Invaze

Invaze

Albatros - 2010
ISBN: 978-80-00-02496-7

Albatros (2010) 978-80-00-02496-7 272

Polský spisovatel Stanislaw Lem je považován za jednoho z nejoriginálnějších autorů literatury science fiction a spekulativní prózy vůbec. Dodnes jsou vysoce ceněny jeho povídky z přelomu 50. a 60. let, mimo jiné „Lymphaterův vzorec“, „Přítel“, „Krysa v labyrintu“ či „Kladivo“, které v zárodečné podobě obsahují všechna základní témata jeho tvorby, jež autor dále rozpracovával ve svých románech Solaris, Nepřemožitelný či Planeta Eden. Znalec polské sci-fi Pavel Weigel shromáždil tyto nejlepší povídky (nezařazené do žádných cyklů) do jediného sborníku, a čtenáři si tak mohou vychutnat esenci opravdové originality á la Lem. K výboru je připojena Lemova stať „Můj život“, která vychází v češtině poprvé a osvětluje některá nečekaná východiska autorovy tvorby. Stanislav Lem (1921–2006) patří k významným představitelům evropské science fiction, německá literární věda ho považuje vedle Philipa K. Dicka za nejvlivnějšího autora tohoto žánru od dob H. G. Wellse. Pravdou je, že autorovy romány i „vědeckosatirické“ cykly Vzpomínky Ijona Tichého, Futurologický kongres či Kyberiáda jsou natolik svébytné, že dodnes představují neopomenutelné milníky science fiction, stejně tak jako autorovy spekulativní futurologické statě či fiktivní recenze knih a popisy budoucích vynálezů. (Založil/a: Antonín)

Novinha
  13. 8. 2012, 13:37
Povídky detailně propracované s filozofickými a intelektuálními přesahy tak typickými pro spisovatele Lema. Ve sbírce je jen jedna povídka humorně laděná, což mi nevadilo, mám od Lema raději jeho vážnou tvorbu. Každá povídka vybízí k zamyšlení ať nad tématem nebo celkovým vyzněním. Nejvíc se mi líbily povídky Přítel a Krysa v labyrintu. Zajímavý je také závěrečný esej, kde Lem píše o svém životě.
Marek Singer
  23. 5. 2016, 10:51
Knihu jsem četl jako poměrně ještě "malý kluk", ale její dojem, která ve mně Invaze vyvolala přetrvala dodnes. Povídky se četly jedním dechem, u některých si pamatují pocit stísněnosti a slabého strachu. Lem umí vytvořit velmi dobrou atmosféru.