Umělec a matematik

Originální název: Artist and the Mathematician

Academia - 2008
ISBN: 978-80-200-1683-6

Academia (2008) 978-80-200-1683-6 189

Identita geniálního francouzského matematika Nicolase Bourbakiho, autora rozsáhlé řady monografií, které významně ovlivnily vývoj moderní matematiky a její výuky ve dvacátém století, byla vždy opředena závojem tajemství. Zasvěcení znali skutečnost, mnozí tušili nějakou čertovinu, ostatní dodnes věří tomu, že Bourbaki je člověk z masa a kostí. Z určitého pohledu měli pravdu všichni. Vždyť je tu jeho úctyhodné dílo, byl ctihodným členem jisté Akademie věd, zval přátele na svatbu své dcery A lze tvrdit, že na světě dnes není matematik, kterého by Bourbakiho klíčové dílo neovlivnilo. (Založil/a: Milena)

Amir Aczel Amir Aczel
*06.11.1950

Fuzik
  3. 2. 2013, 10:21
Historie skupiny Bourbaki a francouzské matematiky. Popisuje život matematiků, kteří uvedly Bourbakiho v život, tvořili jej a nakonec jej nedokázali udržet při životě. Historické pasáže knihy jsou výborné, ostatní spíše obecné, jako strukturalismus sám. Ač autor často cituje a používá ukázek, je škoda, že použil pohříchu málo těch vtipnějších, které by knihu výrazně oživily. Pyreneje mne vždy lákaly. Nyní mám další důvod sbalit stan a o dovolené se tam vydat! :-)