Newton

Originální název: Newton

Academia - 2010
ISBN: 978-80-200-1843-4

Academia (2010) 978-80-200-1843-4 137

Útlá knížka přináší stručný životopis slavného anglického matematika, fyzika a astronoma přelomu 17. a 18. století. Sleduje ho od prvních do posledních dnů života, a to jako chlapce, studenta, profesora, vědce a veřejně činného člověka, spjatého hlavně s univerzitou, londýnskou mincovnou a Královskou společností. Autor využil nejen řadu současných pramenů o jeho životě, ale používá i mnoho citátů Newtonových současníků a zprostředkovává tak autentický pohled nejen na vznik jeho objevů a prací a utváření dodnes platných zásad vědecké práce a profilu vědce. Seznamuje nás i s některými méně známými skutečnostmi z Newtonova života, i s jeho vztahem k lidem, náboženství a alchymii. Především nám umožňuje poznat Newtona jako člověka a pochopit tak plně charakter i jednání jeho rozporuplné a složité osobnosti. (Založil/a: Milena)