Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Smrt morčete

77%
4 23
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Smrt morčete
Autor:
Originální název: Smrt morčete
Poprvé vydáno celosvětově: 1969

Nejnovější vydání: (Všechna vydání)
Odeon - 2005
ISBN: 80-207-1197-X
Počet stránek: 320
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 2x v oblíbených
v přečtených 46x v přečtených
v knihovně 13x v knihovně
k přečtení 13x k přečtení
právě čte 0x právě čte
si přeje 1x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Odeon (2005) 80-207-1197-X 320
Mladá fronta (1969)

Ve svazku nazvaném Smrt morčete, to jest titulem opět citujícím a spojujícím autorovy utkvělé tragické a groteskní motivy, vycházejí prakticky všechny důležité Fuksovy kratší prózy.
Časově se počínají „učednickými" léty, rokem 1953, a končí prózou napsanou z posledních sil. Naproti ostatním monotematickým knihám rozvíjejícím vnitřně dramatické příběhy a autorsky stylově vyhraněným, je tento soubor přece jenom rozmanitý. Samozřejmě i v něm dominuje dvojznačný smysl tragický a komický. Na „temné" struně se odehrávají povídky z knihy Mí černovlasí bratři (1964), vzpomínající na vypravěčovy židovské spolužáky, kteří se najednou stali zavrženými bytostmi a nelidsky mizeli v nenávratnu. Vlastně doplňují řadu autorových „subjektivních" próz. Ale i v nich vedle smutně nostalgických poloh znějí tóny vysloveně sarkastické.
Různost Fuksových možností charakterizují další prózy, jež se původně objevily pod názvem Smrt morčete (1969) a jež buď zkoušely odlišné prozaické typy, jako např. „humoresky" nebo anekdotické drobnosti, nebo dávaly větší volnost zálibě v černé, absurdní komice a v bizarnosti situací a postav. V této knize má zvláštní místo také Fuksova nejvíc sugestivní a magická novela Cesta do zaslíbené země; klasickým a mistrovským vyprávěním provází nejslavnějšího Pana Theodora Mundstocka. Pošetilý pokus vídeňských Židů vykoupit si na úřadech svobodu a po Dunaji doplout s chatrnou lodí do zaslíbené země zákonitě končí jakoby potopou světa.
Pro bližší poznání Fuksovy prózy je zajímavá ještě první kapitola nedokončeného románu Podivné manželství paní Lucy Fehrové - autorovo dílo suverénně uzavírá způsobem možná nečekaným.

Povídky:
- První den školy
- Kchonyho cesta do světa
- Koruna pro Arnsteina
- Dívka ze Safedu
- Katzovy cypriše a hvězdy
- Nedohořelá svíčka
- Smrt morčete
- Růžové logaritmy
- Jenda malá hezká idylka
- Štědrý den u paní Allerheiligové vdovy v Celetné
- Paní Allerheiligová na prahu nového roku
- Věneček z vavřínu
- Poslední ostrov
- Podivuhodné setkání
- Stříbrná svatba
- Cesta do zaslíbené země
- Podivné manželství paní Lucy Fehrové (Založil/a: MrVogler)

(více)  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

Keatin
80% 80% 80% 80% 80%
  8. 8. 2012, 23:10
Celkově musím napsat, že jsou povídky zdařilé. I když bych nezvolila povídku Mí černovlasí bratři na začátek. Měla jsem dojem, že jestli budou psány ostatní povídky stejným stylem, asi knihu nedočtu. Nicméně přelouskala jsem ji, ačkoliv uškodil styl alá udělám čtenáři zmatek.

Nejzdařilejší povídka je pro mě určitě Smrt morčete (pobavila jsem se) a také Cesta do zaslíbené země, která byl drsně svá.
Brightone
80% 80% 80% 80% 80%
  15. 9. 2016, 11:00
V mém antikvariátním vydaní je asi jen třetina povídek, ale jednoznačně nejsilnější z nich je Cesta do zaslíbené země, ve které se vynucený, ale přesto poměrně poklidný a nadějný útěk Vídeňských židů mění v apokalyptický boj o život pod vedením zešílevšího rabína. Prokládání halucinací, biblických textů a obrazů realného světa mi připomnělo A uzřela oslice anděla od Nicka Cavea.