Originální název: Player Piano

ISBN: 80-7203-275-5

Argo (2000) 80-7203-275-5 320
Odeon (1987)
Odeon (1979)

Město Ilium, stát New York, je rozděleno do tří částí. V severozápadní sídlí inženýři a manažéři, v severovýchodní sídlí stroje a jižní zaujímá oblast známá jako Domovina, kde žije naprostá většina obyvatel. Takových Ilií jsou po celé Americe stovky, veškerou kvalifikovanou práci tu vykonávají stroje, lidé si mohou vybrat pouze mezi armádou a hrubou nádeničinou. Mozkem Ilia je gigantický počítač, který nejen plánuje, kolik je třeba čeho vyrobit, ale určuje mimo jiné i to, komu se dostane vzdělání a čím bude. Tento plně automatizovaný a zmechanizovaný systém požaduje od lidí na oplátku za to, že jim poskytuje materiální pohodlí, jediné: aby byli poslušní a spokojení. Stroje však zbavily člověka toho nejdůležitějšího - pocitu, že je potřebný a užitečný, základu sebeúcty. Hlavní hrdina románu dr. Paul Proteus, ředitel Ilijských závodů, si postupně uvědomuje, že je nutné vrátit svět opět do lidských rukou. Narůstá v něm odpor proti prázdnotě hmotně úspěšného života, jehož se dobrovolně vzdá, a ocitne se v čele revoluční organizace, odhodlané skoncovat s nadvládou strojů. Vzpoura se však ironicky obrátí proti povstalcům...

Vonnegutova chmurná vize Ameriky elektronického věku, okořeněná spoustou trefných satirických šlehů na adresu odlidštěné konzumní společnosti, není namířena proti vědění a technickému pokroku, je jen naléhavým varováním humanisty před jejich zneužitím a autor v ní daleko přesáhl hranice vědeckotechnické literatury.

Jana Edita
  17. 8. 2016, 9:38
Velmi zvláštní kniha s podivuhodnou atmosférou, která se dostane až pod kůži. Možná jsem měla příliš velká očekávání, a tak nakonec jsem trochu zklamaná, i tak ale jde pořád o výborné čtení.
mumin
  5. 7. 2015, 19:24
Ačkoli se z počátku autorova prvotina tváří jako rozvleklá a nezáživná agitka na téma zlá technika vs. poctivá práce, Vonnegut se prvoplánovému moralizování dokáže vyhnout. Pomalu odkrývá znepokojivé rysy „huxleyovského“ státu blahobytu, který dokáže své obyvatele materiálně saturovat, ale zároveň je zbavuje pocitu vlastní užitečnosti. Na rozdíl od Huxleyho je ovšem Vonnegut výrazně zručnější spisovatel, který má smysl pro dějovou gradaci, nešetří satirickými narážkami na americkou poválečnou realitu, dokáže napsat přesvědčivé dialogy a věrohodně vykreslit charaktery hlavních postav. Závěr knihy, kdy váhajícího inženýra Paul Protea vynesou okolnosti do čela revolučního hnutí, je perfektním rozuzlením velmi dobré knihy. Čtyři a půl.
seky
  12. 6. 2016, 22:20
Jedna z mých oblíbených knih. Autor se svým vizionářským talentem dokázal pěkně vystihnout "pokrokovou" lidskou společnost. Na kolik je kniha vzdálená od reality je otázkou pro čtenáře. U některých pasáží je hranice velmi tenká. Každopádně je pro mě mnohem optimističtější než srovnávané orwellovské dílo. Jeho humor mi velice sedí.