Originální název: Friday
Poprvé vydáno celosvětově: 1982

Wales - 2005
ISBN: 80-901035-6-1

Wales (2005) 80-901035-6-1 360 váz.
AG kult (1992) 80-901035-6-1 394 brož.

Emancipace ženských hrdinek v žánru fantasy a SF je záležitostí teprve posledních let - R. E. Heinlein se do ní však pustil plnou vervou již před více než 25 roky.
Friday je profesně zcela sebevědomá, špičková tajná agentka se specializací bojový kurýr, což znamená, že musí být schopná dopravit zásilku odkudkoli kamkoli. A to žije ve světě, kde je Severní Amerika rozdrobena mezi desítky nacionalistických ministátečků (už jen ty pasové a měnové problémy!) a zahraničněpolitické kotrmelce jsou na pořadu každý sudý měsíc...
Plné profesní nasazení si ovšem kompenzuje neustálými trablemi v osobním životě a zkoumáním, jaký sociální model (od obligátního páru přes skupinové manželství až ke kolektivnímu svazku, kde je soužití výsledkem složitých právních smluv!) pro ni bude nejvhodnější. A to se ještě musí definitivně rozhodnout, zda skutečnost, že pochází z předem v laboratořích sestaveného a vylepšeného lidského genomu, je její hlavní klad nebo největší nedostatek...
Nové vydání již delší dobu vyprodaného románu R. E. Heinleina, jednoho ze tří, které dokončil v osmdesátých letech před svou smrtí v roce 1988.

Tardis
  16. 2. 2015, 12:33
Ač mě to mrzí, vážně si nemyslím, že je to moc dobrá kniha. Příliš komplikované prosředí, zápletka a zmatečný děj. Nedočetla jsem.
SADS
  29. 8. 2016, 18:40
Tak tohle mě od R.A.H nepotěšilo. Vážně ne. Nesdl mi děj, hlavní hrdinka ani celkový dojem. Vlastně jsem tu knihu odložil a nedočetl.
cizinec
  14. 2. 2016, 15:19
Výborná knížka, jen se mi děj v některých místech zdál zmatený a hlavní hrdinka měla občas až neskutečné štěstí. :)