Silné duše

Originální název: Les Âmes fortes

Odeon - 1994
ISBN: 80-207-0507-4

Odeon (1994) 80-207-0507-4 235

Děj je rámován nočním sezením u mrtvého, kdy si několik starých žen krátí chvíli vyprávěním. Odvíjí se tak z několika pohledů život nejstarší z nich, ženy, která v životě poznala skutečně čistou lásku v mateřské lásce své zaměstnavatelky a ochránkyně. Její muž z hlouposti a chamtivosti tuto ženu zničil a po zbytek jeho života se mu hrdinka rafinovaně mstí. Na poměrně malém prostoru vystavěl autor pomocí barvitého a mnohotvárného jazyka sugestivní příběh o konfliktu mezi láskou a nenávistí a rozporuplném vztahu člověka k životu

Baladický příběh z autorovy rodné Provence vypráví o souboji dobra a zla v duši prosté a tvrdé venkovské ženy. (Založil/a: MrVogler)

Tannie
  18. 8. 2012, 16:21
Úvodní část knihy nás zanese do vskutku podivného prostředí - do místnosti vedle pomalu vychládajícího nebožtíka. U těla bdí několik žen, které se rozhodly zkrátit si noc jak jinak než klepy. Co se na první pohled zdá jako neškodné střípky vzpomínek, se změní ve spletitý příběh plný zvratů. Hlavní hrdinka Tereza mluví o svém životě, nicméně její vypravování je upravováno odlišnou téhož verzí jedné z žen. Autor nás nechává na pochybách, kde je „absolutní pravda“. Jeho hrdiny můžeme rychle odsoudit, ale mnohem lepší je, když se je budeme snažit pochopit.
Kniha je napsána velmi zvláštním stylem - formou dialogu a vloženého vyprávění. Rozhodně stojí za přečtení.