S osudem v zádech

Originální název: Just in Case

Mladá fronta - 2010
ISBN: 978-80-204-2133-3

Mladá fronta (2010) 978-80-204-2133-3 208

Co byste dělali, kdyby vás osud začal pronásledovat?
Patnáctiletý David Case má od jisté chvíle pocit, že si s ním Osud pohrává jako kočka s myší. Rozhodne se proto pozměnit identitu, aby se mu ukryl. Změní si jméno, image, nakonec i odejde z domova, a zaplétá se do sítě podivných nehod a náhod.
Zamiluje se.
Má svůj život pod kontrolou? A pokud ne, kdo ho tedy má v rukou?

Vynikající příběh o dospívání, přirovnávaný k slavnému románu J. D. Salingera Kdo chytá v žitě. (Založil/a: Antonín)

Meg Rosoff Meg Rosoff
*1956

stepuli
  16. 8. 2016, 9:40
Knížku jsem dočetla včera a popravdě pořád nevím, co si o ní mám myslet. Takže myslím, že je napsaná dobře. Vždyť kdo by se vyznal v hlavě patnáctiletého puberťáka? Mám spíš zmatek v tom, kdo všechno mohl vidět imaginárního Pejsu a podobné nereálnosti, ale jinak je to vlastně uvěřitelné. Justin sám přiznává, že je něco mezi dítětem a dospělým a v této životní fázi je možné opravdu všechno.
kristina1980
  17. 8. 2011, 8:11
Když od knihy neočekáváte příliš, dopadne to tak, jak u tohoto výtisku. Při čtení prvních stránek jsem se opravdu cítila jako Alenka v říši divů... řekla jsem si však, že to nevzdám, jelikož ta myšlenka "rozmlouvání s vlastním osudem" se mi velmi líbila. V polovině knihy začalo všechno dávat smysl a šel z toho až mráz po zádech. V mysli se mi náhle začaly vynořovat řady teenagerů, kteří mohou být vlastně stejně bezradní a ztracení v sobě samých, jako hlavní postava - patnáctiletý Justin. Kdo z nás si nikdy neřekl, že si s ním osud pěkně pohrává a že je to všechno nespravedlivé. Kdo z nás svému osudu uměl jen nadávat a nikdy ho nenapadlo, že náš osud nám do života přivádí i ty šťastné momenty, za které neumí poděkovat. Kniha v roce 2007 dostala ocenění Carnegie Medal. A jak sama autorka říká, tuhle knihu budou lidi buďto milovat nebo nenávidět. A já s tím naprosto souhlasím, jelikož jsem si udělala ten samý úsudek ještě před tím, než jsem si tento náhled autorky přečetla na stránkách.
Až se rozhodnete tuto nesmírně zvláštní a výjimečnou knihu přečíst, nedívejte na poslední stránku. Možná se právě po té stránce také po těle zachvějete a na rtech se vám vykouzlí úsměv.
Dodatek: docela se mi nelíbí fakt, že S osudem v zádech je na www.bux.cz nabízeno už dětem od 10 let. Dle mého názoru je to naprosto nevhodné, jelikož kniha je plna erotických fantasií a myšlenek hlavní postavy a občas se objeví i hanlivý výraz.
Tomáš Tý
  12. 11. 2016, 10:48
Tuto knihu právě čtu a občas mi dělá potíže pochopit děj a prolínání časových linií. Příběh je však poutavý, občas komický, občas hořký. Částečně v Justinovi alias Davidovi vidím sám sebe. Každopádně, když začnu číst kapitolu, už po pár větách se těším na kapitolu další. A co se děje v hlavě patnáctiletého teenagera? To co se dělo v jeho letech i mě. :)
RedRidingHood
  22. 8. 2016, 0:20
Nemyslím si, že by se tato kniha mohla srovnávat s Kdo chytá v žitě, jak bylo uvedeno na mém výtisku. Pokud bych tuto knihu četla jako 14-ti letá, možná bych se do hlavního hrdiny dokázala více vcítit, jako dospělé mi neměla co nabídnout. Snad jen nějaké zajímavé myšlenky, které asi ve snaze s ucouraný a nelogickým dějem nemají moc šanci vyniknout.
Ettel
  24. 1. 2012, 20:30
Musim souhlasit s tím, že knihu bych nedoporučovala dětem od deseti let. Jak již bylo zmíněno pár důvodů, určitě by měla hranice stoupnout na takových 14-15 let. A také i kvůli ději. Vyskytuje se totiž pár odborných výrazů, kterým bude možná sotva rozumět 14-ti letý čtenář. Ale zpátky ke knize --> Hlavní postava, jímž je Justin Case ( dříve David) si podle mého názoru, bere všechn až moc, na to, že mu je teprve patnáct let. Když jsem četla dál, a poznávala lépe charateristiku Justina, připomělo mi to jednoho člověka z mého okolí. Člověk často v depresích, uzavřený, strašně si všechno bere a všechno moc hrotí. Proto see Vám ze začátku moc Justin nemusí líbit. Ale ke konci se ,, změnil '' a všechno zvládl. Ale největší dojem na mě udělala postava Charlieho, Justinův malý bráška. Krásně šlo vidět, jak malý Charlie má svěho bratra strašně rád, chce mu pomoct a má o něj strach. Sourozenecká láska. Takže --> Řekla bych, že hodnocení je tak na 3,5 hvězdiček :)