Velitelem v Osvětimi

Originální název: Kommandant in Auschwitz

Academia - 2010
ISBN: 978-80-200-1471-9

Academia (2010) 978-80-200-1471-9 270

Autobiografické zápisky velitele vyhlazovacího koncentračního tábora v Osvětimi Rudolfa Höße jsou psychologickým dokumentem exemplárního historického významu. Odkrývají pozadí rozvratu morálních a duchovních hodnot, kterému v Hitlerově a Himmlerově Německu podléhal bezpočet ctižádostivých lidí oddaně vyznávajících režim. Tyto paměti psané po válce v polském vězení jsou poučné i z obecnějšího hlediska, neboť vypovídají mnohé o ustrojení fanatického služebníka kteréhokoli totalitního režimu; na významu kromě toho nabývají právě v době, kdy se v Evropě šíří popírání holocaustu a bují extremistické organizace. (Založil/a: kapel)

Rudolf Höss Rudolf Höss
*25.11.1900 - †16.04.1947

s-reader
  21. 9. 2011, 13:12
Mé hodnocení nemá nic společného s literární kvalitou knihy a už vůbec nic s osobností autora. Neodráží ani souhlas s ideologií, kterou autor vyznával.
Robert Merle byl textem zápisků Velitelem v Osvětimi inspirován k napsání knihy Smrt je mým řemeslem. Když jsem Merleho knihu přečetl, považoval jsem ji za dobré beletristické zpracování vzpomínek. Poté, co jsem si přečetl originál, mé mínění o Merleho práci zklamaně pokleslo. Znovu opakuji, nejde o literární kvalitu, ale Hössovy zápisky svou strohostí a dojmem přesnosti jsou daleko působivější, než pokus o sondu do duše fanatického vykonavatele rozkazů, která zoufale zůstává na povrchu.
Těžko posoudit, do jaké míry jsou Hössovy vzpomínky přesné, jestli vnímal situaci v koncentračních táborech způsobem, který popisuje a do jaké míry je to jen jeho přání aby ho lidé takto viděli. V každém případě se Höss jeví jako člověk s naprostou absencí lidského citu. Chybí mu soucítění, ale chybí mu i jakýkoliv prvek sadismu. Jediná motivace, kterou má, je naprostá poslušnost, plněná příkazů a úkolů. Přesto, že jeho výpovědi budily dojem hrdosti na vykonané dílo, pochybuji o tom, že by mu hrdost dala jiný pocit, než pouhé uspokojení.
Doslov k českému vydání uvádí na pravou míru dojem přesnosti, který se Höss snaží ve svých zápiscích vyvolat. Vzpomínky členů zvláštního komanda jsou v příkrém rozporu s popisem obětí zplynování, jak jej uvádí Höss. Pravděpodobně za tím stojí snaha profilovat se jako člověk, který se snaží v dané situaci pracovat efektivně a hlavně humánně. S takovým vědomím je potřeba ke knize přistupovat, abychom nepodlehli falešnému obrazu Hösse, jakým sám sebe vykreslil.
Abigor
  22. 6. 2014, 4:24
Obsahuje spoiler spoiler Těžko říct, člověče... Na jednu stranu bych věřil skoro všemu, co Hoss o sobě říká, že byl vlastně v poho, na druhou stranu ovšem říká, že když vytahovali lidi z komor a když jim tam házeli plyn, tak že nikdo netrpěl a smrt proběhla v klidu, což ovšem všichni ze Sonderkomanda těžce vyvrací, když říkají, že to bylo peklo a jim teda budu věřit spíš!
O knize... Co chceš? Klasická autobiografie s několika faktografickýma kapitolama, nic víc, ani míň... Rozhodně je fajn, mrknout se na věc i z pohledu druhý strany, ale byl bych kritickej, nebral bych všechna fakta už upečený, nechal bych je ještě uležet, tj. nevěř všemu a přemýšlej...
Lucie.Terezie
  4. 8. 2011, 22:19
Zajímavé počtení z druhé strany války. Rudolf Höss zde opravdu vystupuje jako slušný člověk. Tak tomu jistě nebylo, ale jeho pohled na některé věci je zajímavý a jistě stojí za přečtení jeho zápisky o fungování vězení a táborů z hlediska dozorce i vězně.
DonPedro39
  12. 5. 2013, 8:53
Velmi zajímavý náhled do myšlenek a světa Rudolfa Hosse. Závěrečný doslov Heleny Krejčové mi ovšem přišel místy naprosto zcestný. Vytýká autorovi, že si mnohé idealizuje, což ostatně dělá každý člověk a od toho to jsou autobiografické zápisky Hosseho, nikoli Heleny Krejčové. Nebo Rudolfu Hossemu vytýká snahu o překrucování některých záležitostí, přičemž sama Helena Krejčová tímto neduhem trpí také (viz. její komentář k Hossemu antisemitismu).
runnie
  22. 7. 2011, 16:43
Rudolf Hoss ze sebe ve svých zápiscích dělá ,lepšího člověka´,jakoby na něm vlastně žádná vina ani neležela a on jen ,dělal svou práci´.Nicméně je to zajímavý kamínek do mozaiky válečných událostí a je zajímavé vidět je z opačného úhlu pohledu než je obvyklé.