Zrozen v našich údolích

Zrozen v našich údolích

Svoboda - Libertas (NS Svoboda) - 1980

Svoboda - Libertas (NS Svoboda) (1980) 267

Naše vyprávění začíná v jedné švédské soudní síni, kde na lavici obžalovaných sedí německý student Lothar Dietzel, obviněný z podněcování protiválečné demonstrace, napadení policisty a ublížení na těle. Soud má rozhodnou o vyhoštění tohoto nepohodlného cizince ze Švédského království, cizince, jehož prababičku Sofii vyhnal ze stejného Švédska před sto lety hlad. Autor ve svém eposu o zcela neznámé kapitole v dějinách švédského vystěhovalectví sleduje pět generací mezi Sofií a Lotharem, léta plná dřiny těch nejnižších z nejnižších i životní radostí, pozvolné pohlcování piístěhovalců mořem císařského Německa i jejich pohnuté životní osudy po nástupu nacismu. Spojuje ve svém nejslavnějším románu poutavé vyprávění s požadavkem dokumentárnosti, pravdivosti a historické věrnosti ve velké drama s úžasným spádem, které čtenářským zážitkem upomíná na Mobergovy Vystěhovalce. (Založil/a: Milena)

Gunnar Adolfsson Gunnar Adolfsson
*21.08.1906 - †08.08.1983