Pestří a zelení

Originální název: Pestří a zelení

Hnutí Duha - 1994
ISBN: 80-85368-18-8

Hnutí Duha (1994) 80-85368-18-8 218

V této knize autorka osvětluje důvody, proč v současné době někteří lidé preferují život v tzv. dobrovolné skormnosti. Dochází k závěru, že mezi lidmi praktikujícími skromný způsob života existují dvě výrazné skupiny: "zelení", kteří se v životě uskromňují především s ohledem na životní prostředí a "pestří", kteří žijí dobrovolně skromě, přesto jejich hlavním duůvodem k tomu není ekologické cítění.
Lidé, s nimiž se autorka setkávala při svém výzkumu, svým životem dokazují, že lze žít šťastný život i bez nároku na vysokou úroveň konzumu, aniž by to pociťovali jako nějakou askezi. (Založil/a: Matylda)

Hana Librová Hana Librová
*26.11.1943

tom.h
  24. 5. 2015, 22:14
Prostredníctvom výskumov autorka pojednáva o neekologickom spoločenskom správaní a zároveň predostiera a skúma zodpovednejšie životné alternatívy. Zo spirituálneho hľadiska je možné badať líznutie sympatizmom ku kresťanským myšlienkam. V kontraste s poskytnutím väčšieho kritického náhľadu na problematiku, napr. automobilizmu či turizmu, mi kapitola o ekofeminizme, resp. feminizme ako takom, priniesla rozcvičku v duchu jógy, ktorá má v reflexii myšlienok nového spiritualizmu tiež svoje fixné miesto. Zjednodušenie (alebo neúplné pochopenie?) témy a výzva k potrebe "súcitných machov" nachvíľku otestovali otáčavosť krčnej chrbtice. Dôraz kladený na biologickú determináciu správania jednotlivca vidím v takejto miere zo sociologického pera po prvý-krát. Niet sa čo čudovať, že práve v tejto časti nebol argument podoprený žiadnou štúdiou, pretože tie dávajú za pravdu skôr argumentácii založenej na socializačných procesoch. Mimo spomenuté zakopnutie však tento, v tunajšom prostredí solitérny produkt, pôsobí kompaktne a aj po dvadsiatich rokoch je tofužiaľ aktuálnym a zvádza ma napísať, že ešte aktuálnejším ako v dobe svojho narodenia.