čekala Fuksovu klasiku - židovská tématika, válečné období, ponurost, smutek. Ale to, co zde Fuks předvedl a napsal je zcela vynikající! Líbí se mi, jak se odklonil od svého zažitého standardu a vrhl se po hlavě do neprobádaných územích. Rozhodně doporučuji!
Pend
  6. 4. 2013, 15:19
Pro mě rozhodně o hodně lepší než Variace na temnou strunu. Fantaskní podobenství, které mi připomnělo Čapkovu Bílou nemoc či Válku s mloky. Trochu mi vadilo neustálé opakování některých dialogů tak, jak je postupně pronášely další a další osoby, což mi zase připomnělo hry od Václava Havla.
cmuchal
  1. 6. 2015, 10:17
Neustále se opakující věty Natálie Mooshabrové, že chce mít kiosk, odkud pochází a jaké má děti, jdou postupem času na nervy. Samozřejmě, že to tak napsal L. Fuks naschvál, abychom se do Natálie dostatečně vcítili. Po dočtení, když knihu bilancuji mi ani nevadí, že jsem ji četl tak dlouho kvůli lehce plynoucímu ději, pointa a rozuzlení s posledními deseti stránkami opravdu stojí za přečtení! Kniha začne nabývat zvláštního rázu při zmínce businessu na Měsíci, Tajných vědách, zkažených dětí a jejich neúcty, výsměchu a vyložené drzosti k matce!
Hledající
  2. 2. 2014, 12:55
Vynikající Pan Theodor Mundstock, možná moc rozvleklá Variace na temnou strunu, a ani Příběh kriminálního rady mě nevrátil do euforie ze setkání s Fuksovou prvotinou... ale vydržel jsem, a udělal jsem dobře. Pomalu gradující příběh z "divné doby " a "divné" země,kde z každé stránky čiší strach, zakrývání něčeho hrozivého v pozadí. Postavy mluví a jednají tak, že máte pocit, že se něco děje divného okolo vás, a vy jen tušíte nebo si jen namlouváte, že tušíte..nemohl jsem se od knihy odtrhnout, přitom autor "dává tušit" jen postupně, napíná.. Hlavní myšlenka, kterou jsem si po přečtení s knihou spojil, je to, že když chcete na něco zapomenout, tak se snažíte ze všech sil vše okolo i sebe změnit natolik, že té nové realitě začnete věřit tak silně, že přece žádná jiná nikdy nemohla existovat... a po celou dobu čtení vás bude trochu mrazit v zádech, že to co možná už neví hlavní postava (nebo ví?), ví určitě někdo nebezpečně blízko ní.
huttershofen
  11. 1. 2013, 23:04
Velmi zvláštní kniha! Ladislav Fuks byl ostatně velmi zvláštní člověk. Člověk čte, čte, čte a kroutí hlavou, ale nemůže přestat, musí číst dál. A i když před koncem už tuší pointu, není zklamaný. Díky, paní Mooshabrová!
Milan
  15. 1. 2011, 22:24
Když už jsem si myslel, že mě nic nemůže v literatuře překvapit a ohromit, narazil jsem na tuto knihu! Po celou dobu čtení jsem si musel říkat "je tohle vůbec možný?" Jedna z mých nejoblíbenějších a Fuks je jeden z nejosobitějších autorů. Takových, kteří mají svůj vlastní vyhraněný styl, není mnoho.