Kompletní historie budoucnosti

Kompletní historie budoucnosti Originální název: Past Through Tomorrow
Poprvé vydáno celosvětově: 1967

Banshies - 2009
ISBN: 978-80-86456-42-3

Banshies (2009) 978-80-86456-42-3 598 váz.

„Historie budoucnosti" je termín, který si vymyslel John W. Campbell, nikoli Robert A. Heinlein, kterého tento výraz občas uváděl do rozpaků. Série volně navazujících povídek, jež si toto označení vysloužila, si nikdy nečinila ambice věštit budoucnost. Pravda, historie to je, ale nikoli naší budoucnosti, nýbrž jedné z možných budoucností - jednou z alternativ tohoto světa. Je to však historie logická, dramatická, a vychází z nám dobře známé a reálné současnosti. Povídky netvoří pevnou nit, která se táhne od začátku až do konce; spíše připomínají pyramidu, v níž předchozí povídky poskytují pevnou základnu povídkám dalším.
Zčásti díky této pyramidě, zčásti díky rozsáhlým znalostem autora, zjišťují Heinleinovi čtenáři, že se ocitli ve světě, jenž je očividně tím naším, dobře známým, jen posunutým o pár let či desetiletí do budoucnosti. Za tu dobu doznal přirozeně jistých změn, ale jsou to změny, na něž si snadno a rychle zvyknete. Lidé jsou stále lidmi: čtou noviny, mají problémy, jak vyjít s výplatou, kouří Lucky Strike a hádají se se svými drahými protějšky.

Povídky:
- Linie života (Life-Line)
- Musejí být v chodu (The Roads Must Roll)
- Občas to někde bouchne (Blowups Happen)
- Muž, který prodal Měsíc (The Man Who Sold the Moon)
- Dalila a kosmický montér (Delilah and the Space-Rigger)
- Kosmický šofér (Space Jockey)
- Rekviem (Reguiem)
- Dlouhá hlídka (The Long Watch)
- Nepříjemné posezení (Gentlemen, Be Seated)
- Černé díry Luny (The Black Pits of Luna)
- Je nádherné být zase doma („It's Great to Be Back!")
- Také venčíme psy („- We Also Walk Dogs")
- Světlomet (Searchlight)
- Muka ve vesmíru (Ordeal in Space)
- Zelené pahorky Země (The Green Hills of Earth)
- Logika impéria (Logic of Empire)
- Hrozba ze Země (The Menace from Earth)
- Jestli to takhle půjde dál („If Theis Goes On -")
- Exil (Coventry)
- Černá ovce (Misfit)
- Metuzalémovy děti (Methuselah's Children)

KeyserSoze
  9. 7. 2015, 16:04
Tak tohle je podle me to nejlepsi od Heinlena. Samotrejme kvalita povidek mirne kolisa, ale nikdy pod 80% a vetsinou bych se nebal dat 100%. Osobne mam radeji romany kde je autor schopny rozvest myslenku i dej do detajlu, ale v tomto pripade! Kloboucek