Obraz Martina Blaskowitze

ISBN: 80-207-1166-X

Odeon (2004) 80-207-1166-X 135
Melantrich (1985)
Melantrich (1980)

Kdybychom se měli domýšlet, které prózy Ladislava Fukse jsou "více autobiografické", pak by mezi ně určitě patřily ty, v nichž vystupuje jako hlavní vypravěč citlivý, introvertní student Michal. Po Variacích pro temnou strunu a po povídkách o černovlasých bratřích bylo by třeba jmenoval novelu Obraz Martina Blaskowitze (1980). Po letech snad nejvíc zasažených dobovou bezradností se v ní autor vrátil k rokům války a ke krušným osobním zážitkům. Tématem se stala soukromá dramata a historické události, jež podstatně rozhodovaly o osudech a životech. Fuks se rovněž vrátil k napínavému a trochu tajemnému stylu a soustředil se hlavně na psychologii. Příběh se odehrává na chatě, kam Michal pozval známého, ale komerčního spisovatele, aby mu nabídl příběh o českých a německých kamarádech v předvečer války. Sledujeme tak další postavy patřící k Fuksovým oblíbeným - chlapce poznamenaného pocitem bolestného vyřazení. Nejhlubší náklonnost poutá Michala s německým přítelem Martinem Blaskowitzem. Jeho "obraz" si také pověsil na stěnu jako připomínku tragédií i jako výzvu lehkovážnému hostovi, kterého chtěl potrestat a ironizovat. O dějinných katastrofách, o rozdílných cestách českých a německých školáků a o zraněných duších mladých lidí vyprávěl tak Fuks v jedné z próz, jež nezapřou osobní inspiraci, a které autor napsal s promyšlenou fabulí a ironií a ve vážném tónu. (Založil/a: MrVogler)

Hledající
  3. 2. 2014, 21:20
"Návrat k tématům, která ho proslavila v 60.letech"..ne každý comeback vyvolá takovou euforii jako prvotina, ale Fuks mě tímto dílem rozhodně nezklamal. Podobně jako třeba v Myších Natalie Mooshabrové (které jsem dočetl před touto knihou) má děj velice dobrý spád a gradaci, zajímavě se rozvíjí, postupně obohacuje o detaily, atmosféra houstne, je cítit zvláštní napětí "čehosi ve vzduchu"..a nakonec vše dopadá trochu jinak, než možná čekáte - i to je umění "přikovat" čtenáře ke knize až do konce, nedat mu šanci vydechnout a říci si "už vím vše, nic mě nepřekvapí". Hodně hluboké, smutné, ale i obohacující o skutečnost, že pravda se někdy nečekaně ukáže i v odstupu času, ale i s otázkou, koho my sami máme soudit..
lacertacz
  23. 1. 2012, 22:02
Jen stín Fuksova stylu - kniha ze slabého období, kdy psal agitky o únoru a Fučíkovi. Opravdu se vrátil do velké literatury až Vévodkyní a kuchařkou. V Obrazu se pokusil o návrat k tématům, která ho v 60. letech proslavila, ale pokus se zdařil tak napůl. Jako by se někdo, kdo má Fukse načteného, rozhodl psát jako on. Zajímavost: Literární kritik Pohorský vidí v próze odkazy na Babičku B. Němcové.
jjitka
  3. 8. 2015, 13:18
Výprava o tom, jak někdo vypravuje. Slabé a nezáživné. Člověk těžko udržuje pozornost, ač knížka není nijak dlouhá.