Groteska
Originální název: Slapstick: Or Lonesome No More!
Poprvé vydáno celosvětově: 1976

Argo - 2006
ISBN: 80-7203-743-9

Argo (2006) 80-7203-743-9 184
Mladá fronta (1981) 23-040-81 152

Groteska, to je posměšné pojednání o věcech smrtelně vážných. Či pokud chcete, „důvěřivé smlouvání s osudem", jak autor popsal zoufalou snahu svých oblíbených komiků, Laurela a Hardyho, probojovat se všemi životními trapasy a neúspěchy.
Groteska, to je román, kde se mikrominiaturizovaní Číňané teleportují na Mars, na Manhattanu roste býlí a kolohnátský poloviční génius s bizarním dětstvím reorganizuje hroutící se americkou společnost do soustavy umělých rodin. Ale kde se také pojednává o lidské (ne)schopnosti vzájemné komunikace a lásky.

vladislaus
  7. 11. 2011, 19:11
Je to kruté zesměšnění amerického pojetí rodiny, rodinného života a smýšlení Američanů o svém národě. Tuto knihu je dobré číst pomalu a každý odstavec si vychutnat v krátkém zamyšlení.
Rames
  9. 4. 2014, 9:11
Příběh neandrtálských geniálních dvojčat,který nám ukazuje v přemrštěném rozměru dnešní dobu. Přitažlivost dnešního rána ,při vstávání ,byla velmi silná! Že by Čína?
Venceslao90
  8. 3. 2012, 13:01
Humor a nadsázka linoucí se celou knihou. Škoda jen, že ke konci kniha trošku ztrácí dech, ale i tak je to nadprůměrné dílo.
annihilation
  27. 12. 2012, 19:25
U Kurta Vonneguta se mi líbí, že mě dokáže každou knihou překvapit, ale že mě překvapí až takhle kladně jsem nečekala. Groteska je vlastně sci-fi, ale zároveň je to příběh o podivnosti, snaze o slušnost (nebo snad lásce?) a to vše samozřejmě okořeněné velmi zvláštním smyslem pro humor, pro autora tak typickým.

Ráda bych se snažila nějak nastínit příběh, ale když se o to člověk pokusí, má pocit, že vypráví béčkový román, protože není schopen interpretovat všechny ty ironické, pravdivé a ryze humánní úvahy. Mně se třeba hrozně příjemně dotklo tohle, protože v tom nacházím velké pochopení:
"Miluju tě, Elizo," řekl jsem.
Zamyslela se nad tím. "Ne," řekla posléze, "to se mi nezdá."
"Proč ne?" řekl jsem.
"Připadá mi, jako bys mi mířil pistolí do tváře," řekla. "Je to jen způsob, jak člověka přimět, aby vyslovil něco, co nejspíš nemyslí vážně. Co jiného na to můžu odpovědět, co jiného na to kdokoli může odpovědět, než 'já tě taky miluju'?"

Jedině snad můžu říct, že všem knihu vřele doporučuji, líbila se mi možná ještě víc než Matka noc a Mechanické piano, které jsem do něj vždy považovala za nejlepší díla.
Haj hou.
mitote
  7. 2. 2011, 14:16
Pana Vonneguta mám opravdu ráda. Jeho Snídaně Šampiónů,Ostroočko či Jatka č. 5 jsem přečetla jedním dechem, ale takhle knížka mě opravdu zklamala...
Chyběl mi jeho humor. A podivným děj mne nijak nenadchl....
Jana Edita
  2. 7. 2016, 13:07
Tohle je knížka proti zelené smrti, knížka proti trudomyslnosti, knížka do tohoto času. Haj hou, haj hou, haj hou!
maillard
  29. 7. 2016, 14:16
"Jestli si myslíte, že je tady bordel, pak bych vám přál vidět, jak to vypadá tady," řekl a poklepal si na čelo.