Originální název: Almuric

Laser-books - 2002
ISBN: 80-900201-7-8

Laser-books (2002) 80-900201-7-8 112
Laser-books (1991)

Almuric je jediným Howardovým románem, který se neodehrává na Zemi. Almuric je planeta plná křehkých a krásných žen, silných a odvážných mužů, ale i dravců, oblud a boje. Almuric je dnes už klasické dílo, nabité strhujícím a barvitým dějem. (Založil/a: Patka)

jehlaspichlas
  29. 11. 2012, 8:59
Začátek knihy mi přišel absolutně bez nápadu, jak stroj vypadal, který ho poslal na planetu Almuric. V tom měli právě autoři 30 let problém popsat zvenčí kosmickou loď, která nějak hrdinu dopravila na určené místo. Samotný zbytek akčního děje byl podle mého očekávání. Jednotlivé děje jsou opravdovou kombinací mystiky, hororu, fantazie a rychlého děje, který nenechá člověka ani na vteřinu vydechnout. Fantazy se vlastně opírá o všechny tyto aspekty a bere si mnoho materiálů z dávného starověku (magie, mystika) a nedávného středověku (čest, zdatnost a chrabrost bojovníků). Většinou se jednalo o království, kde život a inteligence neměli žádnou cenu. Hrdinové se chovali jako zvířata na základě své intuice a rozmanitou škálou instinktů. A tímto prvkem vstoupil Howard coby nový zakladatel nového žánrů dnes již nazvaného fantazy.

Až na začátek, zbytek knihy se mi líbil, stejně i fakt, že zlo se nedá jen tak porazit, mluvíme-li o inteligentní démonické královně Yasmině, která, jako by nepatřila ani do našeho světa ani na planetu Almuric, jako by se do role královny Yagu vtělila vyspělá inteligence, která si před dávnými věky začala hrát s nově se vyvíjejícími rasami na své planetě, neboť rod Yagů, obzláště královny, předstihl svou evoluční dobu stejně jako autor sám.
Roux
  28. 8. 2011, 17:58
Tahle knížka se dá přečíst téměř jedním dechem. Velmi dobře se čte. Většinou mám problémy u knih, které mají tak málo přímé řeči, ale jelikož je příběh vyprávěn, tak to takový problém nebyl. Howard byl opravdu mist v psaní. Postava Asau Cairna, která příběh vypráví, mě velmi oslovila.
El Curo
  10. 8. 2016, 21:30
Když to řeknu takhle blbě, tak je to asi má nejoblíbenější kniha vůbec. Jednak jsem ji četl v době, kdy se Alexandra Duddario ještě bála černýho kafe, a jednak je to takový krátký, člověka to neurazí, když si to vezme na wécé nebo do vlaku, pokud ještě nemá na auto. Prostě Hawárd, co říci více. Tím, že to není na Zemi, je mi to vlastně trochu sympatičtější, než Conan.
Solvi
  14. 1. 2016, 14:57
Obsahuje spoiler spoiler R. E. Howard se tentokrát rozhodl svého hrdinu uvrhnout na neznámou planetu a ze všeho se vyklube napínavý, akční, originální, svěží, zajímavý a naprosto bezkonkurenční (taky to připisuji ilustracím K. Saudka) příběh, který Vás vtáhne a nepustí, dokud jej nezhltnete a já jej hltal, jak jsem jen mohl. Conanovky jsou fajn, ale Almuric je lepší. Hlavní hrdina (svalovec pro kterého není na Zemi místo) prchá před zákonem a náhodně se dostane k jednomu vědci, který jej vyšle pomocí svého přístroje na cizí planetu. Díky své vůli a síle dokáže překonávat nástrahy počasí, zvířat i podivných tvorů. První jeho setkání je bojem o život s opočlověkem. Pak se shledá s dalšími opolidmi, kteří mají primitivní kulturu ale obrovské a impozantní stavby. Jsou však „barbary“ mezi sebou znesvářených kmenů. Silák je zatčen za napadení a zabití několika opolidí, ale osvobodí jej žena – ženy jsou zde krásnými a přitažlivými. Společně uprchnou. Prožívají nebezpečí v ruinách, kde je napadnou nejprve vlčí lidé a potom obrovský had. Při magické bouři se schovávají za kameny, aby je nezhltla nepřátelská a obrovská hrůza chodící v této bouři. Dalšími nepřáteli jsou okřídlení tvorové, kteří chytnou i silákovu dívku. Ten se vydá k jejímu osvobození. Jednoho z tvorů donutí, aby jej zavezl až k pevnosti nepřátel. Tady slouží okřídleným tvorům malí modří zakrslíci. Silák je nejprve chycen, ale svým důvtipem – předstírá, že se opil do němoty, se dostane z pevnosti tajným vchodem. Dostane se i přes hradbu hlídanou průzkumníky a v savanách natrefí na jeden z kmenů opolidí. Vypoví jim všechny hrůzy a zvěrstva, která viděl v pevnosti. Popisuje jim mučení a zneužívání jejich žen ohavnými a zvrácenými tvory. Opolidé šílí zuřivostí a nechají se Cairnem přesvědčit, aby s nepřátelskými opolidmi uzavřeli příměří. Ti nejprve souhlasí, ale jejich vůdce je proti. Zabije ho opočlověk, které Cairne porazil na úplném počátku. Společnými silami se vydají do pevnosti a díky tajnému vchodu se do ní dostanou. Přes velké ztráty zvítězí a osvobodí otrokyně. Posledního nepřítele vyvolá vládkyně. Odporná slizovito-slimákovitá potvora je však zabita Cairnem. Všichni se cítí osvobozeni a Cairne začne nový život na nové planetě s ženou, která s ním protrpěla tolik, že si je jist tím, že spolu prožijí zbytek života na tomto strastiplném a neznámém světě.