Trpaslíci

Fantom Print (2012) 978-80-7398-183-9 560
Fantom Print (2009) 80-86354-53-9 560
Fantom Print (2006) 80-86354-67-9 571
Fantom Print (2005)

Mladý Tungdil, trpaslík vychovávaný lidmi, je shodou okolností vybrán, aby se mohl ucházet o titul velkokrále všech trpaslicích kmenů. V tu dobu ale celou Skrytou zemi, místo, které trpasíci střeží, ohrožuje strašlivé zlo. Z mocného mága Nudina Vědychtivého se stane Nôďonn Dvojitý, který ovládá všechno zlo, proudící jako řeka do Skryté země.
Existuje jen jedna věc,která by ho mohla zastavit. Za pomoci speciálních přísad a jen na jednom místě jde vykovat legendární Ohnivou čepel. A tak se Tungdil vydává spolu s nejlepším kameníkem, kovářkou, brusičem diamantů a několika dalšími do dávno zaniklé říše Pátých, aby tam sekyru vykoval.
Podaří se Tungdilovi vytvořit Ohnivou čepel a porazit s ní Nôďonna?

Úryvek z knihy:
"Moje matka mi vyprávěla o jedné bytosti, králi všech bestií a všech Samusinových a Tionových stvoření. Ten tvor loví všechno, je dravec uprostřed vlastního rodu, ničí slabé a bojuje se silnými, aby je ještě více posílil, anebo je zabil, pokud si nezaslouží vládnout." Otřela si z čela perličky potu. "Jeho oči prý modrofialově září a pouhý jeho pohled stačí, aby ti nejslabší pádili pryč. Všichni se ho bojí, Samusinova syna." Narmora se ušklíbla. "Měla jsem neskutečný strach, když mi matka ten příběh vyprávěla, to si jistě dovedeš představit." Dávala si pozor, aby se nepodívala směrem k obrněnému válečníkovi. "A co je ještě mnohem horší: dnes vím, že opravdu existuje." (Založil/a: Parm)

Samael
  31. 3. 2013, 14:16
Trpaslci jsou u mě na stejné úrovni jako Pán prstenu.Příběh Tungdila je skvěle zpracovaný a naservírovaný.Rad bych se dočkal i filmu.
Zlatokrt
  29. 7. 2014, 22:04
Příběh natolik klasický a přitom v detailech originální, že jsem nedokázal knihu odložit, ale nedokázal jsem se do ní zabrat tak, abych ji přečetl jedním dechem. Stále si nejsem jistý, jestli za to může kniha sama nebo překlad - v české verzi mi to znělo prostě nějak kostrbatě, ale s originálem nemohu srovnávat, nečetl jsem. Na druhou stranu, špatné to není, hodnotím za tři a slovně bych zařadil mezi lepší průměr žánru.
nečik
  11. 10. 2011, 6:58
Kdyby Heitz vynechal některé pasáže, které knihu zbytečně natahují, dal bych určitě za *****.
A stvořil další geniální postavu - Markusi, díky za Pruďase :-)
Methat
  16. 1. 2013, 11:41
"Smrt vás všech se jmenuje Sinthoras!"

Prvý diel prečítaný... čo dodať? Zo začiatku som sa knihy bál, keď som videl tú skvostnú obálku v pevnej väzbe, ktorá má v mojej knižnici svoje česné miesto. Vždy som hľadal nejakú knihu, ktorá by mi priblížila mentalitu trpaslíkov, nejaký silný príbeh, ktorý by mi týchto neohrozených bojovníkov sídliacich v horách vykreslil podľa gusta. Dočkal som sa! Markus Heitz píše najlepší fantasy román, v ktorej hlavnú úlohu tvoria trpaslíci. Príbeh učňa Tungdila a boj s Mŕtvou zemou ma vtiahla, kniha sa číta veľmi dobre. Kto si neobľúbi dvojičky Boindila a Boendala (nielen ich) a ich žarty na svoj alebo iný účet, ten nie je človek (trpaslík :-)) Okrem hlavnej dejovej linky sa dočkáte aj zrád a intrík + nečakaných úderov pod pás. Trochu som bol zmätený, že používali namiesto dní a rokov obehy a cykly.
Kto si chce prečítať knihu s trpaslíkmi v hlavnej úlohe, toto je tá najlepšia možnosť!

"Oink, oink! Sviňuchy!"
ssassi
  17. 5. 2014, 13:55
no, po několika prvních stránkách řinčení zbraní a stříkání krve jsem to vzdala. ale jelikož jsem trpaslíky pořizovala pro manžela a tomu se knížky líbily, hodnotím pozitivně. já se svými chromozomy asi prostě nejsem cílová skupina :-D
shebi
  2. 11. 2013, 12:53
Kniha má dvě stránky a kvůli tomu musím hodnotit 3*. Na jedné straně slušný příběh, detailně popisované souboje, chování trpaslíků atd. Na druhé straně velmi předvídatelný děj, autor téměř vypouští dějové linky lidí, elfů a mágů. Tyto linky jsou jen nastíněny, nejsou dost zajímavé a tak budete jen čekat, až se autor vrátí k Tungdilovi. Naopak kniha se dobře a rychle čte, chybí ale emoce a atmosféra, vše si jen představíte jak se to děje a najednou jste o 30 stran dál, aniž byste to nějak hlouběji pocítili. Je velká škoda, že autor se více nezajímal a nerozebíral jiné linky, postavy jsou celkem slušné až na samotného Tungdila. Ten se z nicky stane vůdcem neostřílenějších trpaslíků (=docela naivní). Pro mě osobně byla nejlepší postava Neuvěřitelný Rodario, ostatní charaktery nebyly až tak zajímavé.
RajAthen
  18. 2. 2012, 22:04
Jeden zástupce ne až početné skupinky skutečně fungujících, byť klasických zástupců fantasy žánru. Zvláště tato první kniha série je zkrátka klasika, ovšem seznámení s Tungdilem se vyplatí, jelikož jeho příběh bude čím dál více zajímavý. Trpasličtější knihu skutečně nenaleznete. Nepřináší nic nového, ovšem výsledek stojí za to.
Miss_Fí
  24. 8. 2013, 10:57
Ach jo...Vždyť já byla vždycky elfská! Inu, minulost je minulostí a já se k Trpaslíkům vždycky ráda vracím.
zdennanek
  27. 3. 2012, 20:15
Kniha mě velice zaujala ... jen ten konec mi přišel takovej moc rychlej, ale příběhu to vůbec neškodilo, jsem velice zvědav na další díly .... Pro každýho trpaslíkomila je to vyloženě povinnost :-)
Smouk
  14. 6. 2011, 13:23
Fantasy, které dýchá. Skvěle vykreslené postavy, které si člověk opravdu oblíbí a "je tam s nima". :-) Fantasy moc nemusím, většinou jsou to stokrát omletá béčka.. to se ale Trpaslíků netýká.
Cretu
  20. 2. 2011, 21:50
Existuje spousta fantasy knížek a serií ale tetralogie Trpaslíci... je něčím výjmečná (pro mě osobně)příběh není ničím protahován a je dost akčí...atp. proto 5*
xLOBOx
  28. 12. 2010, 2:31
Klasické fantasy, které Vás chytí a nepustí dokuď to nedočtete. Bohužel nepřichází s ničím novým..pořád to samé dokola - trpaslici, orkove, lidi, nejake valky a trocha kouzel
Yangus
  11. 12. 2009, 18:46
Po dlouhé době kniha, která mě naprosto uchvátila a pohltila.