Čarodějovo doupě

Originální název: The Wizards' Den

Metafora - 2002
ISBN: 80-86518-30-2

Metafora (2002) 80-86518-30-2 209

Dnes už se nejspíš nenajde nikdo, malý ani velký, kdo by neznal jistého rozježeného klučinu v kulatých brýlích a s kouzelnou hůlkou v ruce. Ano, samozřejmě, nejslavnější kouzelnický student Harry Potter... Jenomže co je to vlastně kouzelník? Kdo je mág, čaroděj, černokněžník? Jací jsou a co o nich vlastně víme?
Z pohádek si pamatujeme, že kouzelník vládne magickou mocí a neuvěřitelné věci jsou pro něj denním chlebem. Do budoucnosti se dívá tak snadno jako jiný z okna, dokáže zaklít obyčejné lidi, proměnit je v žáby, boty, krkavce..., v co si jen vzpomene, umí vyčarovat hromadu zlata nebo se třeba stát neviditelným.
Z téhle sbírky povídek se od skutečných mistrů svého oboru můžeme dozvědět spoustu věcí, o jakých se nám dosud nesnilo. Naučíme se létat, odhalíme pradávné magické rituály a seznámíme se s problémy, které zákonitě nastanou při výchově malého draka. A dozvíme se ještě něco: Kouzelníci totiž většinou nejsou zlí, jen občas podlehnou špatnému vlivu a využijí své moci... nu, řekněme ne zrovna nejlépe.
Na začátku a na konci každé povídky se pak dočteme mnoho zajímavých informací o jejím vzniku i o autorovi. To ocení zejména dospělí příznivci Harryho Pottera, které zajímá, čím se jeho tvůrkyně J. K. Rowlingová inspirovala a jací byli kouzelníci před Harrym. Povídky samy pak kromě nás „velkých" jistě nadchnou zejména mládež a starší děti.

Sestavil Peter Haining.

Povídky:
- Edith Nesbit: Profesor da Lara a kouzlo za dvě pence (Professor de Lara and the Twopenny Spell)
- Manly Wade Wellman: Škola hrůzy (School for the Unspeakable)
- Gillian Cross: Ďábelský ředitel (The Demon Headmaster)
- Humphrey Carpenter: Klubko duchů (Ghostclusters)
- Alan Garner: Grimnir a zvěročarodějka (Grimnir and the Shape-Shifter)
- Russell Hoban: Záhadný Oliver (Dark Oliver)
- Joan Aiken: Majitelé hledačů (Finders Keepers)
- William Harvey: Diletanti (The Dabblers)
- Jacqueline Wilson: Kouzlo létání (The Magic of Flying)
- John Wyndham: Čínský hlavolam (Chinese Puzzle)
- Roald Dahl: Přání (The Wish)
- Ray Bradbury: Neviditelný chlapec (Invisible Boy)
- William F. Nolan: Jmenuji se Doly (My Name Is Dolly)
- Philip Pullman: Něco ke čtení (Something to Read)
- Diana Wynne Jones: Stý sen Karolíny Oneirové (Carol Oneir's Hundredth Dream) (Založil/a: TeTecko)

Nnelly
  14. 2. 2012, 21:43
Povídky mají úroveň podle autora, takže je těžké hodnotit sbírku jen hvězdičkami. Mělo by být jasné, že jde o povídky pro mladší čtenáře (ve věku těch, u kterých se předpokládá, že by začínali u toho Harryho Pottera, na kterého kniha neustále odkazuje - a to je další problém, proč neustále připomínat Rowlingovou, to kde se mohla inspirovat, kdo je jí kde jak podobný atd? Příběhy samy jsou zajímavé a není nutné je neustále přirovnávat, to samo (a fakt, že už prostě nejsem na dětské čtení) úroveň knihy snižuje).

Jodie Foster na obalu (předpokládám) jsem nepochopila :)