Podtitul: Komedie spravedlnosti

Originální název: Job: A Comedy of Justice
Poprvé vydáno celosvětově: 1984

Wales - 2006
ISBN: 80-85601-49-4

Wales (2006) 80-85601-49-4 360 váz.
Laser-books (1993) 80-85601-49-4 316 váz.

Během výletu na Tahiti se Alec Graham se svými spolucestujícími vsadí, že dokáže stejně jako domorodci projít ohněm - je to přeci otázka víry a jeho víra v Boha je silná! Po absolvování rituálu se bohužel pan Graham pomátl. Myslí si, že je někdo úplně jiný a že pomatený je svět kolem něj - například ta srážka jeho výletní lodi s ledovcem uprostřed Mexického zálivu nebo ty nesmyslné aeroplanos, které z ničeho nic poletují po obloze namísto důvěrně známých, moderních cestovních vzducholodí...
V biblických dobách podrobil Bůh víru nic netušícího Joba těžkým zkouškám. Nyní evidentně zkouší sílu víry Alexe Hergensheimera - ta je ovšem pevná jako skála, a to i ve chvíli, kdy konec světa opravdu nastane!
A jeho víra jej vede i napříč Nebem až za brány Pekelné, protože jeho Margrethe není tam, kde by měla být - a nikdo neví, kde vlastně je... (ani vševědoucí Bůh!)

Tanmut
  26. 12. 2009, 2:38
Zdaleka ne nejzásadnější Heinleinovo dílo. Mám je ovšem nejraděj. Úžasná hravost s biblickými motivy rezonuje autorovým náboženským skepticismem i hledáním Boha (věčného života). Putování Alexe a jeho lásky alternativními realitami, rámovaná biblickými citáty, vyprávěná s typickou Heinleinovou laskavostí a lidskostí, kořeněná několika úchvatnými gagy (které se mi více líbí v prvním překladu než v té verzi, smějící se z této stránky), mě pokaždé okouzlují. Všechny ostatní vedlejší postavy včetně Satana samého dotvářejí pitoreskní mozaiku fantaskní religiózní hříčky.
Jediné, co mě mrzí, je Heinleinova častá neschopnost napsat opravdu dobrý konec, která se, žel, projevila i zde.
ondrasek
  6. 12. 2015, 5:07
Na knize mě nejvíc bavily ty alternativní světy 20. století, tam se autor vydováděl.
Ale hlavně je to kniha o lásce. Oslava lásky.
Biblická tématika mě zpočátku štvala, pak jsem jí přišel na chuť.
Ale jo, u mě v poho.
irulan
  12. 2. 2012, 18:28
Kdysi jsem měla s kamarádem debatu o knížkách a řekla jsem mu, že scifi mi nic neříká...tedy myslela jsem tu "technickou", půjčil mi Joba a to mě dostalo...Od té doby jsem čichla ještě k Herbertovi, Clarkovi, Bradburymu, Asimovi...co by bylo, kdyby....
cmax
  27. 8. 2014, 21:56
Potvrdilo se mi, že chci-li u literatury relaxovat, Heinlein bude vždy žhavý kandidát. Hodí tam jednoho hrdinu, k němu chytrou a roztomilou kočandu, nebo dvě, nebo tři, prožene je všechny lehkou absurditou a s fakty si zase tak hlavu neláme. Příběh odsýpá a já se skvěle bavím. A Job je přesně takový.
Jarohrad
  21. 12. 2013, 10:32
Námět je určitě zajímavý, ale způsob vypravování i hlavní hrdina mi připadali tak trochu naivní. Příběh prosťáčka vypravovaný prosťáčkem mě opravdu nezaujal. Zanechal jsem ho ve slané vodě na straně 66. Docela mě překvapilo, že jedná o poměrně pozdní autorův román. V literatuře nestačí myšlenka. Musí se i umět "prodat". Několik Heinleinových knih jsem "protrpěl", možná to zkusím za rok s nějákou další. Jsem sice fanoušek SF&F, ale asi ne R. Ansona H.
El Curo
  2. 8. 2016, 16:13
Obsahuje spoiler spoiler Úplně jiný Heinlein. Panoptikum postav předčí snad i Sněhurku. A návštěva u Satanovic či dokonce Pánbůhovic nemá chybu. Tož vítejte v Heinlainově představě očistce. :)
vlkcz
  24. 5. 2012, 0:20
Až na poslední větu naprostý souhlas s Tanmut. Konce jsou vždycky těžké, ale tenhle mi (narozdíl od Friday) vůbec nevadil. Naopak ten nápad s hierarchií božstev je úchvatný.
KatyRZ
  29. 1. 2012, 17:53
Tahle knížka byla jednou z těch zásadních, které měly vliv na můj náhled na svět. Samozřejmě mohu soudit, až s odstupem dlouhých let.