Alláhovy dcery

Originální název: Allahin Kizlari

Host - 2010
ISBN: 978-80-7294-374-6

Host (2010) 978-80-7294-374-6 272

Nedlouho po svém tureckém vydání vychází u nás poslední román Nedima Gürsela, jednoho z nejvýznamnějších současných tureckých spisovatelů. Vzpomíná na své dětství prožité v provinčním městečku pod dohledem laskavých a hluboce věřících prarodičů, kteří ho seznamovali s islámem a jeho tradicemi. Verše Koránu, zahalené tajemnou arabštinou, příběhy ze života Proroka Muhammada a překrásné předislámské legendy jitřily dětskou fantazii i zvědavost, budily lásku k Bohu, ale také strach z něho. Vzpomínky na dětství, příběhy z Muhammadova života, líčení krutých bitev, jež sváděl za vítězství své víry, a předislámské legendy střídají v románu dědečkovy zápisky z první světové války, která místo jednoty muslimů přinášela utrpení a smrt. Muhammadův nárok na výsadní zastupování jediného Boha je v knize konfrontován s fiktivními, mnohdy eroticky zabarvenými výpověďmi tří předislámských ženských božstev, „Alláhových dcer", o nichž se Muhammad původně zmínil v Koránu (tzv. satanské verše), ale později tyto verše zavrhl. Gürsel však nechce být spojován se Salmanem Rushdiem a jeho Satanskými verši, nesnaží se ho napodobovat, nechce provokovat. Pokouší se najít vztah k Bohu a odpovědí je právě tento román. (Založil/a: Antonín)

Nedim Gürsel Nedim Gürsel
*05.04.1951

Knapcova
  25. 9. 2012, 19:59
Tuto knihu jsem si koupila za účelem obeznámení se s Koránem. Byla jsem velice zklamaná a musela jsem přímo nutit, abych knihu dočetla. Z jejího přečetní jsem si téměř nic neodnesla. Knihu nedoporučuji.
Jizi
  23. 8. 2011, 9:01
Nepovedený překlad podprůměrného a ničím nezajímavého románu. Pokud čtenář touží poznat moderní tureckou literaturu, měl by sáhnout po něčem jinéhm. Gürsel není dobrá volba.