Smrt morčete

Odeon - 2005
ISBN: 80-207-1197-X

Odeon (2005) 80-207-1197-X 320
Mladá fronta (1969)

Ve svazku nazvaném Smrt morčete, to jest titulem opět citujícím a spojujícím autorovy utkvělé tragické a groteskní motivy, vycházejí prakticky všechny důležité Fuksovy kratší prózy.
Časově se počínají „učednickými" léty, rokem 1953, a končí prózou napsanou z posledních sil. Naproti ostatním monotematickým knihám rozvíjejícím vnitřně dramatické příběhy a autorsky stylově vyhraněným, je tento soubor přece jenom rozmanitý. Samozřejmě i v něm dominuje dvojznačný smysl tragický a komický. Na „temné" struně se odehrávají povídky z knihy Mí černovlasí bratři (1964), vzpomínající na vypravěčovy židovské spolužáky, kteří se najednou stali zavrženými bytostmi a nelidsky mizeli v nenávratnu. Vlastně doplňují řadu autorových „subjektivních" próz. Ale i v nich vedle smutně nostalgických poloh znějí tóny vysloveně sarkastické.
Různost Fuksových možností charakterizují další prózy, jež se původně objevily pod názvem Smrt morčete (1969) a jež buď zkoušely odlišné prozaické typy, jako např. „humoresky" nebo anekdotické drobnosti, nebo dávaly větší volnost zálibě v černé, absurdní komice a v bizarnosti situací a postav. V této knize má zvláštní místo také Fuksova nejvíc sugestivní a magická novela Cesta do zaslíbené země; klasickým a mistrovským vyprávěním provází nejslavnějšího Pana Theodora Mundstocka. Pošetilý pokus vídeňských Židů vykoupit si na úřadech svobodu a po Dunaji doplout s chatrnou lodí do zaslíbené země zákonitě končí jakoby potopou světa.
Pro bližší poznání Fuksovy prózy je zajímavá ještě první kapitola nedokončeného románu Podivné manželství paní Lucy Fehrové - autorovo dílo suverénně uzavírá způsobem možná nečekaným.

Povídky:
- Poslední ostrov
- Podivuhodné setkání
- Stříbrná svatba
- Cesta do zaslíbené země
- Podivné manželství paní Lucy Fehrové (Založil/a: MrVogler)

Keatin
  8. 8. 2012, 23:10
Celkově musím napsat, že jsou povídky zdařilé. I když bych nezvolila povídku Mí černovlasí bratři na začátek. Měla jsem dojem, že jestli budou psány ostatní povídky stejným stylem, asi knihu nedočtu. Nicméně přelouskala jsem ji, ačkoliv uškodil styl alá udělám čtenáři zmatek.

Nejzdařilejší povídka je pro mě určitě Smrt morčete (pobavila jsem se) a také Cesta do zaslíbené země, která byl drsně svá.
Brightone
  15. 9. 2016, 11:00
V mém antikvariátním vydaní je asi jen třetina povídek, ale jednoznačně nejsilnější z nich je Cesta do zaslíbené země, ve které se vynucený, ale přesto poměrně poklidný a nadějný útěk Vídeňských židů mění v apokalyptický boj o život pod vedením zešílevšího rabína. Prokládání halucinací, biblických textů a obrazů realného světa mi připomnělo A uzřela oslice anděla od Nicka Cavea.