Paměti kata Mydláře

ISBN: 80-900105-5-5

XYZ (2004) 80-900105-5-5 216
Naše vojsko (1991)
Albatros (1970)

Kati vždy patřili k rozporuplným, opomíjeným osobnostem české společnosti. Knížka barvitě popisuje nejen katovu každodenní rutinu (mučit, sekat, popravit), ale líčí i životní příběhy dvou katů, kata Mydláře a jeho syna, v Praze na přelomu 16. a 17. století. Rozevřete-li tuto knihu, nic vám nezůstane utajeno z krvavé práce v zájmu spravedlnosti. (Založil/a: Parm)

vladislaus
  13. 1. 2014, 9:27
Dílo je sice čtivé, ale je třeba si uvědomit, že jeho autorem je spisovatel Svátek, nejsou to skutečné paměti katovy. Svátek mohl dobře popsat katovskou práci, ale myšlení a filozofii kata si vymyslel.
svobodka
  8. 11. 2012, 16:02
Asi nebudu toužit si knihu přečíst znovu, ale zaujala mne především obrazem tehdejší společnosti. Postavení kata v ní vyvolává mnoho pocitů a otázek. Velmi citlivě jsem vnímala jeho vyrovnávání se s tímto zaměstnáním.
VaclavB
  3. 3. 2015, 9:14
Pokud chcete zjistit, co to byl romantismus 19.století, tahle kniha je to pravé. Ukazuje vše, co měšťanskou společnost fascinovalo - kati, vraždy, války, záhady... Místy až úsměvné (popis Jeseniova pokusu s odsouzencem), jindy dojemné (Jeseniova smrt). Přesto se to dobře čte a dá se to doporučit i mládeži. S historií to má ale málo společného.
pove
  30. 12. 2011, 19:09
DOPORUČUJI všem bez rozdílu. Popis doby kolem bitvy na Bílé hoře, života mistra ostrého meče (soukromý život byl kupodivu tak obyčejný, až jsem žasla), katovského umění apod. Ovšem nevím kdy, ale dostal se mi do ruky výtisk nepřepracovaný Josefem Svátkem, snad ještě staršího datumu, než to mohl přepracovat J. Svátek, a teprve nad tímto "originálem" jsem si uvědomila, jak divně v dnešní době mluvíme. Jakoby polovičatě. Nad touto velmi starou knihou jsem měla skoro jazykový orgasmus. A to žádný jazykozpytec nejsem. Pokud mohu prosit - kdo přibližně víte, o jaké knize se zde rozepisuji, buďte tak laskavi a napište mi alespoň rok, kdy byla vydána, protože tu prostě musím mít. Ne od J. Svátka, ale tamtu.. no, tamtu.
alena.marie
  4. 10. 2011, 14:40
Kdo by čekal, že kniha o katu Mydlářovi bude takový slaďák... ;) Samozřejmě jen v dobrém.. Nádherná kniha o obyčejném lidském životě s možná poněkud neobvyklými okolnostmi. =)
borghi
  6. 8. 2010, 11:18
Jó, kat Mydlář. Když jsem byl malý, děda mi tuhle knihu zakazoval číst, že prý je moc drsná. Když jsem se ji konečně mohl přečíst, byl jsem strašně napjatý. A ona vážně byla drsná. Ale taky kouzelná a lidská. Mydlářové jsou prostě moji nejoblíbenější kati.
AlchyMystik
  22. 8. 2016, 1:00
Ač vše není podle historických pramenů, tak se jedná o velice krásnou knihu. Nejedná se zde o historický popis událostí na přelomu 16. /17. stol., ale o přiblížení doby a především života jednoho, ba asi dokonce nejznámějšího českého kata Jana Mydláře. A právě proto je dílo velice čtivé, je temné, krvavé, ale má svůj půvab. Oceňuji přiblížení katovského řemesla o kterém jsem se dozvěděl až díky této knize a to především různé procesy mučení a poprav, doporučuji těm koho krvavé řemeslo fascinuje.
Barboocha0710
  26. 11. 2014, 15:09
Velmi pěkně se čte, děj příblíží dobu na přelomu 16. - 17. století a popíše vnímání katovského řemesla, jehož členové byly na samém okraji společnosti a ukazuje, že kat je stále jenom člověk plný citů.