Originální název: Stranger in a Strange Land
Poprvé vydáno celosvětově: 1961

Banshies - 2006
ISBN: 80-86456-23-4

Banshies (2006) 80-86456-23-4 410 váz.
And Classic (1994) 80-85782-17-0 438

O tom, že Cizinec v cizí zemi je absolutní špičkou v dějinách žánru science fiction, slyšel snad každý. Nyní se tedy v novém, autorově původním nezkráceném vydání, může každý přesvědčit, že je to pravda.
Robert A. Heinlein, mistr příběhu a kouzelník stylu, napsal mnoho skvělých románů. Ale málo platné, Cizinec je nejlepší. Dojemný a ohromující příběh Valentina Michaela Smitha, člověka z Marsu, totiž není jen strhujícím a zábavným vyprávěním. Je to poselství o podstatě dobra a zla, hovoří o samotných zdrojích lidské činorodosti a síly.
Muž z Marsu, zároveň superman i velké dítě, člověk, který se znovu učí někdy absurdním zásadám lidské civilizace, patří k velkým postavám světové literatury.
Kdo by se ubránil sympatiím k němu, dojetím nad jeho nemotorností, a obdivu k jeho laskavému srdci?
Ale ne, nejde o nějakou moralitu. Po několik století žila malá lidská komunita na Marsu mezi zdejšími inteligentními bytostmi. Tyto bytosti jsou však úplně jiné než lidé. Neznají faleš, jsou duchovnější a v mnohém mocnější. Na druhou stranu však pojídat zemřelé je součást místní kultury. Druhá kosmická výprava přiváží jednoho z pomarťanštělých lidí zpět na Zemi...
A tady začíná strhující příběh, v němž Smithovi a jeho velkolepě individualistickým přátelům jde o život. Neboť Smith, který je díky komplikovanému pozemskému právu dědicem nesmírného majetku a jediným vlastníkem Marsu, není vůbec pro byrokratickou pozemskou vládu pohodlný.
Začíná vyprávění, od něhož se nelze odtrhnout. Zároveň však v divokém a krásném toku děje vyvstávají otázky. Nesmírně vážný a upřímný Michael, který bere všechno doslova, jaksi mimochodem odhaluje stupiditu, falešnost a klamnost mnoha lidských zvyků. Ty neobstojí v konfrontaci s jinou kulturou. Marťan ukazuje lidem, v čem nejsou lidmi.
Ne náhodou se Cizinec stal kultovní knihou pro všechny, kteří se nechtějí spokojit s průměrným životem plným předsudků. Výzva, kterou Robert A. Heinlein přináší, zní: „Nebuďte otroky zvyku, používejte srdce a rozumu. Dobro není nuda." Dost však slov, velký příběh čeká. Vše ostatní řekne Michael a jeho přátelé.

Pend
  12. 11. 2012, 19:02
Naprostá klasika sci-fi literatury. Heinlein dost přesně vystihl charakteristické znaky lidské povahy, zrůdnost byrokratického aparátu. V tomto ohledu knížka vůbec nezestárla.
SADS
  25. 9. 2016, 19:37
Nepatříte nikam, ani tam kde jste se narodili ani tam kde jste vyrostli. navím umíte věci, které nikdojiný neumí a všichni vás chtějí využí. R.A.H. to napsal dobře.
Mayaku
  30. 9. 2016, 21:30
Tahle knížka pro mě byla obrovským zklamáním. Zejména po všech těch všudypřítomných výkřicích, kterak se jedná o nejlepší dílo Heinleinovo. Bohužel z mého pohledu je příběh hodně utahaný a v některých částech i dost nezáživný. Nejvíce mě bavila první část a pak s upadajícím tempem příběhu upadala i má pozornost a zájem. Bohužel.
stambly
  8. 1. 2012, 14:25
Kniha rozhodně to není "hardcore" sci-fi a pokud hledáte něco ve stylu střílejících laserů a seškvařených robotů poohlédněte se jinde. Toto je spíš styl Vonneguta, ukecaná, filozofická kniha, která ukazuje na absuditu západní civilizace. Rozhodně stojí za přečtení, svou hloubkou totiž zdaleka přesahuje hranice žánru. Ve své době byla považována za "bibli" hippies.
heethen
  4. 4. 2011, 13:05
Naprosto negrokuji proč je tato kniha tak populární a obdivovaná. Ač začíná slibně, tak se zvrhne v nudnou slátaninu prvoplánově (ve své době) pobuřujících myšlenek zpracovanou do formy ubíjejících nekonečných dialogů. Dočíst jí do konce bylo pro mě utrpení. Taky bych se velice zdráhal ji označit za dílo science fiction - je plná telekineze, telepatie a různých metafyzických blábolů. Opravdu jsem od Heinleina, po přečtení vynikajícího románu Měsíc je drsná milenka, takovou slátaninu nečekal. ... ALE přestože se mi kniha nelíbila, musím Heinleina obdivovat za jeho touhu provokovat a bořit společenské dogmata.