Originální název: Tušení stínu

Akcent - 2007
ISBN: 80-7268-434-5

Akcent (2007) 80-7268-434-5 428
Československý spisovatel (1979) 274

Nové a poprvé i bohatě ilustrované vydání Součkova (dnes již kultovního) Tušení stínu vychází symbolických třiatřicet let od doby, kdy poprvé prošlo rotačkou a tím i „ponejprv spatřilo světlo světa“. Tehdy již známého a nesporně výjimečného českého spisovatele, doktora Ludvíka Součka, fascinující Tušení definitivně proslavilo. Českou čtenářskou obec zasáhlo jako blesk - ač nikdo nebyl schopen tohle čtivé dílko s velkým „D“ zařadit do obecných „škatulek“: jedná se o literaturu faktu(?), důmyslně podanou fikci(?) či snad přece jen vědecké pojednání(?), přesto úryvek Tušení kdosi zařadil i do tehdejší „povinné četby“ základních škol, což okamžitě vyvolalo řadu nesouhlasných „dobových“ polemik… což je ale ta nejlepší vizitka! Autor s geniální pamětí a neobyčejnou schopností plošně propojovat poznané zde řadí obecné vědecké, ale i „nevědecké“ poznatky, spolu se svými originálními myšlenkami (vychází z neuvěřitelného kvanta informací), a to zcela osobitým způsobem: aby čtenáři ukázal na „bílá místa“ (záhady) v poznání lidstva, tedy na oblasti, kde „…tušíme stín“. Přitom jde o čtivé podání, protkané svérázným humorem na patřičných místech. Tisícům zanícených „součkologů“ však netřeba těchto řádků… Kniha vychází v původní - nezkrácené(!) - verzi. (Založil/a: Antonín)

vladislaus
  24. 9. 2014, 16:57
Tuším, že jsem tuto knihu četl už v dětství. Nyní jsem si ji pročetl podruhé a zjišťuji, že tato kniha ani nestárne, je zajímavá i pro dnešní čtenáře. První polovina knihy mne, ale bavila více než druhá.
Zhabza
  10. 10. 2011, 21:07
Vůči Danikenovi mi Souček přijde trochu méně zaujatý, více objektivní. Bohužel je to spíše jenom dojem, než objektivní hodnocetní. Relevantnost faktů nemůžu ověřit. Některé logické rozbory opravdu zajímavé. Celkový záběr je ale obrovský a výsledkem je jeden veliký chaos. Rozhodně ale stojí za přečtení.
tomashr
  28. 4. 2011, 7:24
Opět velmi nadhodnocená kniha, která se prosadila vlastně jen proto, že v socialistickém Československu nebyla konkurence. Když to napíšu trochu tvrdě, tak Souček v podstatě opakuje Danikena, jen s tím "drobným" rozdílem, že Daniken většinu popisovaných míst opravdu procestoval, zatímco Souček jen kompiluje jiné zdroje. Dávám 3/5 spíš kvůli nostalgii z mládí, objektivně ale možná spíš 2/5 :-(