Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Ostroočko

80%
4 29
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Ostroočko
Autor:
Originální název: Deadeye Dick
Poprvé vydáno celosvětově: 1982

Nejnovější vydání: (Všechna vydání)
Argo - 2007
ISBN: 978-80-7203-890-9
Počet stránek: 192
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 3x v oblíbených
v přečtených 44x v přečtených
v knihovně 9x v knihovně
k přečtení 5x k přečtení
právě čte 0x právě čte
si přeje 0x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Argo (2007) 978-80-7203-890-9 192
Mustang (1996) 80-7191-117-8 212

Vonnegutův černý román Ostroočko se odehrává v Midland City, fiktivním maloměstě amerického Středozápadu, které už známe ze Snídaně šampionů.
Rudy Waltz, zvaný Ostroočko, vypravěč a hlavní hrdina románu, v dětství nešťastnou náhodou zastřelil těhotnou ženu. Od té chvíle je jeho život zcela určován touto tragédií, na niž mu jeho okolí nedá zapomenout. Rudy si zvolí způsob života, který je pro něj jakýmsi permanentním trestem, a snaží se odčiňovat i nesnáze, které svým skutkem způsobil svým rodičům - chladné matce, které se na stará kolena změní povaha účinkem radioaktivity, a výstřednímu otci, bývalému obdivovateli Hitlera se zálibou v pestrobarevných uniformách. Jakmile se Rudy ocitá v prostředí, kde není pro všechny pověstným Ostroočkem, je zcela vyveden z míry. Teprve když téměř všichni, kdo znají jeho příběh, zahynou při neobjasněném výbuchu neutronové pumy v Midland City, může se hrdina od své minulosti částečně odpoutat.

(více)  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

annihilation
80% 80% 80% 80% 80%
  30. 3. 2012, 11:23
Ostroočko je přezdívka našeho hlavního hrdiny. Vysloužil si jí za to, že nechtěně zastřelil těhotnou ženu. Tahle událost se s ním vleče celý jeho život a on se snaží všem lidem sloužit, aby to nějak odčinil. Už prostředí, ve kterém vyrůstá je šílenost od shora dolů: Jeho otec si hraje na malíře a obdivuje Hitlera, jeho matka je naprosto lhostejná do té doby, než dostane velký zásah radioaktivním zářením.

Je těžké knihu takhle popsat, protože je příběh vyplněn spoustou zvláštních úvah, které často zesměšňují lidský druh a také ostře kritizují válku. Knihy od Kurta Vonneguta Jr. se všechny musí brát trochu s nadhledem, potom teprve zjistíte, že má velmi inteligentní (a také velmi černý) smysl pro humor.
JarKun
80% 80% 80% 80% 80%
  8. 5. 2015, 17:46
První setkání s tímto autorem a rozhodně si přečtu ještě i nějaká další dílka. Cynický hrdina vyprávějící svůj životní úděl a příběh, včetně příběhu jednoho zlikvidovaného městečka. Zajímavé dílo, plné zvláštního humoru a pestrých postav, jako je např. Rudyho otec. K zamyšlení i k zasmání zároveň.