Originální název: The Burning Wire

Domino - 2015
ISBN: 978-80-7498-079-4

Domino (2015) 978-80-7498-079-4 604
Domino (2010) 978-80-7303-568-6 450

Devátá kniha série Lincoln Rhyme.
Je to zbraň neviditelná a současně všudepřítomná, bez níž by moderní společnost nemohla existovat: elektrická rozvodná síť. Vrah využívá obrovských a přesně mířených obloukových výbojů s tak vysokým napětím a teplotou, že se při ní taví ocel a lidé začínají hořet. V jiném případě zase vrah přehodí pár drátků a náhle může být vražedným nástrojem vana, počítačová klávesnice nebo obyčejná stolní lampa.
První strašlivý útok, při němž se autobus městské hromadné dopravy proměnil v hromadu roztaveného kovu, považovali oficiální činitelé za teroristický útok. K vyšetřování byl okamžitě přizván Lincoln Rhyme, který i tentokrát vysílá do terénu Amélii Sachsovou a Rona Pulaského. Zatímco se útoky zběsilým tempem šíří po celém městě a na policii začínají docházet vyděračské dopisy, tým kriminalistů bojuje s časem a snaží se na základě minima důkazů dopadnout vraha. Anebo je vrahů víc? (Založil/a: pistalka)

LuciusWlk
  26. 12. 2013, 5:59
Z knížky jsem měl pocit, jako by už neměl Deaver v této sérii co nabídnout. Vymyšlené je to dobře, jak jinak, Lincoln válí a jeho dedukce je odzbrojující. Celý děj, potažmo tři čtvrtiny knihy ale šlape v zavedených kolejích, které byly v některých minulých případech mnohem propracovanější a napínavější. Závěr samozřejmě překvapení, jenže to celou knihu nezachrání a tak Hořící drát zapadá spíše do průměru případů Lincolna Rhyma, což je i tak na poli literárním v podstatě nadprůměr.
Eidalon
  22. 3. 2014, 17:31
Hořící drát – devátý případ Lincolna Rhyma, klasická deaverovka s datem uvedení na svět roku 2010, co dodat . . .

Elektřina je všudy přítomná a nezbytná pro naše žití, ale uvědomujeme si její sílu a nebezpečnost, možnost z ní udělat dokonale smrtící zbraň?

V drátech se pohybují elektrony jako voda v potrubí, vodovodní tlak vytváří čerpadlo, které pohybuje určitým objemem vody trubkami, v elektrickém obvodu je pomyslným čerpadlem generátor napětí či baterie. Tlaku pohybujícímu elektrony v drátech říkáme napětí (Volty), objemu elektronů pohybující se elektrickou soustavou říkáme proud (Ampéry), dráty a vše čím elektřina projde vytváří proudu odpor (Ohmy) . . .

Elektřina je hloupá a současně geniální, hloupá proto, že jakmile se vytvoří, přeje si vrátit se do země a geniální proto, že instinktivně pozná nejlepší způsob, jak toho dosáhnout . . . Můžete si sáhnout na drát s napětím sto tisíc voltů, ale pokud je pro elektřinu snazší dál protékat přes drát, jste v naprostém bezpečí, ale pokud jste nejlepším vodičem do země vy . . . a stačí desetina ampéru, aby se každý z nás stal nebožtíkem a přitom obyčejný vysoušeč vlasů to vytáhne na 10 ampérů.

Výše uvedené informace patřily kdysi k základní výbavě každého žáka osmé třídy základní školy, kde že ty loňské sněhy jsou, ale . . . nejsme v tom sami.

O nebezpečnosti a jednoduchosti této pravdy se má přesvědčit sám Lincoln Rhym a s ním celé policejní oddělení města New York, kteří jsou zataženi přímo do víru událostí, či lépe do víru mohutného obloukového výboje, který doslova rozžhaví autobus a s ním i jeho cestující.

Sofistikovaný útok na newyorskou elektrickou soustavu, její přesměrování a manipulace s ní ukazují, že pachatelem je nyní člověk, který pistole a nože nahradil proudem elektronů, navýšil jejich objem na neskutečnou hodnotu a pak dal elektřině možnost, aby projevila svoji genialitu . . .
které ale tak trochu pomohl, jak jednoduché a efektivní. Statisíce voltů a obrovský proud se stal zbraní téměř hromadného ničení.

Lincoln je postaven tváří v tvář člověku, který stupňuje své požadavky, jejichž splnitelnost není reálná a nesplnění trestá vytvářením obvodů, kdy součástí se stanou desítky lidí. Určit jak a kde uhodí příště je téměř nemožné, elektrické kabely jsou doslova všude.

Jaký to má smysl, co za tím stojí? Kriminalisté pátrají a krůček po krůčku se dopracovávají k řešení. Je odhalen motiv, je identifikována osoba, jsou podezřelí, ale mezi tím umírá mnoho dalších nevinných obětí . . . ale opravdu nevinných? – spoustu úvah Vám pan Deaver předkládá, tak jako v každém svém díle, aby nakonec bylo vše úplně jinak.

Druhý případ, který při svém vyšetřování ampérového maniaka Lincoln sleduje jakoby z povinnosti a ve vazbě na jeho nositele – Hodináře (pokud jste knihu Hodinář četli víte své, pokud ne, tak to máte blbý . . . ) se najednou dostává do popředí a oba dva případy postupně splynou v naprosto nečekané vyústění.

Dalších 500 stránek kvalitního čtení, s originální myšlenkou smrtící zbraně i motivem, který opravdu neuhodnete ani pár stránek před koncem příběhu, přesto je tento román tak trochu tím méně zdařilým.

Ale přátelé vězte, i méně zdařilé Deaverovo dílo to stále představuje velmi kvalitní detektivku – thriller, který Vás chytí a doslova Vám chvílemi přináší elektrické šoky v podobě husí kůže či ježení chloupků na zátylku, ze kterého mrazí . . .

Dávám lepší tři body, ale kniha by klidně snesla i čtyři, ale chceme-li udržet srovnatelnost, zůstávám u těch tří. Dobrá poctivá práce, která jen kousek zůstala za největšími Deaverovými skvosty . . .
orisi
  17. 1. 2014, 13:07
Velmi dobré čtení, vřelé díky Jeffery. Příběh má spád, dobrý děj. Po přečtení budete mít velký respekt k elektřině.
Lucy Sisk
  29. 6. 2012, 9:47
Je to sice první kniha s případy Lincolna rhyma, ale přesto jsem s ní velmi spokojená. Je to takové volné pokračování, kde nemusím mít načtené předešlé případy, abych věděla, která bije. Což je velmi super!
maurarita
  25. 7. 2015, 10:34
Kvalitní a napínavá detektivka kde se používá ne zrovna standartní smrtící zbraně.Příběh má spád ,dobrý děj , zajímavou zápletku a velmi zdařilé rozuzlení.
JarKun
  19. 5. 2013, 13:23
Dal jsem čtyři hvězdičky, protože si všímám, že od Deavera člověk očekává takovou bombu, že však všechno ostatní, co je ale stejně nad průměr, hodnotí špatně. Je to zkrátka typický Deaver, napínavý od začátku až do konce, ale jakmile si nasadí člověk vysokou laťku, už se těžko překonává.
Adam Walder
  14. 6. 2012, 22:05
Přidávám se k Erlifovi. Byla to asi šestá kniha Lincolna Rhyma,kterou jsem četl, a musím říct, že zdaleka ze všech nejnudnější. Aby bylo jasno - ono se to dá číst, ale nápady jsou stále více a více recyklované. Rozdělení rolí už je typické - Lincoln - despotický mozek operace, Sachsová - hlavní terénní vyšetřovatel a Lincolnova partnerka - jako vždy Lincolnovy obavy o její život, snaživý a lehce smolařský Pulaski, natvrdlý avšak kamarádský Selitto a všemi mastmi mazaný vrah, jehož dokonalé plány mu Lincolnův tým vždy jako zázrakem na poslední chvíli překazí. Těch "zázraků" už je ale docela moc i na americký román...autor by si měl vzít time-out a sérii s Lincolnem důstojně zakončit po pár letech posledním monumentálním dílem.
cachanell
  24. 2. 2013, 10:17
Chvíli jsem se bála fénu:-) No co kdyby. Opětovně Lincoln Rhyme nezklamal. I když zakončení trošičku zmatenější, než v ostatníc případech.
Peeters
  2. 9. 2011, 3:03
Tentokrát Deaver hraje na "malém písečku", což má vliv na množství podezřelých a vyvíjející se zápletku. Pointa mě ale tentokrát tolik "neuzemnila", stejně tak odhalení pachatele. Její vysvětlení (zejména pohnutky vraha) mi zde přijde popsáno dosti povrchně, stejně jako nereálné prozření vyšetřovatelů v určitých kapitolách. Autor tady nezklamal, ale taky nezazářil. Celkově: 70%
koki.veru
  25. 4. 2014, 13:03
Další případ Lincolna Rhyma spolu s Amélií Sachsovou....Zajímavý příběh, do poslední chvíle jsem opravdu netušila, že by pachatelem mohl být..... úžasná knížka
Lucho Gonzalez
  30. 9. 2015, 11:10
V kontextu Deaverovy tvorby bych toto dílo zařadil spíše do průměru, ale v moderní detektivní literatuře se i přesto jedná o nadprůměrný thriller s promyšlenou zápletkou, přesnými informacemi z oboru elektřiny, dobře vykreslenými postavami, atd. atd... Čtivé, překvapivé, 4*.
Sweed
  20. 7. 2012, 14:29
Prozatím nejslabší Deaverova kniha. Nemám ráda série s Lincolnem Rhymem, ale v ostatních knihách toto přebije poutavý příběh, zajímavá zápletka a překvapivé rozuzlení. Tady není bohužel ani jedno. Jediným plusem je pro mě nahlédnutí pod pokličku energetického průmyslu, nikdy mi nedošlo, co všechno by se stalo, kdyby se organizovaně vypnul na 5 minut proud...
KeyserSoze
  9. 7. 2015, 15:42
Moje prvni kniha od tohoto autora. Dostal jsem ji jako darek, protoze je blizka memu pracovnimu oboru. Prave z tohoto duvodu me nadchla i kdyz z profesionalniho hlediska je tu par nepravdepodobnosti. Zpusob vysetrovani je promysleny, forenzni techniky vysetrovani neskutecne, ale uveritelne. Add1: po precteni dalsich knih autora ubiram hvezdu.
Erlif
  14. 6. 2012, 13:24
Jako by spisovateli docházely nápady... sbíram od něj jen knihy s L. Rhymem.
A přijde mi slabší a slabší... jako zápletka všechno jak má být, ale kniha byla převážně nudná... kdyby to nepsal tak dlouhé, rozhodně by kniha byla zajímavější...
Možná by neměl psát jak na běžícím pásu a chvilku si dát oraz... ať nás pak čtenáře posadí se svou novou knihou na zadek :-)
Manticore
  20. 11. 2016, 12:33
Deaverův průměr, který, pro mne jakožto fanouška Hodináře, zachrání na konci můj oblíbenec.
Pro ty co čtou Rhyme's případy postupně je to určitě čtenější, než-li pro nováčky.
petr081
  10. 1. 2016, 19:30
Seznámení s Lincolnem Rhymem bylo právě díky této knize. Určitě mě nězklamala, děj byl napínavý. Těším se na další.
baroko
  26. 10. 2012, 19:15
Opravdu nejhorší Deaverova kniha co jsem četla. Málo rozvedeno odhalení pachatele a vůbec celý děj mi přišel stručný.