Biomanželka

Poprvé vydáno celosvětově: 2010

Druhé město - 2010
ISBN: 978-80-7227-298-3

Druhé město (2010) 978-80-7227-298-3 168

„Od začátku jsem přesvědčena, že Mojmírovo manželství s Hedvikou je moderní soft verzí pradávného příběhu o Modrovousovi, který vraždí své ženy. Jistě jej znáte: nezkušená kráska se provdá za chlípné bohaté monstrum, které jí naoko poskytuje svobodu, ale ve skutečnosti zabíjí její přirozenou krásu, talent a nespoutanost," říká dula, vypravěčka nové knihy Michala Viewegha Biomanželka.
Dula je zprvu jen průvodkyní manželčiným těhotenstvím a porodem. Svou rodičku však neopouští ani poté, takže následujících sedm let s Hedvikou a jejím manželem bydlí - to je výchozí situace humoristického románu nejpopulárnějšího českého spisovatele. „Zdánlivě humoristického," upřesňuje autor. „A nemohu bohužel popřít, že je to román částečně autobiografický." (Založil/a: Antonín)

s-reader
  19. 11. 2011, 14:43
Občas si přečtu nějakou knihu, o které jsem již předem přesvědčen, že bych se bez ní určitě obešel. Je to způsob jak zajistit, abych si více vážil těch ostatních a ne projev kulturního masochismu. Dal jsem tedy pro tentokrát šanci Biomanželce, na kterou jsem slyšel z nejedněch úst pět téměř chválu, že je prý nesmírně vtipná.
Musím se přiznat, že způsob humoru, který by v této knize měl být, je mi protivný. Viewegh ironizuje Mojmírovu samolibost, ale ironizuje ji ze svého samolibého postoje. Ironizuje i jeho pohled na feminizmus, ale tak křečovitě, že je mi při čtení stejně trapně, jako když bodrý chlapík vypráví ve společnosti sprosté vtipy.
svobodka
  17. 11. 2012, 14:07
Také jsem se na knihu velmi těšila a měla jsem velkou radost, když se konečně v knihovně uvolnila. Ale pak byla spíš zklamáním. Ten příběh s dulou mi přijde tak nesmyslný a přehnaný, že si to neumím vysvětli ani literární nadsázkou.
LadysR2
  20. 11. 2012, 13:16
Kdo přistoupí na autorovu hru, tak si knihu musí zákonitě užít. A já se bavil.
Příběh o střetu se světem feministek, kde jsem si při čtení kladl otázku, jestli manžel jako instituce je na vymření.
Asi opravdu ženám muži historicky dáno něco dluží, ale sám za sebe říkám, že nevím, jak to udělat, aby byli ženy i muži opravdu spokojeni.
A jsem rád, že moje partnerka po přečtení knihy prohlásila, že by nechtěla být jako Hedvika očkovaná dulou a že jí bylo občas Mojmíra líto.
A nedokážu si představit, že mi někdo deset let očkuje manželku proti mě a já s tím nic neudělám..
A doufám, že dulu nikdy nepotkám a moje partnerka taky ne :-) Osobně žádnou feministku neznám, ale takhle jedovatý snad neexistujou.
A jsem rád, že knihu chválí i ženy. Aspoň se uživatel s-reader nemusí cítit tak trapně
ROB33
  10. 11. 2013, 15:01
Zajisté, tato kniha není žádné velkolepé dílo, ale zas bych jí uplně nezatracoval. Určitě každý muž něco z knihy bohužel zažije na vlastní kůži ať už si to přizná či ne. V tomhle případě už to bylo přehnané např. s tou dulou žijící u rodiny několik let. Zajímalo by mě jak moc je tato kniha autobiografická.
Tardis
  30. 10. 2014, 18:35
Na Biomanželku jsem narazila v matčině knihovně. Viewegh nikdy nebyl můj oblíbený spisovatel, ale zaujala mne obálka. Snažila jsem se ji přečíst. Nešlo to, připadala mi to jako nepodařená variace na podivné, ale nezajímavé téma.
Alaglesia
  13. 2. 2014, 21:58
Zajímavý pohled na současné trendy a ženy, které jsou těmito trendy posedlé. Samozřejmě je neodsuzuju, ale Mojmírova manželka zkombinovala vše co šlo a samotného Mojmíra mi bylo líto. Z děl autora mně tato publikace přišla slabší, ale bylo zajímavé to sledovat z pohledu muže a z pohledu feministky. :-)
Patolog
  17. 7. 2011, 22:24
Kniha Biomanželka je zdařilým dílem M.V., které jsem přečetla tzv. jedním dechem.
Není nikterak náročná na čtení - označila bych ji jako odpočinkovou četbu pro chvíle nudy.
Weetr
  17. 11. 2012, 19:16
Ze začátku mě kniha bavila svou nápaditostí, v podstatě i svým humorem. Zhruba ve středu knihy ze mě nadšení pomalu vyprchávalo, abych mohla s poslední stránkou zhluboka vydechnout a zaklapnout toto vskutku nepovedené dílko. Vieweghovi se málokdy co vydaří (velmi málo, ale přece jen nějaká knížka je i na dobré cestě), ovšem tuto si bude moct přiřadit ke své většině - nepovedených...
Trina1
  20. 3. 2012, 15:31
Byly doby, kdy jsem Vieweghovy knížky hltala. Dnes už mě nějak nebaví. Biomanželku jsem dočetla stěží a musím přiznat, že jsem občas přeskakovala. Viewegh mi už prostě nějak leze krkem.
Franny_Glass
  8. 4. 2011, 14:47
I když je to Viewegh, od kterýho nikdy nemám velká očekávání (nebo snad právě proto?) musím dát 4/5, protože tahle je překvapivě dobrá. Styl asi nepřekvapí, ale humor ano. Upřímně jsem se nasmála a ani trošku mi toho Mojmíra nebylo líto, haha. Z toho, co jsem četla, jednoznačně nejlepší.
Lenitschka
  18. 4. 2011, 9:34
Kniha mě místy přiváděla k nepříčetnosti, ale i tak se mi líbila! Ačkoliv některé situace byly vykresleny až absurdně, mě celkem mrazilo z toho, že spousta dnešních žen se skutečně mění v podobnou Hedviku.
cachanell
  4. 12. 2014, 3:14
Jedna z knížek, u kterých jsem se přemáhala, abych ji dočetla. Dočetla, založila a již neotevřu. Znám lepší Vieweghovy knížky a tato mi připadá tak nějak slátaná narychlo, absurdní .....
Jahodovy list
  3. 3. 2012, 19:22
Ze začátku mě to fakt nebavilo, ale od prostřed knihy jsem se začala už smát a konec byl asi nejlepší. Prostě kniha ke kafi.
Sandalkar
  13. 11. 2014, 14:56
Zajímavý a pro Viewegha nezvyklý počin. Ačkoliv jsem žena a troufnu si říct, že i docela aktivní na poli aktivit pro děti, feminismus nesnáším a obzvlášť pasáž o močení ve stoje a celkově extrémní názory duly, mě dost dráždily. Po přečtení téhle knížky doufám, že se nikdy nepřiblížím k tomu, aby ze mě byla matka z povolání. Děti by měli vědět, že i rodiče mají svoje záliby a svůj život. Motiv biomanželky je zde silně přehnaný, ale něco pravdy na něm bude... Holky, berte své chlapy jako sobě i dětem rovné parťáky! :-)
Tuleník
  9. 2. 2013, 13:33
téma mi přišlo více než slibné, zpracování více než ubohé. Ach jo.... tolik zbytečných keců už jsem dlouho pohromadě neviděla. Tímhle si tedy autor u mě skore rozhodně nevylepšil.
Znám situaci kolem dul, přirozeného rodičovství, nošení dětí v šátcích a zakládání mateřských center více než dobře. Dovedu si velice živě představit situace, které autor popisuje... ale kdyby si odpustil tu zbytečnou a hloupou omáčku, vešlo by se mu to do jedné kapitolky.
kittyMITTY
  5. 1. 2013, 10:57
Nejsem nějaká zarytá feministka, ale myšlenky typu, že ženě přece stačí manžel, byt a děti jsou snad, proboha!, dávno pryč. Sympatická není vůbec žádná postava téhle knížky, všichni jsou trochu dost přehnaní. Tohohle autora fakt příliš nemusím a tahle knížka je jen potvrzením mého názoru na něj.
A mimochodem - pokud skutečně píše sám o sobě, tak jsem ráda, že se s ním nesetkám ani lidsky.
oorange
  20. 9. 2011, 19:54
Kniha je docela pohodová, ale musím říct, že při čtení jsem si spíše připadala jako chlap, než jak o ženská a občas jsem Mojmíra v duchu i politovala.
Sweed
  18. 3. 2011, 12:31
Jedna z nejlepší Vieweghových knížek.

SPOILER!!!!

Za předpokladu, že budu brát jeho knihy jako víceméně autobiografické, tak i jeho druhé manželství stojí za h****
irýna
  20. 3. 2014, 21:05
Úžasná kniha,moje první od M.V.Pobavila mě,dokonce jsem se i v některých pasážích našla.Rychlé,odpočinkové čtení.
Tereza01
  16. 2. 2013, 18:23
Tuto knihu jsem kdysi dostala k vánocům a jediné, co si z ní pamatuju je výsledný dojem - katastrofa!
Becky13
  3. 1. 2012, 10:54
Starší tvorbu mám docela ráda, většinou jsem se dobře pobavila, ale tady mi ta obrovská dávka sebelítosti prostě lezla krkem. Navíc všeho moc škodí a i když ironii oceňuji, tady ji na mě bylo až moc. Možná je to i tím, že za ta léta už mě prostě tento autor nedokáže překvapit ničím novým... jeho způsob psaní je pořád stejný - částečně autobiografické povídky/romány, ve kterých se lituje, částečně se bere až moc s nadhledem, sem tam něco vtipného, ale rozhodně nic nového, zajímavého, co by od něj čtenář nečekal...
cholstik
  20. 7. 2011, 15:43
Knihy od M.Viewegha mě nikdy neoslovily, zkusil jsem si přečíst i tento titul, ale po 30 stránkách jsem to vzdal, nenadchlo, nezaujalo, prostě nebavilo.
Ivuska88
  22. 7. 2016, 15:01
Některé pasáže byly až moc přehnané a byla z nich cítit přesně ta autobiografie "naštvaného, neuspokojeného" manžela. Kniha byla místy úsměvná, ale spíše ze začátku.
Kris Vaňková
  9. 1. 2016, 0:41
Poměrně dobré čtivo, ačkoli nepatří k těm náročnějším. Přináší dva protipóly: ješitný macho, který si přivede do svého zámku mladou naivní Popelku a očekává, že ho zahrne svou péčí a láskou a bude ho obskakovat až do smrti. Na druhé straně stojí žena, která si prošla obrovskou osobností proměnou a našla sebe samu v alternativním životním stylu; nicméně je postavena proti "Modrovousovi" jako druhý extrém "ezo-bio blázen", který si všechno pěstuje sám, léčí se bylinkama a rodinný kruh dostatečně naruší nejen tím, že nemá čas na manžela, který byl zvyklý na full servis domácí puťky, ale taky tím, že si do domu NASTĚHUJE DULU (!!!), což je vlastně vypravěčka příběhu. Autor vede polemiku nad důležitostí a nedůležitostí těchto témat, vlastně bych to považovala možná i za fejetonistický román.
Pema
  23. 10. 2015, 23:15
Myslím, že tahle kniha nemůže zaujmout nikoho, kdo se s něčím podobným nesetkal. Já ano, a u některých pasáží jsem opravdu brečela smíchy :D
Radomilka
  22. 9. 2013, 22:55
Na tuto knihu jsem se velmi těšila, protože jde o mého oblíbeného autora. I když to jistě nebylo záměrem, jednotlivé postavy mi lezly neuvěřitelně na nervy a tuto knihu jsem jako první od Viewegha nedočetla do konce.
alu5
  18. 9. 2013, 21:38
1.kniha kterou jsem nedočetla. MV mám ráda a pár věcí jsem od něj přečetla, ale tohle byl pro mě opravdu krok vedle.
cihla
  14. 8. 2013, 13:12
Nenáročná kniha, která nenadchne ani neurazí. Přečíst se dala, ale vracet se k ní rozhodně nebudu....
Wasp
  18. 3. 2013, 12:59
Přísahám, že tohle byla poslední kniha, co jsem od Viewegha četla. Tohle opravdu nenaplňuje moje představy o knize, která by mi něco dala nebo mě aspoň minimálně bavila. A skutečně mě nebaví číst o lidech, kteří se jen litují. A jeho narážek na ženy, jejich kozy a další části jejich těla už mám fakt až po krk.
EliskaH
  21. 2. 2013, 14:01
Moje první knížka od Viewegha. Ze začátku mě moc neoslovila a říkala jsem si, že to asi bude nuda. Když jsem dočetla zhruba třetinu knížky, začala jsem dulu dost nesnášet a Mojmíra mi bylo fakt líto. Napadlo mě, že dula je stará svině, fakt. Knížka se mi líbila
MissDior13
  8. 2. 2013, 21:24
Viewegh byl ze začátku jeden z mých oblíbených autorů (Báječná léta, Vybíjená, Andělé...) ale to co píše poslední roky.. bez nápadu, bez děje, bez myšlenky.. No jo, nápady nepřicházejí a každý rok vydat knihu je docela hardcore. Raději kvalitu před kvantitou-.
zuzan_drak
  28. 10. 2012, 12:34
Na přečtení této knihy jsem se velmi těšila, ale mé očekávání ani zdaleka nenaplnila. Děj se mi zdál být plytký. Téměř až do samého konce knížky jsem očekávala, kdy se děj "rozjede" a nestalo se tak. Viewegha čtu ráda, avšak tato kniha byla pro mne velkým zklamáním.
Lassinka
  29. 6. 2012, 22:06
Další Vieweghova kniha, kterou jsem zhltla na posezení. Je pravda, že mi občas Mojmíra bylo líto a že jsem si říkala, že snad taková jednou manželka nebudu. Je to oddychová kniha, ke které se klidně ještě někdy ráda vrátím a přečtu si ji znovu. Jen doufám, že v životě takovou hle dulu nepotkám. :-D
Binaural
  9. 4. 2012, 19:53
Přítelkyni a známé se moc nelíbila, já se do ni přece jen pustil. A proč se nelíbí vám? Není to pravda žádné wow, ale já se u ni pobavil. Taková zimní pohodovka. Jen tu dulu nechci v životě potkat!
vostinac
  16. 4. 2011, 9:00
Při čtení jsem mnohokrát zatínal ruce v pěst a rozčiloval se nad příšernou feministkou, coby vypravěčkou příběhu. Asi se jedná o knihu spíš pro ženskou část populace, ale mne coby muže skoro urážela arogance duly. Samozřejmě vím, že se jedná o nadsázku a extrém, nicméně pokud je alespoň trochu autobiografická upřímně p. Viewegha lituji :)
MandJAM
  10. 11. 2010, 9:02
Některé pasáže knihy jsou až těžko uvěřitelné, že by někdo v takhle "fungujícím" manželství byl schopen setrvat.
Avšak člověk se u románu pobaví a místy nás autor vede k zamyšlení, za čím se to vlastně v dnešní době stále ženeme.

...chlapi se nevyhazujou...chlapi se recyklujou...

Biomanželka je lehká odpočinková kniha, která nenadchne, ale v žádném případě neurazí.