Příběh kriminálního rady

Poprvé vydáno celosvětově: 1971

Československý spisovatel - 1982

Československý spisovatel (1982) 272
Československý spisovatel (1975)

Kniha byla poprvé vydána v r. 1971.
Hlavním hrdinou je mladý chlapec Viki Heumannem, kterého přísně vychovává jeho despotický otec, vrchním kriminální rada. Příběh se odehrává v hlavním městě nejmenovaného západoevropského státu. (Založil/a: MrVogler)

vladislaus
  5. 10. 2013, 11:02
Já jsem se v knize hlavně zaměřil na sledování chlapce Vikiho a musím říci, že si svůj konec zasloužil. Byl to slaboch a zachoval se slabošsky a egoisticky. Pro svůj sen zahubil sny jiného.
s-reader
  28. 6. 2010, 8:57
Ladislav Fuks, jako obvykle, vkládá do postavy Vikiho veliký kus vlastních pocitů, prožitků a strachů. Dominantní otec, touha po cestování (motiv toulání, který se objevuje ve většině Fuksových děl) a tehdy nevyjasněná sexuální orientace. Kniha se stala předlohou pro stejnojmennou televizní inscenaci, ve která ztvárnil titulní roli skvělý Luděk Munzar.
Gereth
  25. 11. 2011, 15:00
Fuks mi vyrazil dech. Nejsem si jistý, proč je to pro mě takové překvapení. Snad proto, že se poslední dobou snažím číst velikány literatury mnoha zemí a doteď mě víceméně nikdo z nich tak úplně o své velikosti nepřesvědčil. Fuks má originální styl, nebojí se jednu a tu samou větu několikrát zopakovat, jednu a tu samou myšlenku několikrát zformulovat. Z nějakého důvodu to funguje, jako magie. Důležité aspekty příběhu se vám vryjí do mozku. Díky umně zpracované charakteristice postav také nikdy nevím, jak se zachovají. A to i přesto, že je mi mnohokrát umožněn přístup do jejich mysli a jsou my vysvětleny jejich pohnutky. // 90%
Hledající
  6. 11. 2013, 21:59
Po přečtení dechberoucího "Pana Theodora Mundstocka" a několikrém shlédnutí vynikajícího "Spalovače mrtvol" jsem očekával další psychologicko-autobiografický klenot, i když jiného žánrového zaměření..ale přišlo spíše zklamání a rozpaky z rozvleklého detektivního děje s hlavním hrdinou neustále řešícím patologický vztah otec -syn, který zajímavě graduje až v poslední cca 1/4 knihy s některými očekávanými výsledky (chování otce) a neočekávanou pre-pointou (Vikiho čin)..přesto po přečtení posledních stránek a po tom všem "dovysvětlení" a jasném pochopení ve mně zůstává pocit nenaplnění, chybění něčeho "navíc", přemýšlení o něčem "dál" či "mezi řádky", což by mě nutilo knihu si znovu přečíst. Takže dávám 3, max.3 1/2.
Stirecka
  24. 7. 2010, 20:36
Spalovac mrtvol to sice neni, nicmene za precteni urcite stoji. I zde je Fuks neuveritelne poutavy, zakonceni pro nej typicke....Film posoudit nemuzu, bohuzel se mi nepodarilo ho najit.
Brightone
  21. 9. 2016, 22:55
Vzpoura latentního homosexuála Vikiho proti despotickému otci - policejnímu radovi - se naneštěstí překrývá s patráním po uprchlém vrahu dětí, což má tragické následky. Prvních 100 stran se vleče, poté nabírá kniha spád a nakonec dojde k překvapivému rozuzlení.