Valčík s Bašírem

Valčík s Bašírem Originální název: Waltz with Bashir

BB art - 2010
ISBN: 978-80-7381-694-0

BB art (2010) 978-80-7381-694-0 120

Jedné noci v září 1982 v Bejrútu obsazeném izraelskými vojáky příslušníci křesťanských milicí vtrhli do uprchlických táborů Sabra a Šatíla a začali masakrovat stovky Palestinců. Ari Folman byl jedním z těch izraelských vojáků, ale víc než dvacet let poté si nepamatoval vůbec nic z té noci ani z týdnů, které jí předcházely. Pak přišel znepokojivý sen jeho kamaráda a s ním i Ariho potřeba odkrýt pravdu o válce v Libanonu a odpovědět na klíčovou otázku: co dělal během vraždění? * Folman se kolektivní amnézii přátel i druhů ve zbrani vzepře a bolestivě, upřímně skládá dohromady střípky války a snaží se přijít na kloub tomu, jakou roli v ní sehrál on sám. Prázdný prostor postupně zaplňuje scénami z boje a z hlídek, utrpením a krveprolitím i sny a halucinacemi. Vojáky pronásledují nevysvětlitelné noční můry a záblesky minulosti - chňapající, vrčící rafani s vyceněnými zuby a oranžově žhnoucíma očima; opakovaný výjev s třemi mladíky, kteří nazí vstávají z moře a kráčejí na bejrútské bojiště. Tanky s vražednou lhostejností drtí auta i domy, snajpři odstřelují muže na oslech, muže v autech, muže popíjející kávu; voják tančí deštěm kulek; vzduchem zní rockové písničky a pak se noční obloha rozsvítí světlicemi. Vzpomínky se hromadí, až nakonec Ari Folman dorazí do Sabry a Šatíly a jeho pátrání dospěje k děsivému konci. * Výsledkem je strhující rekonstrukce, sonda do nespolehlivé paměti a především působivé odsouzení nesmyslnosti všech válek. Valčík s Bašírem je skutečně originální svou formou i obsahem a zaujme nepominutelné místo mezi velkými svědectvími o válce. (Založil/a: Antonín)

HPL
  4. 2. 2014, 11:46
Ke knize jsem se dostal skrze film, o kterém jsem slyšel, jenže jsem se k němu nedokázal dostat. Proto když jsem komiks uviděl v knihovně, neváhal jsem ani na vteřinu.
Po pravdě se jednalo o lehké zklamání. Kresba je výborná, pátrání po ztracené paměti a vylíčení válečných hrůz je na odpovídající úrovni, ale tak nějak tomu chyběl pořádný drive, gradace děje a Ariho reflexe závěrečného zjištění.
Přesto rozhodně stojí za přečtení.