Originální název: American Dream

Jota - 2009
ISBN: 80-7023-049-5

Jota (2009) 80-7023-049-5 277
Melantrich (1990) 277

Román Americký sen z roku 1964 (v originále An American Dream) vypráví příběh profesora existenciální psychologie Stephena Rojacka, který vidí východisko ze svých problémů buď v sebevraždě, nebo ve vraždě vlastní manželky, pocházející z bohaté rodiny. Rozhodne se pro to druhé a nikdy není odhalen. Kniha (v r. 1966 zfilmována Robertem Gistem pod názvem See You in Hell, Darling?) se stala široce diskutovanou částečně autobiografickou fantazií o povaze sexu a moci a jejich rolích v americkém životě. (Založil/a: Mahoney)

jehlaspichlas
  23. 9. 2012, 17:23
Americký sen. Bezvadná psychologie jedné postavy. Na konci romány si pak budete klást
otázku. Co je horší. Vražda nebo incest? Co je smyslem život a co vlastně život je?
Podle Mailera jsem přišel na to, že život je pomalé umírání.
Lecter
  30. 8. 2015, 13:08
Bezesporu je to kniha velmi zajímavá,přečetla jsem ji během několika hodin.Americký sen si může někdo představit,jako něco krásného,svět plný bohatství a neomezených možností.A autor si dovolil ukázat sen z té druhé stránky s plnou otevřeností,reálným pohledem na americký způsob života,ve kterém je plno špíny,morálního odpadu,spousta slávy,bohatsví,sexu a špatných lidských vlastností.
Hlavní hrdina vypráví svůj příběh s hnusnou syrovostí,nechybí naturalistické popisy a ano,spousta metafor.
Zřejmě tohle spousta lidí nechce vidět a přiznat tak svoje nedostatky.Proto se někomu nemusí kniha líbit a myslím,že čtenář je schopen ji odložit při druhé kapitole,kde popisem ,jak vraždy,tak následného chování je znechucen,ale myslím,že právě takto je to velice dobře a psychologicky zajímavě napsané.
Abigor
  15. 6. 2014, 7:13
Kdo četl Sophiinu volbu a líbil se mu příběh, ale ne forma plná ABSOLUTNĚ zbytečných metafor, nesmyslných přirovnání a popisů, bez kterých byste mohli umřít a nelitovali byste toho, pak je tohle jako přes kopírák. Nedokázal jsem tu sračku dočíst. Příběh by celkem ušel, proč ne. Ale ta forma! Mailer byl idiot, zjevně. Jinak by tolik neplýtval slovy a časem čtenáře! Proto nehodnotím. Komu se líbí ráznej styl, ať se téhle věci obloukem vyhne!
ondrasek
  11. 1. 2014, 21:31
Zajímavá kniha a umím si představit, jaký poprask asi v celém literárním světě v roce vydání způsobila. V dnešní době je těžké šokovat kohokoliv a čímkoliv, ale tato kniha mi lehký duševní otřes způsobila - vražda manželky a následné vyhození mrtvoly z okna mrakodrapu, sodomie, incest... A to je právě to, proč se mi vlastně nelíbila, i když je napsána mistrně, v celé knize není nic pozitivního, všechny postavy jsou prohnilé a zkažené, bez světla na konci tunelu. Já mám radši něco veselejšího.
MatesS
  9. 11. 2012, 11:34
Pět hvězd zaručeno. Na povrch se tu vyvalí všechno svinstvo, kolik toho v sobě kdo má. Tedy scénu s vyhazováním mrtvé manželky z okna si budu připomínat ještě hodně dlouho...