Originální název: Ragtime

Levné knihy KMa (2000) 80-86425-68-1 259
Odeon (1989) 80-207-0900-2 241
Odeon (1985) 251
Odeon (1982) 251

Ragtime – dravý a energický klavírní styl, který způsobil ve vývoji hudby revoluci. Ve svém nejpopulárnějším románu si jej Doctorow zvolil za symbol bouřlivého vývoje Spojených států v prvních dvou desetiletích dvacátého století. Na půdorysu příběhu tří typických amerických rodin podává autor mnohovrstevnaté, hojně zalidněné panorama, v němž se odráží doba ekonomického rozmachu, velkého pohybu obyvatelstva a střetávání ras, kultur a tradic. Svůj „retro“ příběh oživuje legendárními postavami světa byznysu, kultury, vědy a politiky (Henry Ford, J. P. Morgan, Harry Houdini, Sigmund Freud, Emiliano Zapata) a v dramatické zkratce sleduje kořeny rozporů současné Ameriky. Přitažlivé látky se chopil roku 1981 Miloš Forman a natočil podle Ragtimu stejnojmenný film. (Založil/a: MrVogler)

Ghoulman
  12. 11. 2016, 9:14
Brilantní mix fikce a historie, malých živůtků i velkých lidských tragédií a jedna velkolepá cesta strojem času do Ameriky z počátku dvacátého století, do země, která byla všechno jiné, jen ne černobílá. Rasová tématika samozřejmě vystupuje velice silně do popředí, avšak román se zabývá mnoha dalšími problémy. Od otázek přistěhovalců, či chudoby, přes výstřelky znuděných „vyšších vrstev“, až po částečně mystifikující osudy skutečně žijících osob.
LadysR2
  16. 12. 2012, 2:51
Výborná kniha. Dýchla na mě atmosféra starých časů (což se o filmu nedá vůbec říct) a zakomponováním skutečných postav do příběhu tím kniha jen získala (Houdini, Ford atd.).
"Nehraj to příliš rychle. Ragtime se nikdy nesmí rychle hrát...."
Mersault
  18. 10. 2013, 15:56
Kniha "není špatná". Je napsána hezkým, čtivým jazykem, na půdorysu příběhu tří typických amerických rodin (ač neznalec amerického prostředí, se slovem "typických" bych polemizoval) autor velice hezky přiblížil život v USA na počátku 20. století. Leč přesto bohužel musím říci, že mi v knize něco scházelo, něco, čím by mě k sobě více přitáhla. Přiznávám, že některé pasáže mě příliš nebavily. Formanovu filmovou adaptaci jsem neviděl, ale jsem na ni zvědavý. Více než 70 % by ode mě kniha nedostala.
Hejtmy
  12. 3. 2011, 20:13
Výborná knížka míchající dohromady všechny možné žánry, reálné i nerálné postavy nebo soudobé společenské problémy. Formanův film kvalitám předlohy nesahá ani po kolena.