Osm smrtelných hříchů

Academia - 2000
ISBN: 80-200-0842-X

Academia (2000) 80-200-0842-X 94
Panorama (1990)

Populárně vědecká knížka, v níž autor, nositel Nobelovy ceny za lékařství a fyziologii, důrazně varuje před dosavadním jednáním současného člověka, které může znamenat bezprostřední ohrožení existence lidstva. Ekologické vandalství současné průmyslové civilizace podle něj vede k jejímu narůstajícímu estetickému i etickému úpadku. (Založil/a: Květuš)

Martin_cz
  11. 9. 2016, 20:26
Konrad Lorenz vydal tuto knihu na začátku sedmdesátých let. Lidské vlastnosti, které kritizuje, se dnes již staly klišé kritikou společnosti, přesto si proklínané chování dále ve velké míře pěstují. Ke změně hodnot ve větší míře tak nedošlo. První polovina knihy tak bude opakovat jen nám známá témata. K tomu se celou knihou prolíná Lorenzovo etologické vzdělání. Však pod náporem vyřčených názorů Konrad Lorenz stále předává nové a akutní informace. Minimálně dokáže kniha svižně srazit člověka z jeho piedestalu, otázkou však je, zda člověk na něm trůnící tuto knihu vůbec uchopí či pochopí.
dollyk
  21. 11. 2016, 23:33
Sám jsem tu knížku jen tak prolétl. Začátek mě zaujal lehkostí a opravdu hodně populárně naučným způsobem psaní. Až jsem si říkal, že půjde o jednu z těch bezduchých blbůstek, co nás mají varovat, aniž by pořádně řekli před čím, měl jsem obavu, že zůstane jen u povšechných témat a povrchního způsobu kritiky, ale jak jsem se propracovával textem hlouběji, dostával se autor k tématům i způsobu vyjadřování, které mi bylo blízké.