Muž bez vlasti

Poprvé vydáno celosvětově: 2005

Jota - 2006
ISBN: 80-7217-450-9

Jota (2006) 80-7217-450-9 156

Nová kniha Kurta Vonneguta se od těch dosavadních v mnohém liší - nejde o beletrii, ale o krátké vzpomínky a úvahy - ale Vonnegut se svým ostrým zrakem a stručnými, přesnými komentáři je stále týž. Někdy zní sarkasticky, někdy nostalgicky, někdy téměř rezignovaně. Titul knihy naznačuje, že mu činí potíže se identifikovat se svou rodnou zemí. Vonnegut se obrací ke svým americkým spoluobčanům, ale kniha je přesto zajímavá i pro nás; ukazuje, jak vidí svět (a také United Space, jak sou zemi označil před mnoha lety při své návštěvě u nás) jeden z nejcitlivějších amerických intelektuálů, autor takových kultovních trháků jako Jatka č. 5, Kolíbka nebo Groteska. Jestli chcete vědět, kdo dnes podle Vonneguta ještě reprezentuje Ameriku, kterou měl kdysi rád, přečtěte si jeho knihu. Fanoušci George W. Bushe z ní mít radost nebudou...Nová kniha Kurta Vonneguta se od těch dosavadních v mnohém liší - nejde o beletrii, ale o krátké vzpomínky a úvahy - ale Vonnegut se svým ostrým zrakem a stručnými, přesnými komentáři je stále týž. Někdy zní sarkasticky, někdy nostalgicky, někdy téměř rezignovaně. Titul knihy naznačuje, že mu činí potíže se identifikovat se svou rodnou zemí. Vonnegut se obrací ke svým americkým spoluobčanům, ale kniha je přesto zajímavá i pro nás; ukazuje, jak vidí svět (a také United Space, jak sou zemi označil před mnoha lety při své návštěvě u nás) jeden z nejcitlivějších amerických intelektuálů, autor takových kultovních trháků jako Jatka č. 5, Kolíbka nebo Groteska. Jestli chcete vědět, kdo dnes podle Vonneguta ještě reprezentuje Ameriku, kterou měl kdysi rád, přečtěte si jeho knihu. Fanoušci George W. Bushe z ní mít radost nebudou...

Tanmut
  13. 3. 2011, 16:04
Vedle anaserpentní spinózy a knírku lze u Kurta Vonneguta a Ludvíka Vaculíka nalézt ještě jednu podobnost - dědkovskou morousovitost. Zatímco Vaculík byl takový asi vždy (viz. poznámka Václava Havla), u Vonneguta jako by jeho úžasný smysl pro satiru atrofoval v zahořklost. Tato kniha sice obsahuje plno uštěpačných výtek směrem ke Spojeným státům, což jistě nejednoho levicového intelektuála zahřeje u srdce, ovšem na tyto by přišel i patnáctiletý, začínající anarchista, co si zrovna Coca-colou® polil nové tričko Sex Pistols. Starý pán si musel naposledy přisadit.
I když jsem byl původně rád, že ještě něco napsal, nakonec pro mě Muž bez vlasti znamená zklamání.
MatesS
  11. 11. 2012, 14:55
Je to vtipné, ale nějak jinak, než ostatní knihy.. Jakoby Vonnegut tušil svůj brzký konec. Poslední zanadávání na svět plný těch, kteří mě nechápou a sbohem přátelé. Mnohem víc člověka zaujmou krátké glosy a citátky u skiců, které doprovázejí velmi chmurný pohled jednoho nonkonformisty. Kurt to vzdal a to se podepsalo na kvalitě..
adrianalabella
  4. 9. 2016, 18:25
Starý muž, co se rád poslouchá. A protože je slavný, může se erudovaně (dle vlastního mínění) vyjadřovat k úplně všemu. Obvykle si od takových případů odsedám.