Podkayna z Marsu

Podkayna z Marsu Originální název: Podkayne of Mars
Poprvé vydáno celosvětově: 1962

Wales - 2005
ISBN: 80-86939-06-5

Wales (2005) 80-86939-06-5 240 brož.

Podkayna je mladá dívka, občanka Republiky Mars, jejímž životním snem je stát se první ženou-kapitánkou kosmické lodi. Za svým snem se snaží tvrdě kráčet už ve věku šestnácti let, jenže v cestě jí stojí nejen geniální, ale asociální mladší bratr, ale také politické zájmy Země a Marsu, které ji možná budou stát život... ale možná také ne.
Román Podkayna z Marsu je zvláštní mimo jiné tím, že původně vyšel s jiným koncem, než autor zamýšlel. Pro účely dalšího vydání pak měli čtenáři možnost rozhodnout, zda chtějí mít konec tak, jak ho napsal Heinlein, nebo tak, jak si ho představoval první nakladatel. Český čtenář má jedinečnou možnost se rozhodnout a vybrat si, který konec mu vyhovuje více, neboť v tomto vydání jsou verze obě.
Nestává se přece tak často, aby kniha skončila tak, jak chcete vy.

Tanmut
  15. 8. 2013, 21:02
Dívčí román, který možná byl silnou inspirací pro Enderovu hru. Card ony dva charaktery zachoval a zároveň protnul, aby stvořil svého hrdinu.
Podkayna je dozvuk Heinleinových románů pro mládež. Emancipovaná hlavní hrdinka deníkovými zápisky vykresluje skutečnost, kterak inteligence nepředčí vědomosti a zkušenost. Pár morálních dilemat a opět plná nálož autorových gargantuovsky rozsáhlých vědomostí všeho druhu - nebo mi najděte autora, který na jedné stránce rozebírá konstrukci a zrychlování meziplanetární lodě a o něco dál s naprostou samozřejmostí přebalování a dětská hovínka ve stavu beztíže. K tomu přidejte inteligentní akční děj, který po starém způsobů nemusí mít plno "nečekaných zvratů", a máte výbornou knihu pro mládež i dospělé.
A jedna perlička ze čtyřiadvacáté stránky: "Vyndal z kapsy telefon a zavolal."
A ještě jedna věc: Jak už jsem říkal, Heinlein nebyl žádný mistr konců, ale tady ten zamýšlený dokonale zapůsobil. Poddy musela...