Jak skutečná je skutečnost

Jak skutečná je skutečnost Originální název: Wie wirklich ist die Wirklichkeit?

Konfrontace - 1998
ISBN: 80-86088-00-6

Konfrontace (1998) 80-86088-00-6 234

Skutečnost, jak ji vnímáme, je výsledkem komunikace, ta však podléhá nejrůznějším záměrným i nezáměrným zkreslením.
Člověk věří, že jeho vlastní pohled na skutečnost, to, jak ji vnímá je skutečnost sama, tedy "pravda". Autor na mnoha příkladech z psychoterapeutické praxe, histo- rie i literatury ukazuje, kolika klamy, šumy, psychickými bloky a dezinformacemi je naše vnímání ovlivněno, jak nepostřehnutelně může být posunuto či záměrně manipulováno. Seznamuje s výsledky experimentů z oblasti výzkumu komunikace a chování, s principy komunikace obecně, všímá si i neverbální komunikace. Upozorňuje na nebezpečí mesianistických jedinců či ideologií vnucujících své vidění světa a objasňuje metody vymývání mozků. Závěrem podává historický přehled snah o komunikaci se zvířaty a s mimozemskými civilizacemi. Čtivý, přitom velmi erudovaný text je doplněn rozsáhlou bibliografií. (Založil/a: Květuš)

Paul Watzlawick Paul Watzlawick
*25.07.1921 - †31.03.2007