Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Vévodkyně a kuchařka

87%
4 32
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Vévodkyně a kuchařka
Autor:
Originální název: Vévodkyně a kuchařka
Poprvé vydáno celosvětově: 1983

Nejnovější vydání: (Všechna vydání)
Odeon - 2006
ISBN: 80-207-1207-0
Počet stránek: 749
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 14x v oblíbených
v přečtených 47x v přečtených
v knihovně 33x v knihovně
k přečtení 30x k přečtení
právě čte 2x právě čte
si přeje 2x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Odeon (2006) 80-207-1207-0 749
Československý spisovatel (1987)
Československý spisovatel (1983)

Řadu úspěšných próz, a většinou to byly „menší" příběhy o tragédiích a černé grotesce nedávné doby, zakončil Ladislav Fuks svým nejrozsáhlejším románem Vévodkyně a kuchařka (1983). Jeho bohatá a zvláštní, temná i komická fantazie kroužící kolem vidiny marnosti a absurdity světa a lidských osudů si dosud libovala v příznačných kulisách zatemněné Prahy. Autorova hra a ironie, stejně jako smutek a groteska se v novém románě odehrávaly ve Vídni na sklonku 19. století; do této metropole ho vracely dětské vzpomínky a nostalgické sny a hledaný „filozofický" smysl vyprávění. Autor uvádí čtenáře do luxusního města na samém konci století a do prominentních společenských vrstev. Vypravěč se zálibným potěšením líčí nádherné salony a duchaplné konverzace, zve čtenáře k exkluzivním tabulím - a to vše v příběhu vévodkyně s krkolomným jménem, jež odkazem získala honosné sídlo a plánuje v něm zřídit luxusní hotel a pak i muzeum celé jedné odcházející epochy a poklidně se tvářící říše. Fuks ovšem netušil, že napsal prózu poslední a jakoby na rozloučenou rozvíjel panoptikální obraz zániku, plné truchlivých i groteskních a scén. Kapitoly věnované pohřebním obřadům nebo zrádnosti a mámivosti zrcadel patří k nezapomenutelným scénám české prózy. Ve Fuksově charakteristickém vypravěčském stylu a z jeho dobrého rozmaru tak vznikl ojedinělý „historický" román. Jeden z autorových vrcholů. (Založil/a: MrVogler)

(více)  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

huttershofen
80% 80% 80% 80% 80%
  31. 1. 2013, 15:07
Knížka, na kterou to chce mít čas a trpělivost, děj je hodně pozvolný a nijak zvlášť barevný. Ale když se člověk Fuchsova proudu chytne, tak si to užije až do konce. Počítám ale, že to spousta lidí vzdá před koncem.
Brightone
80% 80% 80% 80% 80%
  18. 12. 2016, 22:35
Fuksovo Opus magnum zachycuje na 720 strankach dva roky zivota R-U slechticny tesne pred koncem 19. stoleti. Hruzy 20. stoleti klepou na dvere a tuseni a vestby o zaniku monarchie se vrsi jedna na druhou. Cele dilo je vzdanim holdu pomijivosti a prechodnosti, misty prodchnute nihilismem. Cituje se zde hojne z Marka Aurelia a take je zde venovano mnoho prostoru pohrebnimu ritu a peci o zrcadla. Konecne kniha muze take slouzit jako prirucka stolovani v R-U, spolu s doporucenim ruznych vin k vybranym chodum aristokraticke kuchyne.