Originální název: Pan Theodor Mundstock

ISBN: 978-80-207-1644-6

Euromedia Group (2015) 978-80-207-1644-6 208
Odeon (2005) 80-207-1182-1 205
Československý spisovatel (1985)

Román Ladislava Fukse Pan Theodor Mundstock byl už na první pohled zvláštní a hned vyvolal pozoruhodný ohlas. Byl oceňován jako mimořádný literární čin. Zájem nevyvolávalo samo téma - próza se přece vracela dvacet let zpátky do let války a okupace a pokračovala v řadě svědectví a dramatických vyprávění, někdy psaných i se smyslem pro komiku a ironii dějin. Ani se nevymykalo její prostředí a příběh; byly sice magické, odehrávaly se ve starobylých pražských ulicích a týkaly se tragédie Židů, jež se začínala hrůzně naplňovat. Zrovna probíhaly transporty do koncentračních táborů a šířil se strach. Co však hlavně upoutalo pozornost, to byla originalita autorova životního názoru a způsob vyprávění. Až podivně působí titulní postava nenápadného, čestného, pasivního úředníka, lpícího na lidské důstojnosti a dobrotě a hledajícího postup, jak se ubránit a uniknout před blížícími se zlými hrozbami. Osobitá je vypravěčova perspektiva, takže četba provokuje nejistotu, nakolik je realita absurdní a temná, nebo banální a obyčejná, a zvědavost, jestli je příběh bláhový a groteskní, nebo smutný. Ani nevíme, jestli román myslí na tísnivý obraz doby, anebo na docela osobní autorovu úzkost. Právě ze sugestivní tajuplnosti se rodila autorova sláva zasahující nejenom českou kulturu. Hned následovaly překlady do mnoha jazyků a Pan Theodor Mundstock se tak obracel k těm, kdo se trápili tragédií holokaustu a existenční nejistotou soudobého člověka. Touto prózou začínala Fuksova dráha spisovatele, jež pak přinesla ještě další temné a bizarní příběhy a skládala přeludný obraz konce minulého století. (Založil/a: MrVogler)

Ariko
  20. 9. 2014, 23:01
Velmi velmi povedená kniha. Dokonalé líčení psychologie a zároveň velmi smutné. Já osobně opět zaslzela, jenže ani tak ne kvůli Theovi, jako kvůli holubovi :) dojemné a krásné, určitě stojí za druhé přečtení.
ForFreedom
  8. 6. 2012, 22:04
Geniální. Naprosto po všech směrech. Fuksova vytříbená znalost lidského nitra, neskutečně propracovaná kompozice, brilantní styl a jazyk… Zkrátka neuvěřitelný čtenářský zážitek se touhle netopýří propastí zmrzačené doby a duší prokousávat. Fuks je mistr životní absurdity a krutosti; ta sadistická grotesknost s jakou je rozrušený Mundstock konfrontován s realitou, ta plíživá beznaděj a zbytečnost, kterou všichni podvědomě cítí, bezbřehý strach a nejistota, která stravuje… Zdá se mi jen, že je tenhle skvost v současnosti trochu opomíjen, a tak i nedoceňován. Snad kvůli té Fuksově nálepce přisluhovače, či proč…
Každopádně jedna z nejlepších českých próz vůbec. 5/5
Peetuliska
  12. 1. 2016, 21:49
Když jsem knihu začala číst, tohle jsem nečekala. Nečekala jsem, že bude tak smutná. Jako kdyby do příběhu jednoho muže se vpasovali úzkosti všech Židů, jejich obavy, strach, ale i naděje. Příběh je postaven na jednoduchém ději, v okolí pana Mundstocka postupně dochází k transportům, který očekává i on. Dochází u něj ale ke změně, jeho Mon, který ho často doprovázel se transformuje a pan Mundstock začne plánovat, jak se chovat, aby vše vyšlo. Dá se všechno naplánovat?
Skvělá smutná, úzkostná a tak melancholicky-nostalgická knížka, která říká vše a zároveň nic. Myslím, že pravé vychutnání se dostaví až po opakovaném čtení, kdy se spojí obsah s formou.
Reetri
  8. 10. 2012, 21:26
Obsahově velmi pěkný, dojemný, procítěný příběh. O obrovském odhodlání žít a přežít a zároveň o drsné ironii osudu, která svým výsměšným prstem poukazuje na to, jak malinkými a bezvýznamnými figurkami v jejím scénáři vlastně jsme. - Přesto se mi kniha dobře nečetla. Velmi často jsem se v textu ztrácela, jen velmi těžko udržovala mou pozornost. Do dočtení jsem se přemáhala a to hlavně z důvodu, že jsem si ze školy nevzpomínala na přesný konec knihy. Nějaká silueta se mi ve vzpomínkách sice rýsovala, ale nic konkrétního. Inu.... dobře, že to teď vím a mám alespoň jistotu, že už nezapomenu. Číst znovu nemusím.
venpazz
  26. 4. 2013, 21:37
Tuhle knihu miluju. A vůbec si nemyslím, že by byl Mundstock schizofrenní, jak se často říká... Vy nemáte takový svůj "stín" jako je Mon? Myšlenky, které vás pronásledují? Které si často nechcete připustit? Pochybnosti, které zmizí, až když objevíte nový smysl života? :-)
G8
  31. 7. 2013, 14:56
Opět vítězství formy nad obsahem. Ideální hodnocení by bylo asi 3,5 hvězdy, nicméně oproti Spalovačovi jde o výrazně kvalitnější počin, takže i ty 4 jsou zasloužené. Fuks byl podivný patron, nicméně tohle se mu docela povedlo.
Claire27
  3. 9. 2015, 18:15
Pan Fuks se vyznačuje jako jeden z nejkultivovanějších a nejinteligentnějších autorů české literatury. A tohle dílo je toho důkazem. Skvěle promyšlený příběh, děsivé téma holocaustu. Neuvěřitelná myšlenka muže, který touží přežít za jakoukoliv cenu. Pana Mundsotcka z celého srdce obdivuji, protože odcházet se vztyčenou hlavou a čistýma myšlenkami do transportu, který míří do záhuby, je znakem neuvěřitelné síly.... bohužel, osud je nevyzpytatelný a ne na všechno se lze připravit.
Hledající
  2. 11. 2013, 18:33
Smutná, ale nádherná kniha (bezesporu nejlepší Fuksův počin), která se mi dobře četla, neměl jsem pocit ztrácení se v postavách či ději ("postava" stínu Mona není pro mě projev "rozpolcenosti" osobnosti hlavního hrdiny, ale obrazem strachu, který mizí, když si ho nepřipouštíme, a který se u hrdiny objevil při uvědomění si hrůz vyplývajících z konfrontace fašismus - židovství, tudíž má Mon "ohraničený" život, není proto projevem setrvalé nemoci - schizofrenie, jak by se mohlo zdát).. ale jako u jiných knih s židovskou tématikou po přečtení zůstává v mém nitru smutek, beznaděj, lítost a nemožnost pochopit, že popisované časy zla opravdu existovaly.. jen doufat, že už v žádné podobě a s jakýmkoliv národem nebudou.
mosem
  21. 10. 2013, 22:19
Tuhle knihu přečíst je příliš málo. Tuhle knihu jsem četl dvakrát s krátkým odstupem, a teprve při druhém, pomalém, čtení jsem si uvědomoval její hloubku, její genialitu. Zachycení myšlenkových pochodů pana Mundstocka je vlastně zachycením myšlenkových pochodů všech Židů, ohrožených za války transportem. Rozpolcenost, kterou někteří čtenáři a kritikové označují za projevy schizofrenie, jí podle mne není. Je to jen prostý strach. Každý z Židů měl strach, každý se snažil strach potlačovat, ale každý se snažil na nebezpečí připravit. Kniha není snadným čtením, ale úsilí, věnované jejímu přečtení je jistě smysluplné.
Neli.studentka
  5. 3. 2013, 18:12
Úchvatná!! Nemohla jsem ji odložit, zanechala ve mně opravdu hodně. Jedna z mála knížek u které jsem nezadržela slzy.
charlosina
  25. 2. 2011, 18:44
A kdyby se narodil v Evropě? V Americe je nikdo nepronásledoval. Do Austrálie a Afriky divoké drápy rovněž nepronikly. Ale on žil tady a s tím bylo třeba se smířit. Smířit? Ovšemže. Otázky, jako mohl-li něco dělat, byly v jeho případě nesmyslné. Byl starý a ubitý člověk. Nemělo ani cenu říkat, že neměl revolver, aby mohl do ulic. Nepotřeboval se před nikým omlouvat a hájit, nai před Steinerem a Kanppem, dvěma mladými Židy, kteří prchli na Slovensko k povstalcům; byl vskutku starý ubitý člověk. Vznikla otázka, zda ke smíření s židovským osudem takového ubitého člověka, jakým byl donedávna on, nebylo třeba více odvahy než k útěku z nacistického Micrajimu. (Ladislav Fuks: Pan Theodor Mundstock. Praha: Československý spisovatel, 1963. Str. 166)

---------------------

A kdyby se nenarodil v Evropě? V Americe je nikdo nepronásledoval. Do Austrálie a Afriky divoké drápy rovněž nepronikly. Ale on žil tady a s tím bylo třeba se smířit.
gofis
  27. 9. 2013, 17:19
Do děje zasahují události 2. světové války, narůstající antisemitismus, transporty a osudy Židů v Praze. Autor se dokázal vcítit do role těchto lidí a na příkladu pana Mundstocka, staršího a osamoceného člověka, popsat, co se mu odehrává v hlavě. Vlastně většinu knihy tvoří popis myšlenkových pochodů a posléze chování pana Mundstocka, čímž čtenář poznává jeho povahu, charakter a vlastnosti.
Jormont
  6. 5. 2013, 7:19
Je to hodně neotřelé, krásně zkomponované s brilantním jazykem, stylem a především s úžasnou ukázkou autorovy schopnosti proniknout do nitra hlavní postavy.
Morloth
  4. 4. 2010, 13:11
Spolu se Spalovačem mrtvol nejzásadnější z Fuksových knih. Už jen kvůli těmto dvěma knihám se stává klasikem české literatury. Za zmínku stojí i divadelní adaptace, v níž exceluje Jaroslav Achab Haidler. Role pana Theodora se tak stala Haidlerovi osudovou.
Kaaat
  26. 12. 2012, 21:00
Fuksova díla (Mundstock a Spalovač mrtvol) mě inspirovala k přečtení dalších děl s židovskou tematikou napsaných v té samé době a k následnému vypracování seminární práce na toto téma na střední škole:)
Vybroušený jazyk, Mundstockovy schizofrenní představy, tragikomické situace a epizodky v temné atmosféře... Pro mě ještě o něco lepší než Spalovač mrtvol
obscurite
  22. 10. 2012, 18:12
Povinná četba, která mě ze začátku nudila, uprostřed překvapila a na konci dostala a sevřela srdce. Je to dobrá kniha, ale podle mého nevyužila na plno svůj potenciál.