Variace pro temnou strunu

Variace pro temnou strunu
Originální název: Variace pro temnou strunu
Poprvé vydáno celosvětově: 1966

Odeon - 2003
ISBN: 80-207-1142-2

Odeon (2003) 80-207-1142-2 360
Československý spisovatel (1988)
Československý spisovatel (1966)

Úvodní prózy Ladislava Fukse, příběhy odehrávající se ve 30. letech a na pokraji války, vrcholí Variacemi pro temnou strunu (1966). Tento román sice pokračoval v tragických, "temných" osudech, autor však odsunul do pozadí předchozí židovské postavy. Smutným vypravěčem i hlavním námětem je tentokrát mladý Michal, traumatizovaný v prostředí ovládaném dominantním otcem, vysokým policejním úředníkem. Vyprávěcí formou jsou osobní zápisky psané z pohledu přecitlivělého, do sebe uzavřeného, nešťastného chlapce, který marně hledá citový kontakt. Zpovídá se o dětských školních letech, o zklamaných kamarádstvích, o těžkém dopadu autority i o době poznamenané neblahými historickými událostmi - a především o stísněnosti duše a osamělosti. Líčené situace a zážitky jsou někdy spíše úzkostným snem nebo vizí a z jejich bezútěšnosti se vymyká jenom několik šťastných okamžiků a osudových setkání. Variace truchlivých nálad, následujících stále pod dojmem hrozící katastrofy osobní i historické, jsou zprvu zabarveny ještě nedospělou naivitou a strachem, později v nich znějí také struny groteskní, absurdní nebo ironické. Právě v evokaci tajuplné s stísněné atmosféry se nejvíc uplatňuje vypravěčská sugestivita; osobním tónem a důvěrnou blízkostí vypravěče s autorem román vyvolává dojem autobiografie. Próza končící nacistickou okupací je však v plném smyslu dramatickým románem, ostře reálným i magickým. Ladislav Fuks ho psal na vrcholu sil a současně s nadějnou vlnou 60. let v Čechách, kdy se mnohem výrazněji vracel zájem o vnitřní svět jedince i o jeho odcizení a pocit bezvýchodnosti. (Založil/a: MrVogler)

Pend
  25. 3. 2013, 17:58
Tohle byla na čtení hodně obtížná kniha. Velice pomalý začátek, spousta obrazů a metafor, prolínání vzpomínek, snů a fantazijních představ. Hlavní hrdina navíc není jednoznačně kladná postava. Do toho roky 1938 a 1939, ve kterých se román ve větší míře odehrává. Rozhodně to není nějak optimistické čtení.
moniii_ch
  10. 4. 2016, 13:27
Takové literatuře říkám umění, když slepení slov vytvoří docela jasný obraz, který vás donutí se třeba smát nebo brečet bez toho, aby se tam v celku a vůbec něco odehrávalo.
smoula82
  11. 6. 2013, 7:08
Naprostá dokonalost. Už název sám evokuje zajímavé věci. Kniha je zajímavou motanicí snů, představ, metafor, reality, podle autorova životopisu je i z části autobiografická. Měl jsem to štěstí, že jsem četl knihu s úžasnými obrázky, které tomu dávali správnou šťávu. Velice obtížné čtení, ale pokud je člověk trošku vnímavý a citlivý, najde si tam to své. Nejlepší pasáže pro mě byly rozhovory s mrtvou babičkou na obraze.
gabinaz
  29. 9. 2011, 12:40
Obdivuhodná záležitost. Mám hrozně ráda knihy, ve kterých se tak umně snoubí jakési představy, fikce, hlavních postav s prožívanou skutečností. Když jsem ji četla poprvé, vzpomínám si, že jsem ji pak několik dnů ještě dost silně prožívala.