Alanova válka

Alanova válka Originální název: La Guerre d'Alan

Meander - 2010
ISBN: 978-80-86283-77-7

Meander (2010) 978-80-86283-77-7 88

Vypravěčství Alana Copea, amerického veterána z druhé světové války, fascinovalo francouzského komiksového tvůrce Emmanuela Guiberta natolik, že začal vzpomínky svého přítele na mládí v armádě zachycovat do podoby komiksu. Válka v jeho podání je řetězcem z malých, nikoli velkých dějin – paměť vydává jednotlivé scény a portréty lidí, vzpomínky na každodenní život. Způsob, jímž Alan vypráví, společně s Guibertovou někdy úspornou, jindy fotograficky dokumentární kresbou vyvolává dojem, že jsme jako posluchači přímo přítomni jeho vyprávění a obrazy naplněné sugestivní atmosférou se rodí v naší mysli.

Na válce podle Alana není nic velkolepého ani hrdinského. V souhrnu oněch „skrz naskrz pravdivých okamžiků“ však každá událost hraje roli jakéhosi paměťového paliva. Guibert nám tak kromě faktů nabízí i sledování mechanismu paměti „v akci“. Originální, přesné a citlivé zpracování je pak dílem vytříbené grafické alchymie, jejíž ingredience jsou buď povahy přísně dokumentární, jindy zas jen zlehka nahozené autorovou představivostí.

První z celkem tří komiksových knih, v nichž americká armáda pronikne do válečné Evropy i do květnové Prahy, zachycuje Alanův vojenský výcvik ve Spojených státech v letech 1943–45 a uzavírá se v okamžiku vylodění ve francouzském Le Havru. Alanova válka vyšla v mnoha jazycích a dočkala se opakovaných vydání. (Založil/a: flabo)

antoniana
  23. 12. 2014, 9:00
Řeknu to natvrdo Alanova válka pro mě byla místy dost nudná, jedná se o všední příběh bez velkých výkyvů, rozhodně se nejde o žádné drama. První díl je jen o jeho výcvik na radistu, jedinou humornou epizodou bylo, když vojín Cope chytl filcky. Výtvarná stránka komiksu je velmi příjemná. To co mi vadilo na celé trilogii byl použitý font, který sice vypadal moc hezky, ale s čitelností to zas tak žhavé nebylo. Hlavně jsem si nemohla zvyknout na písměno "k". Hvězdičkové hodnocení u mně kolísá mezi dvěmi a třemi, pořád se nemůžu rozhodnout.