Tabatěrka z Bagomba

Poprvé vydáno celosvětově: 1999

Argo - 2001
ISBN: 80-7203-379-4

Argo (2001) 80-7203-379-4 288

Výbor ze starých Vonnegutových povídek, které vyšly pouze časopisecky zhruba před čtyřiceti lety a víc, si na samém sklonku končícího století vymyslel autorův dlouholetý přítel a kritik Peter Reed z katedry anglistiky na Minnesotské univerzitě. Budiž mu za to dík. Potěšil tím nejen slavného spisovatele, ale hlavně řady čtenářů, kterým by se tyto povídky jinak už asi nikdy nedostaly do rukou. To období, z něhož pocházejí, jsou léta 1954 - 1961, na než v úvodu Vonnegut vzpomíná jako na zlatou éru časopiseckých povídek. Bylo to v době, kdy dodavatelem zábavných příběhů pro volný čas obyvatel, jímž se brzy nato stala televize, byla řada časopisů, které sháněly a otiskovaly povídky. Místo koukání na televizi se relaxovalo v křesle s časopisem v ruce. Při čtení této knihy nás musí napadnout „staré dobré časy", kdy ještě i zábava bývala inteligentní. Člověk aby začal litovat, že ta éra už je pryč. Kurt Vonnegut je jedním z mála nestorů moderní americké literatury, který má dar chytře a humorně zároveň, se smysluplným vzkazem pro celý svět, vyprávět příběhy, které se vám chce číst i dnes, třebaže je po éře povídek, a které se budou číst i za sto let, protože jejich chytlavost nemizí s časem. Vonnegut je od přírody vypravěč, má o čem mluvit a ví přesně, co chce říct.

Povídky:
- Tanasféra (Thanasphere)
- Mnemotechnika (Mnemonics)
- Jakákoli rozumná nabídka (Any Reasonable Offer)
- Dům na klíč (The Package)
- Mladík bez talentu (The No-Talent Kid)
- Ubohé bohaté městečko (Poor Little Rich Town)
- Suvenýr (Souvenir)
- Okružní plavba Pirátské vlajky (The Cruise of The Jolly Roger)
- Nevěsta na míru (Custom-Made Bride)
- Ctižádostivý student (Ambitious Sophomore)
- Tabatěrka z Bagomba (Bagombo Snuff Box)
- Šmolkově modré žihadlo (The Powder-Blue Dragon)
- Dárek pro Velkého Svatého Nicka (A Present for Big Saint Nick)
- Nezaplacený poradce (Unpaid Consultant)
- Der Arme Dolmetscher (Der Arme Dolmetscher)
- Chlapec, který nesnášel dívky (The Boy Who Hated Girls)
- Tenhle můj syn (This Son of Mine)
- Noc jako stvořená pro lásku (A Night for Love)
- Najdi mi nějaký sen (Find Me a Dream)
- Na útěku (Runaways)
- B9T-N3B9T (2BR02B)
- Anonymní ctitelé (Lovers Anonymous)
- Irwinova kouzelná lampa (Hal Irwin's Magic Lamp)

Kiv Čitrem
  8. 12. 2015, 22:28
Dle mého nejpovedenější povídka Šmolkové žihadlo. Pěkně se čte také předmluva - o umění časopisecké povídky (8 pravidel, jak psát povídku, je velice inspirativních).