Galapágy

Alpress - 2003
ISBN: 80-7191-231-X

Alpress (2003) 80-7191-231-X 312
Mustang (1998)

Na Galapágách, nehostinném souostroví, kde evoluce ze sebe vydala to nejlepší, se ocitne izolovaná skupina lidí. Mohli by se zde vyvinout v dokonalejší formu bytí. Nedopatřením se však složení skupinky, která se na ostrůvek Santa Rosalia dostala, naprosto liší od někdejšího záměru. Díky apokalypse se hrstka lidí, kteří zde přistáli, stane předky nového, statečného a úplně jiného lidského pokolení. Původně se však měli na Galapágách shromáždit jen ti nejlepší zástupci elity lidstva - oproti předpokladu zde ztroskotá pozoruhodná směsice: jeden alkoholik, učitelka biologie, depresivní Japonka, slepá dcera milionáře a šest kanibalek. S typickým vonnegutovským černým humorem je vysvětleno, co k tomu vedlo i co následuje. Cynismus, iracionalita, ironie, absurdita, takové kulisy má děj románu. Vonnegut ho spřádá jakoby od konce a domýšlí, jak se co mohlo seběhnout a co by čtenáře ještě zajímalo. Americký mistr satiry se dívá na náš svět a ukazuje na vše, co je smutné a bláznivě pokřivené, i na to, co stojí za záchranu. Jak je zřejmé, v průběhu milionu let se toho zase tak moc nestalo...

vladislaus
  13. 11. 2011, 14:58
V době napsání této knihy, bych asi podotkl, jak nespravedlivě píše o lidské rase. Dnes v době ekonomické, politické, sociologické, ekologické a energetické krize bych tomuto vizionáři zatleskal.
ondrasek
  16. 9. 2012, 6:49
Téměř dokumentární pohled na události, jež se odehrály před miliónem let (tj.r. 1986) na Galapágách a jež měly za následek přežití lidského rodu.
Příběh je vyprávěn s neustálými odbočkami, chvíli od prostřed, chvíli od konce, s mnohými flashbacky nebo s líčením života místního druhu ptačí populace. Ze začátku mi to dělalo potíže, občas jsem se bavil, občas nudil, celkově jsem však zklamán, na knihu jsem se těšil díky vysokému procentuálnímu hodnocení zde. Slabší 3*.
G8
  19. 12. 2015, 15:08
Kniha s velice zajímavou kompozicí, kde je (silně satirický) příběh vyprávěný z pohledu lodního ducha? Proč vlastně ne... Navíc takhle čtivý průřez darwinismem na zhruba 200 stránkách člověk nedostane všude.
Martin_cz
  5. 8. 2015, 23:39
Kniha inspirovaná čistě darwinovským pojetím evoluce. Údajně vtipná a satirická kniha mi přijde však pouze satirickou - to ji však na kvalitě neubírá. Zamyšlení nad užitečností všech dnešních kultur z dlouhodobého hlediska při jejich špatném vývoji. Tyto dvě stovky stran mě oproti Kolíbce pobízejí k přečtení dalších knih od autora Kurta Vonneguta.
Balu
  12. 7. 2015, 15:08
Vlastně nevím, jak ke knize přistoupit. Je to čtivá kniha, je to divná kniha, je to divně zábavná kniha. Pokud hledáte atypické čtení o konci lidstva tak, jak ho známe, jste na správné adrese.