Král

Král
Originální název: Kongen

Svoboda - Libertas (NS Svoboda) - 1983

Svoboda - Libertas (NS Svoboda) (1983) 718

"Jsem Audun z Ovčích ostrovů, v časech dobrých i zlých věrný druh krále Sverra. Byl jsem jeho blízký a jediný přítel od věku jinošského až do chvíle. kdy prošel poslední branou, aby poklekl k nohám Hospodinovým. Bylo mi souzeno provázet Sverra od první jeho cesty po cestu poslední, a přísluší mi proto vypovědět tvrdou, a přesto krásnou pravdu o králi.
Dosud vzpomínám s bolestí a zahanbením dne, kdy jsem před krále předstoupil řka: - Napíší tvou ságu. On však odpověděl ne. Mužem, jenž pak tuto ságu sepsal, byl opat Karel z Islandu. Královská sága opata Karla však není pravdou, nýbrž lží; jsou to králova vlastní slova o životě králově.
Můj dobrý přítel, nadaný tolika rozličnými hlasy, věděl s ukrutnou jasnozřivostí, co může jeho věciposloužit nejlépe. A podle tohoi jednal.
Nyní už vím, že sestavením ságy musel pověřit opata Karla a mě, nepoddajného zavrhnout. Pyšním se však tím, že jsem byl nepoddajný.
A tak když mne dnešního večera vyhledala panna Kristin, Sverrovo dítě a jediná královská dcera naší země, a vyřkla otázku, zda chci vyprávět pravdu o jejím otci, odpověděl jsem ano..." (Založil/a: Antonín)

Kåre Holt Kåre Holt
*27.10.1916 - †15.03.1997

Richie
  15. 10. 2012, 16:54
Nějaký čas tato kniha patřila k nejtlustším v mé knihovně (přes 700 stran většího formátu s malým písmem). Je to opravdová severská sága - kdo si chce přiblížit středověk severu Evropy (doba Vikingů, jarlů ...), nechť tak učiní právě s touto knihou.